שירלי שטיין

5 טיפים להצלחה בראיון עבודה טלפוני

שירלי שטיין
למה כדאי לשבת זקוף כשהמראיין על הקו ומה צריך להכין מראש? הנה חמש המלצות שיוכלו לסייע לכם לצלוח את השיחה החשובה - ולעבור לשלב הבא

ראיון עבודה טלפוני הינו שלב מקדים וראשוני בתהליך המיון לעבודה. כמועמדים, יש לנו השפעה גדולה על האופן בו מתנהל הראיון הטלפוני והרושם שנשאיר בסיומו
 

בשל חשיבות העניין, קיבצנו עבורכם מספר טיפים שכל מחפש עבודה יכול לאמץ בקלות, על מנת לצלוח את השלב הראשוני ולהגדיל את סיכוייו להתקבל למשרה הנחשקת.
 

1. הכנה מראש:
כפי שחשוב מאוד להתכונן לראיון פרונטלי, כך גם לא פחות חשוב להתכונן לראיון הטלפוני. כדאי לכתוב מראש פסקה על "הסיפור שלכם", רשימה של שאלות שייתכן שתישאלו ורשימת תשובות מתאימה. אפשר להתאמן ולהתייעץ עם חבר קרוב שאתם סומכים עליו, בן משפחה או אפילו להתאמן לבד עם עצמכם. מומלץ לעבור על התשובות עד שתרגישו שאתם מספרים היטב את הסיפור, ומדברים בביטחון ובבהירות.
 

2. מסרים:
קבעו מספר מסרים שחשוב לכם שיעברו בשיחה. הכנת מסרים קבועים מראש תעזור לכם להיות ממוקדים, ענייניים ובהירים, ולענות על השאלות בהתאם לרוח המסר אותו ניסחתם. דוגמאות למסרים כאלו?  "אני מחוייב לעבודה", "יודע לעשות מגוון רחב של תפקידים", "אני Team Player". כמובן שחשוב שלא "לעוף על עצמנו" במסרים, כי זה עלול להוציא אתכם רע….

 

3. מיקום השיחה:
הטלפון מצלצל והשיחה הנכספת מגיעה. אם תפסו אתכם בזמן או במקום לא נוח, עדיף להתנצל, לומר שמדובר בזמן לא נוח ולתאם מועד חדש. מומלץ שהראיון הטלפוני ייערך כשאתם רגועים, ונמצאים במקום שקט ומבודד ללא הפרעות ורעשים. כמו כן, על מנת להימנע ממצב שהמראיין "ידלג" עליכם ולא יחזור אליכם בהמשך, קחו אתם את מספר הטלפון שלו וחיזרו אליו כאשר תוכלו.

 

4. צורת הישיבה:
בראיון פרונטלי, יש חשיבות גבוהה לשפת הגוף. אנו מאמינים שגם בדו-שיח טלפוני יש מידה של חשיבות לפרמטר הזה. המראיין מנסה לזהות מי אתם ומקבל מסרים ישירים וסמויים. כדאי לנהל את הריאיון כשאתם "יושבים זקוף" מרוכזים וערוכים לנהל שיחה מסוג זה או במילים אחרות: לא שכובים על הספה בבית.
הקול והאינטונציה יישמעו אחרת, וזה יהיה עוד פרמטר שיתרום להקרנת ביטחון ורצינות.

 

5. מוטיבציה:
אחד מהפרמטרים העיקריים לבחירת מועמד למשרה היא המוטיבציה שלו: עד כמה הוא מעוניין בתפקיד. המראיין צריך להרגיש שהמועמד לא רק רוצה לעבוד אלא שהוא גם רוצה את התפקיד המוצע באופן ספציפי, ומעוניין להשתלב בחברה אליה הוא מתראיין.
חשוב שתבררו עם עצמכם מראש עד כמה אתם באמת רוצים את המשרה; בנוסף, הרגישו נוח במהלך הריאיון הטלפוני לשאול את המראיין שאלות הנוגעות לתפקיד כך שהמשרה אליה אתם מגישים מועמדות תהיה ברורה לכם ככל הניתן
 

במקרים רבים, המוטיבציה היא פקטור חזק יותר בקבלת ההחלטה מאשר הניסיון של המועמד. עובד שמגיע עם הניסיון המתאים למשרה אך אין לו את האש והמוטיבציה, כנראה לא יעבור את הראיון בהצלחה. באם המשרה אליה פניתם להגיש מועמדות, היא המשרה הנכונה עבורכם, הקרינו תשוקה לתפקיד, אימרו מפורשות שאתם מאוד מעוניינים במשרה ושתשמחו לעבור לשלב הבא ולהגיע לראיון עבודה.
 

בהצלחה smiley