אורי היימן

כך תעברו את החופש הגדול בשלום ובמינימום הוצאות

אורי היימן
החופש הגדול בשילוב "שגרת הקורונה" יהפכו את תקופת הקיץ השנה למאתגרת ומורכבת כלכלית. ריכזנו כמה טיפים שיעזרו למשפחות רבות להתמודד עם הילדים ולעבור את הקיץ בשלום.

נתחיל בחידה קטנה, צרפתי לכם כמה משפטים שכל הורה מכיר היטב מתקופת החופש הגדול. תנסו לחשב בראש בממוצע כמה יעלו לכם הציטוטים בחודשים יולי-אוגוסט. מוכנים?

 • "אבא, אני קופץ למכולת לקנות ארטיק"
 • "אימא, יש מצב לפיצה עם החברים? "
 • "כולם הולכים היום למתחם הנינג'ה"
 • "קבענו ללכת לבריכה מחר בבוקר, אפשר כסף?"
 •  "אני חייב להזמין את הפיצ'ר החדש בפורטנייט…"

 

כלכלת המשפחה

 
חישוב פשוט מגלה כי מי שמסכם את כלל הרצונות שמאחורי המשפטים האלו יגיע בקלות להוצאה של 3,000 ₪ למשפחה של שלושה ילדים, במהלך החופשה. אז רגע לפני שאתם חוששים מהקיץ הקרוב, אפשר לעשות את זה השנה קצת אחרת.
 

לשלוט בהוצאות 

קבלו כמה הצעות מעשיות שיעזרו לכם להתמודד טוב יותר עם מבול ההוצאות שמביא אתו החופש הגדול:

 

 • הגדירו תקציב הוצאות כולל לתקופת החופש. התכנון מראש יסייע לכם לחשוב על סדר עדיפות ופתרונות יצירתיים.
 • קיימו שיחה משפחתית ובה שתפו את הילדים במשמעויות הכלכליות של החופש הגדול, במיוחד בימים אלה. תנו לילדים להשתתף בהחלטות ולהעלות רעיונות חדשים.
 • הגדירו לכל ילד תקציב משלו – לאחר התנסות קצרה אתם צפויים לגלות שהילד מעריך את הכסף הרבה יותר, מגלה יצירתיות ומוצא בעצמו פתרונות על מנת להסתדר עם התקציב שהוגדר לו.
 • נצלו היטב את "המשאבים המשפחתיים": האח הגדול או האחות הגדולה יכולים להוציא מהגן או מהקייטנה את אחיהם הקטן. הם יכולים להיות השמרטף שלו עד שההורים חוזרים מהעבודה, וגם להרוויח דמי כיס נוספים (וזולים להורים בהשוואה לשמרטף חיצונית(.
 • קייטנת הורים היא דרך מעולה לחסוך בהוצאות. כל הורה מקדיש למאמץ יום בשבוע שבו הוא האחראי לקייטנה – ומקבל ארבעה ימים שבהם הילד בידיים טובות ולצד חבריו.
 • משימות משפחתיות לילדים – גם חסכוני וגם ערכי: ניקיון הבית והרכב המשפחתי, הכנת אוכל כפעילות משותפת במקום יציאה למסעדה (כן, למרות הלכלוכים שהם חלק בלתי-נפרד…), תליית כביסה במקום הפעלת מייבש ועוד.
 • יש לא מעט בילויים שלא כרוכים בתשלום: הופעות לקהל הרחב, אתרים הפתוחים לקהל בחינם. נצלו אותם – וזכרו להקפיד על הנחיות משרד הבריאות בנוגע להתקהלויות ולאירועים וכמובן להקפיד על מסיכה.
 • מוכרים ציוד שאינו נחוץ: מכשירי חשמל, אופניים, מיטת תינוק, צעצועים שכבר לא בשימוש ועוד. עודדו את הילדים לפרסם ולמכור בפורטלים השונים את כל מה שאין בו צורך. התמורה מהמכירה יכולה לסייע לא מעט במילוי הבור התקציבי. חלק מהדברים אפשר ורצוי לתרום – מדובר גם בעיסוק וגם בפעולה שמעניקה את תחושת הערך של הנתינה.
   

כלכלת המשפחה

 

עוד דרך לחסוך: הכירו את "גודיז"

ויש עוד דרך, יעילה לא פחות, שתעזור לכם לחסוך בהוצאות שמביא אתו החופש הגדול: לאומי גודיז – תכנית ההטבות של בנק לאומי. התוכנית מאפשרת ללקוחות הבנק ליהנות מהטבות ומהנחות שונות.


למשל: אפשר להזמין אוכל עד הבית ממגוון מסעדות ורשתות מזון בפריסה ארצית, לקנות גיפטקארד על סך 100 ₪ לשימוש ברשתות המובילות (40 גודיז ו-60 שקל), כרטיסים לאטרקציות נוספות לילדים, להופעות ועוד, במחירים מיוחדים.

 

מגוון ההטבות מתעדכן ומשתנה כל הזמן, גם בהתאם לתקופה המיוחדת שבה אנו נמצאים. את המידע העדכני ביותר תוכלו למצוא באפליקציית גודיז.

 

למידע נוסף על ההטבות השוות ב"גודיז" >>
 

הקיץ, כבר אמרנו, הוא תקופה מאתגרת מאוד להוצאות המשפחתיות. ולצד זאת, אין ספק כי תכנון נכון והקפדה על מספר כללים יסודיים יכולים לסייע מאוד ליהנות בתקופה הזאת מבלי להיקלע לבור בלתי-הפיך בחשבון הבנק.


אורי היימן הוא מומחה בכלכלה התנהגותית יישומית ומנכ"ל חברת "אוצר".