דבי קצב

תכנון ויצירתיות: כך תבזבזו פחות ותיהנו עם הילדים בקיץ

דבי קצב
כל הורה מכיר את הרגע הזה שבו מבינים שהקיץ מגיע ואיתו ההוצאות האין סופיות על הצורך הזה שנקרא ״להעסיק את הילדים בחופש הגדול״. עם קצת התארגנות, יצירתיות ונחישות, אפשר לעשות המון, ליהנות ולעבור את החופש בתקציב סביר. תקציב "בזבוזים" סביר לחודשיים לילד ינוע בין 500 ₪ ל- 2000 ₪ (בממוצע 1000 ₪). ובכל זאת, על הבזבוזים (כלומר, ללא הקייטנות והנופש המשפחתי) אפשר לשלוט. איך עושים את זה?

רצון אמיתי. עושים סוויץ' במח, מתחילים בהחלטה שזה "לגמרי בשליטתנו", וקדימה לעבודה. הבחירה שלנו בפעילויות ובילויים שעולים המון היא תוצאה של תכנות חכם במשך שנים על ידי משווקים, המשחקים על רגשי האשם, הפחדים והעייפות שלנו כהורים. אבל, יש אלטרנטיבות זולות ואפילו חינמיות לברירת המחדל הזו, הן פשוט דורשות קצת התארגנות ותכנון.

 

הכנת בנק רעיונות. עכשיו. כדי לגייס את הילדים לצידכם, עשו כבר עכשיו סיעור מוחות עם הילדים לגבי כל הדברים החינמיים (וגם אלו שאינם חינמיים) שרוצים לעשות בחופש. רישמו הכל על דף גדול, ותלו אותו במקום בולט בבית. הבלוגר הזה למשל, יצר רשימה של יותר מ-100 רעיונות לפעילויות שניתן לבצע עם הילדים בקיץ. גם אנחנו הכנו בנק רעיונות בעברית, ואתם מוזמנים לשאוב ממנו רעיונות (ירוק חינם, כתום עלות בינוניתעד 40 ₪ לכרטיס/לבן אדם, אדום עלות גבוהה יותר).

 

29062016 summer

 

מינון ושריון. עכשיו כשהרעיונות מול העיניים, נעצו הפעילויות ביומן, במיוחד את אלו הדורשות הזמנת מקומות. תבדקו היטב שהפעילות מתאימה לכם גאוגרפית ומבחינת גילאי הילדים. אל תשיירנו יותר מ 2-4 כאלו, ועשו זאת במרווחים של כמה ימים ביניהם. רבים ממרכזי המבקרים הינם בחינם או בעלות של עד כ- 30 ₪ אך מצריכים נסיעה ולרבות מן הפעילויות האחרות ניתן למצוא שוברי הנחה (באתרי כרטיסי האשראי ומועדוני צרכנות). לגבי פעילויות חוץ "יקרות" שלא דורשות הזמנה מראש (פארק, באולינג), בהחלט תאפשרו כמה כאלו אבל לא יותר מ 2-3. המפתח הוא מינון ואיזון בין כל סוגי הפעילויות.

 

גיל 14 לעבודה.  אם יש לכם טינאייג'ר בבית, כדאי מאד שלא רק יתבטל ויבלה כל החופש אלא בנוסף ירוויח קצת כסף. בימים אלו מתקיימים יריד תעסוקת נוער בערים ברחבי הארץ. עיזרו להם למצוא משהו מתאים, תעודדו אותם וכמובן תפקחו עין שלא מנצלים אותם ושהם עובדים במקום בטוח.

 

הוצאות אחרות – לא עכשיו. החופש הגדול הוא לא הזמן לקנות דברים אחרים, רק כי גם אתם בחופש ולכאורה יש לכם זמן. זה לא הזמן לעשות שופינג לבגדים ודברים לבית.

 

כותבת הטור היא דבי קצב – יועצת לניהול כלכלי אישי ומומחית לכלכלת המשפחה. 

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?