איציק אליאסי

מדריך לסטודנטים: כך תשלטו על התקציב שלכם

איציק אליאסי
בימים שלפני פתיחת שנת הלימודים האקדמית, אני בדרך כלל נזכר שוב בימיי הסטודנטיאליים ובשאלות שניקרו במוחי כל שנה בערך באותו זמן: למצוא עבודה במשמרות, להרוויח קצת כסף שיספיק לבילויים

בימים שלפני פתיחת שנת הלימודים האקדמית, אני בדרך כלל נזכר שוב בימיי הסטודנטיאליים ובשאלות שניקרו במוחי כל שנה בערך באותו זמן: למצוא עבודה במשמרות, להרוויח קצת כסף שיספיק לבילויים, לקניות, לתשלום שכר הדירה ולחשבון של הטלפון הסלולרי.
חשבתי על טפסי המלגות שעליי למלא, רכישת ספרי לימוד, ניהול חשבון הבנק ולקיחת הלוואות למימון שכר לימוד. החשיבה הבלתי נגמרת של איזו הוצאה הכרחית ועל איזו אני יכול לוותר העסיקה אותי לא מעט.
אני לא הייתי שונה מרוב הסטודנטים הממוצעים, שגם היום, כמו אז, מתחבטים באותן שאלות. על כן, הייתי רוצה להקדיש את הטור הזה לנושא ניהול פיננסי נכון, המותאם לאורח חייו הממוצע של הסטודנט, כך שתוכלו לקבל כמה כלים איך אפשר לנהל נכון חשבון הוצאות והכנסות.

ניקח לדוג’ סטודנט שעובד ב-4 משמרות בשבוע. כמה לדעתכם הוא מרוויח בתוספת בונוסים או טיפים ועמלות שונות? הטווח נע בין 4,000 ₪ ל-6,000 ₪ במקרה הטוב ביותר.

כאשר זו נקודת ההתחלה והתקציב אינו גבוה, חשוב מאוד לבנות פרופיל הכנסות (משכורת, מלגות, העברה בנקאית מההורים וכו’) ופרופיל הוצאות (שכר דירה, מזון, בילויים ושאר הנאות וכד’), כדי להימנע מחריגות ומהפתעות לא צפויות.

אז מה עושים עם הכנסה חודשית ממוצעת של 5000 ₪? כפי שאמרתי, הכל תלוי במה הכרחי ועל מה אפשר לוותר. הנה מס’ טיפים להתנהלות פיננסית נכונה בחלוקה לתחומים רלוונטיים, שאולי יעזרו לכם לצלוח את  שנת הלימודים בשלום.

 • בילויים, ביגוד ושאר הנאות – כדאי לפנות 10%-15% מההכנסות החודשיות לטובת בגדים חדשים ובילויים עם חברים. תמיד תרצו להתחדש בבגד חדש ותמיד יהיה חבר או חברה שיזמינו אתכם לצאת קצת להתאוורר באיזה בית קפה או מסעדה לפני הבחינה הקרובה או לחגוג את סוף עונת הבחינות.
  המציאות מראה שכל ניסיון לצמצם בסעיף זה ינחל כישלון חרוץ. כולנו אוהבים להתחדש וכולנו אוהבים לבלות.אל תמנעו מעצמכם מצד אחד, אך אל תגזימו.
  התקציב: 500 ₪, וזה במקרה הטוב ועדיף לכם שלא יהיה גבוה מזה.
 • שכר דירה – הזכרתי את הסעיף הכואב גם בטורים הקודמים: רוצים פרטיות, לעשות “מה בראש שלכם”? בבקשה, אבל יש לזה מחיר. קיימים הבדלים מהותיים בעלות של שכר הדירה אם אתם גרים לבד, או אם תבחרו לגור עם שותפים. בכל מקרה, כדאי לפנות 25%-30% מההכנסה החודשית לטובת העניין.
  התקציב: עוד 1250 ₪, בהנחה שתגורו לפחות עם עוד 2 שותפים.
 • הוצאות דירה: ארנונה, חשמל, כבלים וכו’ – בהנחה שאתם באמת מעוניינים לחסוך או להתנהל נכון מבחינה פיננסית, בחרתם לגור עם שותפים ולכן פנו עוד 10% מההכנסה החודשית לטובת הוצאות קבועות של הדירה.
  התקציב: עוד 500 ₪.
 • מזוןאחד הסעיפים המרכזיים בניהול התקציב. יש כאן אפשרויות בלתי מוגבלות לחסוך (אם אתם אוכלים אצל ההורים, חברים, בני משפחה). מצד שני, מסעדות וקניות ברשתות מפתות ללא רשימה מסודרת עלולות להכאיב מאוד בכיס. גם אם תבחרו לקנות רק ברשתות מוזלות שמציעות שלל של מבצעים, תיאלצו להיפרד מכ-25% מההכנסה החודשית.
  התקציב: בסה”כ 1250 ₪ נוספים יורדים לכם מההכנסה החודשית.
 • סלולראי אפשר בלעדיו, כל מילה מיותרת. גם אם אתם נמצאים במסלול של סטודנטים, בכל אחת מרשתות התקשורת תיאלצו להיפרד מכ-5% מההכנסה החודשית.
  התקציב: כולנו יודעים שלפחות 250 ₪ עושים את דרכם מדי חודש מחשבון הבנק שלכם לאחת מרשתות הסלולר.
 • חשבון בנקקרוב לוודאי שאתם מנהלים חשבון סטודנט באחד הבנקים. החשבון לרוב פטור מעמלות ומעניק הטבות רבות בניהול החשבון. תשלום שובר שכר הלימוד בדר”כ משולם ללא ריבית והצמדה ולכן ההוצאה המרכזית היא הלוואה (לאלו מביניכם שיש כזו).
  בדקו את תנאי ההלוואה והימנעו ממצב, שבו כבר לקחתם הלוואה אחת ועתה אתם צריכים אחת נוספת. בדקו גם את תנאי הפירעון המוקדם של ההלוואה ומה התשלום בגין פירעון זה.
  התקציב: אם נניח שלקחתם הלוואה של 30,000 ₪ ל-5 שנים בריבית פריים+0.75%, ההחזר החודשי יסתכם בכ-550 ₪. הווה אומר, כ-10% נוספים מהתקציב החודשי שלכם.
 • תחבורהאם אתם נוסעים עם חברים, בהסעות או בתחבורה ציבורית, כנראה שיתרת התקציב בסך 700 ₪ תספיק לכם.
  אם אתם מחזיקים רכב שדורש עלויות גבוהות יותר – טיפולים, ביטוח, דלק, חנייה – הרי שחרגתם מהתקציב השנתי. בדקו את עצמכם: האם תוכלו לעבוד יותר כדי להגדיל את ההכנסה? אולי בחופשות בין הסמסטרים? או שאולי תוכלו לצמצם ולוותר על אחת מההוצאות הקודמות.

אז בואו נסכם ונראה כיצד נראה התקציב החודשי שלנו עד כה:

בילויים וביגוד 500 ₪
שכר דירה 1250 ₪
הוצאות דירה 500 ₪
מזון 1250 ₪
סלולר250 ₪
הלוואה550 ₪
תחבורה700 ₪
סה”כ5000 ₪

זכרו שהשליטה היא בידיים שלכם. קל מאוד ללכת לאיבוד ולחרוג מההכנסה החודשית אם אין הוצאות מבוקרות. השתדלו לנהל נכון את ההוצאות שלכם, שלטו אתם בהוצאות ולא הן בכם, זה המפתח גם להצלחה בהמשך.

והנה עוד מס’ טיפים שיכולים לעזור ביומיום:

 • השתדלו לרכז את הצילומים במכונות הפזורות ברחבי הקמפוס. צילום במקום אחר יכול לעלות 30 אג’ ו-50 אג’ לעמוד, לעומת 10-15 אג’ בקמפוס.
 • צריכים ספרי לימוד? נסו לחפש אצל תלמידים שזה עתה סיימו את שנת הלימודים והמשיכו לשנה הבאה. סביר להניח שתוכלו לרכוש את הספרים בחצי מחיר.
 • הכינו אוכל בבית. קל להתפתות לקפיטריה בקמפוס. זה גם הזמן לרכוש כמה מיומנויות קולינריות שיעזרו לכם בחיים.
 • זכרו לשאול בכל מקום האם יש הנחות לסטודנטים. לא תאמינו לפעמים איפה תזכו להנחה, רק בגלל היותכם סטודנטים.

שנת לימודים מוצלחת!

תגובות הקוראים (22)

 1. אהוד קורי

  מאמר חשוב ומקיף.

  בתור אבא שתומך כלכלית בילדיו הסטודנטים, יש כאן בהחלט דרכים טובות להקל את ההתמודדות’ דבר שיכול לשפר בעקיפין את ההצלחה בלימודים.

  מאמר יפה. תמשיכו כך. 

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?