איציק אליאסי

פרויקט התואר

איציק אליאסי
לתקופת הלימודים באוניברסיטה צריך להתייחס כאל פרויקט

לתקופת הלימודים באוניברסיטה צריך להתייחס כאל פרויקט – וכמו כל פרויקט, ניהול נכון יניב תוצאות טובות יותר. כמה כללים חשובים לניהול נכון של פרויקטים, היום ובעתיד
שנת הלימודים בקמפוסים נפתחה השבוע,וזו תמיד תקופה שגורמת לי לחזור אל העבר ולהיזכר בימי הראשונים כסטודנט. לאחר הרכבת מערכת השעות, שכירת הדירה, מציאת שותפים מתאימים לחלוק איתם את הנטל הכלכלי ומציאת עבודה שתכניס קצת כסף בתקופת הלימודים, הגעתי סוף כל סוף ליום הגדול – אני סטודנט מן המניין.
היום, שנים אחרי אותה תקופה מרגשת,  אני נפגש במסגרת עבודתי עם לא מעט סטודנטים –  דרכי המקצועית הובילה אותי לעמוד בראש פרויקט פתיחת שנת הלימודים בקמפוסים מטעם לאומי.

הסטודנטים איתם אני נפגש מתמרנים בין שיעורים שונים בלימודים, עבודה, שכירת דירה ועוד. ממש כמו תקופת הלימודים, ניתן להתייחס לתקופת הלימודים כפרויקט – וכמו כל פרויקט, ניהול נכון שלו ישפיע על מידת ההצלחה שלו ועל תוצאותיו. בטור הזה ברצוני לשתף אתכם הסטודנטים בניסיון וברשמים שלי מניהול פרויקטים, כך שיהיו ברשותכם כלים לניהול פרויקט הלימודים שלכם היום, ופרויקטים נוספים שעוד תנהלו בעתיד.

 

 

 ישנם 3 שלבים מרכזיים שמלווים אותי בניהול פרויקטים, כמו פרויקט הקמפוסים של לאומי. שלבים אלה יכולים ללוות גם אתכם בניהול פרויקטים:

 

1. שלב התכנון- כל השלבים בניהול פרויקט הם שלבים חשובים אך נדמה כי שלב התכנון הוא החשוב מכולם. ככל שהפרויקט גדול יותר, כך גדל גם מספר הממשקים, ויש צורך בהיערכות מקדימה שתוביל לצמצום גורם ההפתעה וחשיפת הפרויקט למינימום תקלות.

במקרה שלי, כדי להיערך מבעוד מועד לפעילות גדולה כמו פרויקט פתיחת שנת הלימודים, דרוש תיאום מוחלט בין בעלי תפקידים – עובדי סניפים, עובדי מטה ועובדי המוקד הטלפוני – נחוצה עזרה מיחידות שונות בבנק (אינטרנט, פרסום, האגף לבנקאות ישירה, ביטוח, הדרכה), ויש צורך גם בתיאום מול גורמים מחוץ בנקאיים לבנק – אגודות הסטודנטים, בנק ישראל וחברת קידום המכירות.

בפרויקטים מסוימים תהיו לעיתים גם אתם חלק מקבוצה. חשוב להזכיר שגם כאשר אתם חלק מקבוצה, יש לכם יכולת להשפיע ולנתב את הפרויקט לכיוון שבו תהיו דומיננטיים.

הקושי המרכזי הוא לדעת בכל רגע נתון מה הסטאטוס של כל משימה ומי בעל התפקיד שאמור לקדם אותה לשלב הבא – ולשם כך אני בונה גאנט משימות, הכולל את כל השלבים של הפרויקט, ולוח זמנים בו אני משתמש בשלב הביצוע.

2. שלב הביצוע- זהו שלב הביניים. כל עבודת התכנון נועדה כדי להתחיל את שלב הביצוע במינימום תקלות. כל מה שעבר בראשי בתור מחשבה מתחיל לרקום עור וגידים. בשלב זה אני מקים את המתחם בקמפוס ערב פתיחת שנת הלימודים, מסייר בשטח ובודק שהכל תואם את הציפיות המוקדמות. זה הזמן לחזור אל גאנט המשימות ולתעדף איזו משימה יותר דחופה ואיזו יכולה להידחות לשלב מאוחר יותר. אתם חייבים להציב לעצמכם לוח זמנים לביצוע כדי שהכל יהיה מוכן בזמן.

זיכרו כי כל פרויקט צריך להיות מוגדר בזמן, עשוי באיכות ומקצועיות ובעל תרומה ממשית.

על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר, עליכם, כמנהלי פרויקט, לדעת גם להאציל סמכויות, ללמוד מטעויות שביצעתם בעבר ולשכפל הצלחות. כדי שהפרויקט יצליח וישיג תוצאה אפקטיבית חשוב לקיים בקרה בכל שלב.

3. שלב הבקרה – לעיתים זה לא משנה כמה תכנון תשקיעו וכמה הביצוע יהיה מושלם – אפשר היה לעשות את זה אחרת בצורה טובה יותר. הבקרה חייבת להיות אובייקטיבית, כדי שתוכלו ללמוד ממנה, וחשוב ביותר לתקן אם אפשר “תוך כדי תנועה” ובהקדם האפשרי. אם חסר לבנקאים במתחם חומרים שיווקיים או אם מכונת הצילום התקלקלה – זה ייפתר במקום באותו היום.

 

לאחר סיום הלימודים שלכם, גם אתם בוודאי תנהלו פרויקטים שונים, ואני מקווה שהענקתי לכם מספר נקודות למחשבה. בינתיים, חשוב להתייחס ללימודים עצמם כפרויקט, עם יעדים ומטרות מוגדרות, לוח זמנים ברור – וכמובן בקרה תמידית. בדיוק כמו בכל פרויקט בעתיד, גם בזמן הלימודים עמידה בכללי ניהול הפרויקט תבטיח תוצאות טובות יותר.

בימים הקרובים אנחנו נהיה נוכחים באוניברסיטאות ובקמפוסים בכל רחבי הארץ.ואני מזמין אתכם לפגוש אותנו. ובהזדמנות זו אאחל לכם שנת לימודים מוצלחת.

 

תגובות הקוראים (2)

 1. יצחק נוימן

  יש מקום לשפר את השירות לאנשים עם
  מוגבלוית ונכים
  בתקנות חוק ניגשות השירות
  תיקון לחוק שנת 2012
  מדבר לתת מענה לאנשים נכים
  עם אוטיסזים
  מחלה אוטיסזים
  כמשל תסמונת טורט
  ותסמנות אספרגר
  לתת מענה
  לאנשים עם מוגבלוית ונכים
  עם צרכים מיוחדים
  עם תסמונת טורט . ותסמונת אספרגר
  במתן תורים
  ושירות מענה לאדם נכה עם צרכים מיחודים
  1. אדם עם פיגור שכלי
  2. אדם נכה עם מחלה אוטיסזים
  ב. תסמונת אספרגר
  בתאריך 2/12/2012
  הניצבות שיויון זכוית לאנשים עם מוגבלוית
  משרד המשפטים
  ומנהל הניצבות מר אחייה קמירה
  מניהל הרשי
  של הניצבות שיויון זכוית לאנשים עם מוגבלוית
  יציון את יום הנכה הבלאומי
  וגם באמנה הבלאומי
  בתאריך 3/12/2012
  יצייון יום הנכה הבלואמי
  בתודה רבה
  יצחק

  הגב
 2. יצחק נוימן

  יפה מאוד הבלוק של בנק לאומי
  אהבתי מאוד
  אני אוהב
  את הבלוק שלכם

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?