חנה רבינוביץ

8 טיפים שכל סטודנט חייב להכיר

חנה רבינוביץ
לא רק סטודנטים לכלכלה או מנהל עסקים אמורים לנהוג בתבונה פיננסית. כדי להתחיל ברגל ימין את תקופת הלימודים ולהקל על החיים שווה להקדיש כמה דקות כדי לקרוא את הטיפים הבאים:

1. עדכנו את הבנק שאתם סטודנטים

סטודנטים זכאים למגוון הטבות והנחות בניהול החשבון, דוגמת הטבות בעמלות על הפקדת שיקים, ריביות נוחות על הלוואות, וכדומה.

לכן, כדאי מאד לעדכן את הבנק מבעוד מועד על כך שאתם נכנסים לתקופת לימודים אינטנסיבית ולבצע את ההתאמות הנכונות בחשבון העו"ש שלכם. חשוב לזכור שבמקרים רבים ניתן להיעזר בבנק שלכם במידה ותצטרכו עזרה במימון שכר הלימוד ובהלוואות לצרכים שונים. כמו כן, קחו בחשבון שסביר להניח שתידרשו להמציא מסמכים המוכיחים שאתם אכן סטודנטים (אישור הרשמה ללימודים, למשל(
 

2. נהלו מעקב דיגיטלי שוטף אחר החשבון

הבנקים מציעים כיום את מרב השירותים המקוונים והדיגיטליים על מנת לחסוך לכם בזמן ובעמלות. הזמן הוא משאב יקר בתקופת הלימודים ולכן כדאי לכם לוודא שאתם מחוברים לכל הערוצים הדיגיטליים השונים (אפליקציה, מוקד טלפוני וכדומה..)
 

3. נהלו מעקב אחר הוצאות והכנסות

תקופת הלימודים מתאפיינת, לרוב, בהוצאות רבות כמו שכר לימוד, רכישות של ספרי לימוד וציוד לימודי נלווה. וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על ההוצאות הרציניות באמת, כמו שכר דירה ותשלום חשבונות. נהלו יומן מסודר של ההכנסות וההוצאות הקבועות, וכך תדעו לנהל את התקציב החודשי שלכם טוב יותר.
 

4. רכזו את כל ההוצאות בתאריך אחד

אחרי או סמוך לקבלת משכורת. כך תשמרו על סדר בחשבון ותדעו בדיוק כמה נשאר לכם לבזבוזים.

 

5. כרטיס הסטודנט שלכם שווה לא מעט כסף

זכרו שסטודנטים זכאים להטבות והנחות משמעותיות כמעט בכל תחום אפשרי. החל מתחבורה ציבורית, מסלולים מוזלים בחברות הסלולר ועד להנחות בתשלום הארנונה בערים מסוימות.

אל תתביישו לשלוף את כרטיס הסטודנט שלכם. מדובר בחיסכון של מאות ש"ח בחודש ובמקרים מסוימים אפילו יותר.
 

6. מלגות ומענקים

וודאו שאתם מכירים את כל המלגות והמענקים שמגיעים לכם. נכון, לעתים מדובר בחיפוש ארוך ומייגע באתרים השונים אך זה בהחלט משתלם. מי שיוכל לסייע לכם בכך היא אגודת הסטודנטים. לפיכך, מיד עם הגיעכם לקמפוס דאגו להכיר את אגודת/התאחדות הסטודנטים בקמפוס. חלקם מציעים שירותים חשובים בהנחות משמעותיות כמו לדוגמא שירותי צילום שהם הוצאה קבועה ולעיתים רצינית בחיי כל סטודנט.
 

7. להתאגד בקבוצות רכישה

סטודנטים תמיד היו חלק מקבוצות הלחץ הגדולות בכל חברה שהיא, וכוחה עומד לה גם במקרה של רכישה מרוכזת. במקרה הזה, רכישה קבוצתית של ספרי לימוד תשאיר לכם לא מעט כסף בכיס שכן מדובר בהוצאה כבדה במיוחד. מומלץ להתארגן בקבוצות ולרכוש מחנויות יד שנייה (או אתרי יד שנייה באינטרנט). תזכרו שקיימות אפליקציות להורדת ספרי לימוד דיגיטליים ללא תשלום.
 

8. טיפ אחרון לדרך

אל תשכחו ליהנות, עם כל הקושי מדובר באחת התקופות המהנות בחיים, גם אם לפעמים זה נראה בלתי אפשרי. תזכרו את זה במיוחד בתקופות מבחנים והגשת עבודות סמסטר

 

פורסם לראשונה במסגרת שיתוף פעולה עם "וואלה !NEWS".