איציק אליאסי

7 טיפים למימון הלימודים

איציק אליאסי
שנת הלימודים בקמפוסים נפתחה ויותר מ-300,000 סטודנטים כבר פוקדים את הכיתות

שנת הלימודים בקמפוסים נפתחה ויותר מ-300,000 סטודנטים כבר פוקדים  את הכיתות, המדשאות והקפיטריות. כולם  משלמים שכר לימוד – וכל אחד מהם מתמודד עם המטלה הזאת בדרכו שלו: חלק קיבלו מלגות לימודים, אחרים נעזרו בהורים ,  יש מי  שיעבדו במהלך התואר ורבים ייקחו הלוואה מהבנק.
לפני שמגיעים להחלטה בנוגע לאמצעי האחרון כדאי לקחת בחשבון מספר נקודות לתשובת לבכם :
1. בצעו בדק בית  האם קיימים ברשותכם חסכונות או פיקדונות שצברתם במשך השנים ויוכלו לשמש לתשלום חלק משכר הלימוד ולהפחית את סכום ההלוואה הנדרשת? האם ההורים יכולים לעזור?
2. קבלו החלטה  נבונה לגבי סכום ההלוואה גם אם עומדת לרשותכם זכאות להלוואה של עד 100,000 ₪. השתמשו בזכאות זו בחכמה ובדקו מהו הסכום המינימאלי שאתם צריכים. אל תתפתו לקחת סכום גבוה יותר מזה שאתם נזקקים לו.
3. בדקו את תנאי הריבית רוב ההלוואות לסטודנטים ניתנים על בסיס הפריים, חשוב לבדוק מה שיעור הריבית המוצע בהלוואות אלו
4. מספר התשלומים חשוב לברר לכמה תשלומים ניתן לפרוס את ההלוואה. בחלק מהמקרים תוכלו לפרוס את ההלוואה גם לתקופה ארוכה מאוד של 144 חודשים. זה יכול להתאים מאד לסטודנטים שאינם מעוניינים להכביד על ההוצאות השוטפות בתקופת הלימודים ומאמינים כי בעת מציאת העבודה בזמן הלימודים או לאחר הלימודים החזר ההלוואה יהיה נוח יותר עבורם. יחד עם זאת מרכיב הריבית בהלוואה כזאת יהיה גבוה יותר;קחו גם את זה בחשבון.
5. בחנו אפשרות של דחיית התשלומים (“גרייס”) בחלק מההלוואות קיימת אפשרות לשלם בחודשים הראשונים את מרכיב הריבית ולדחות את תשלום הקרן והריבית גם לתקופה של חצי שנה, תנאים אלו יכולים להקל במיוחד על סטודנטים שנזקקים לתקופת התארגנות בחודשים הראשונים של פתיחת שנת הלימודים ומעוניינים להתחיל את השנה ללא דאגות כלכליות.
6. בדקו עלויות נוספות  חשוב לבדוק האם העמדת ההלוואה כרוכה בעלויות נוספות כגון: עמלת הקמת ההלוואה, עמלת פירעון מוקדם, ועוד.  
7. חישבו גם על חלופות המוסדות האקדמיים השונים מחלקים את שכר הלימוד לשוברי תשלומים ללא ריבית. בעזרת הלוואה מהבנקים ניתן לפרוס את השוברים לעד שישה תשלומים חודשיים ללא ריבית והצמדה. קיימים אף מוסדות אקדמיים המעניקים הנחה על תשלום כל שכר הלימוד של התואר מראש.

התקופה הסטודנטיאלית היא תקופת תחילת החיים העצמאיים. זה גם השלב שבו מתחילים להבנות אצלכם הרגלים להתנהלות כספית נכונה.
חשוב לזכור שממש מעבר לפינה, לאחר סיום התואר, ממתינים לכם אתגרים נוספים כגון: חתונה, משכנתא וילדים. אז מהי הדרך האופטימאלית ביותר לממן את הלימודים? אני חושב שהתשובה אינדיבידואלית לכל אחד ואחד. לעיתים גם בעלי הון עצמי יעדיפו לנטול הלוואה בכדי לא להשתמש בכסף שאותו חסכו במשך שנים רבות, אחרים יעדיפו להשתמש בחלק מהסכום שצברו ויעזרו בהורים בחלק שנותר, חלק יסתמכו רק על ההורים ואחרים יעדיפו לנטול הלוואה מהבנק.

בכל דרך בה בחרתם, בחרו בתבונה, כך שתוכלו גם ליהנות מהלימודים ולעבור את התקופה היפה הזאת בהצלחה.