עדי נתן

התבסמות פיננסית | טור מיוחד לפורים

עדי נתן
בפורים זו מצווה לשתות ולהתבסם, אך מה קורה בשאר ימות השנה

בפורים זו מצווה לשתות ולהתבסם, אך מה קורה בשאר ימות השנה- האם ההחלטות הפיננסיות שלנו נובעות מניתוח מושכל – או אולי מהתבסמות החושים, לחץ ואווירה?

טור משותף של ברכיה רוזנברג,מנהל רגולציה בלאומי ועדי נתן

בפורים נהגו לשתות יין כדי להתבסם ולהרגיש קצת “משוחררים”. יש מספר טעמים לעניין
הזה, אבל הבולט מכולם הוא שהמאורע ההיסטורי שאותו חוגגים בפורים הוא הצלת עם ישראל מניסיון להשמדה פיזית – זאת בניגוד לאירועים אחרים בהיסטוריה שלנו, בהם האיום היה יותר על הצד הרוחני- הדת והתרבות היהודית.

לכן, לצד מצוות מתנות לאביונים ומשלוח מנות , נקבעו גם מנהגים ה”משמחים” את הגוף, כמו סעודת פורים ושתיית יין.

חכמינו נתנו דעתם לצדדים החיוביים והשליליים שבשתיית יין. בין השאר העידו על כך שיש בכוחו של היין להסיר מסכה מעל האדם ולחשוף את פנימיותו. אדם שלאחר שתיית יין משתולל ומתפרע, מעיד הדבר על מהות פנימית שלילית ולא מתוקנת.

לעומת זאת, מי שלאחר שתייה נעשה שמח יותר, חברותי יותר ולחילופין רגיש יותר, חושף רבדים פנימיים מתוקנים וראויים. מכאן הלכה והתגלגלה השאלה האם אדם ששתה לשוכרה מודע ואחראי למעשיו.

עניין זה, השב ועולה מידי שנה בפורים, מעלה שאלה רחבה הרבה יותר, הנוגעת לימי השנה כולה ולא רק לפורים – האם אדם צריך לשתות יין כדי להשתכר?

עד כמה החלטות שאנו מקבלים בחיינו נעשות מתוך צלילות ושיקול דעת ולא משיקולים סמויים או חיצוניים – מ”התבשמות או “שכרות” של חושים, לחץ,אווירה וכו’

שכרות במובנה הרחב אינה בהכרח תוצאה של שתיית יין. ניקח לדוגמא החלטות פיננסיות שאנו מבצעים מדי יום. האם אלה החלטות מושכלות – או שהן נובעות מאותה “שכרות”?

האם אנו נוהגים להשקיע בזחיחות דעת? מדוע לא נבחר להשקיע דווקא כשאנחנו מפחדים? למה רוב הקניות של מניות או כל נכס פיננסי מבוצעות לאחר עליות של מאות אחוזים, אך מי שקונה חברה טובה שצנחה, נחשב משוגע? האם אנו לוקחים בחשבון פוטנציאל הפסד מול רווח?

רוב החלטות ההשקעה היו נדחות אם היתה מתבצעת בדיקה פשוטה של עבר מול עתיד.

רוצים כלל זהב שיציל אתכם מהרבה הסתבכויות? הצלחת ההשקעה נמדדת ברגע קבלת ההחלטה!

אם קניתם מניה בעלייה של 50% כי חבר שלכם המליץ – נכשלתם, ללא קשר בתוצאה הסופית. גם אם הרווחתם, הדבר דומה להימור על הצבע השחור בקזינו. הצלחתם בהימור, לא יותר מכך.

מצד שני, אם חיכיתם בסבלנות למניה או מדד עד שיגיע לשער מתאים לדעתכם, ניצחתם גם אם ערך הנכס ירד, כי החלטתכם היתה מושכלת ומנסיון. ברוב הפעמים אתם תרוויחו.

פורים שמח!