רונה אזוב

חייל, דע את השפה – כך מתחילים לנהל חשבון בנק

רונה אזוב
לחיילים משוחררים יש דפוס התנהגות די ניתן לחיזוי, בעיקר בשנים האחרונות

לחיילים משוחררים יש דפוס התנהגות די ניתן לחיזוי, בעיקר בשנים האחרונות: הם ישתחררו, יעבדו קצת ויחסכו כסף, אולי ילמדו לפסיכומטרי תוך כדי ואז – קדימה לחו”ל. טיול ארוך יותר או פחות, שיסתיים בדיוק לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית, ואז ברוכים הבאים לסטטוס הבא שלכם בחיים: סטודנטים.
השבוע השתתפנו, כמה וכמה נציגים של לאומי, בכנס משתחררים גדול, במהלכו נתנו לחיילים מגוון רחב של כלים ומידע על התנהלותם באזרחות. זה התחיל במושגי יסוד כמו מה זו מסגרת אשראי ועד לטיפים לצרכנות פיננסית שתעזור להם בחייהם כבוגרים.

אני רוצה לשתף אתכם בכמה מהעצות שהענקנו לחיילים. אני משוכנעת שהעצות האלה יעזרו גם למי שכבר מזמן הפקיד את הקיטבג שלו בבקו”ם, ותמיד טוב לרענן את רמת הידע שלכם במושגים אלה.

עמלות עבור ביצוע פעולות בנקאיות נגבות עמלות. כל פעולה הנעשית דרך הפקיד כרוכה בעמלה יקרה יותר מאשר ביצוע עצמאי בתיבת שירות או דרך אחד מהערוצים הישירים של הבנק: מוקד השירות הטלפוני, האינטרנט או יישום סלולארי.

ניתן לבצע פעולות רבות לבד – להפקיד שיק במכשיר האוטומטי, למשוך כסף מהכספומט, להזמין פנקסי שיקים, להעביר כסף בין חשבונות, לסגור ולפתוח פקדונות ועוד. למתחילים – צוות הבנקאים במוקד שירות הלקוחות ישמח לסייע בביצוע הפעולה; למתקדמים – אינטרנט וסלולארי.

נוסעים לחו”ל לטיול החלומות שלכם? דרום אמריקה או הודו או חוף לחוף בארה”ב? כיף לכם. הנה כמה דברים שכדאי להכין לקראת הטיול.

כרטיס אשראי לחו”ל זכרו: אם השם שלכם כתוב עליו בעברית, הוא לא יעבוד בחו”ל. ודאו ששמכם יופיע על כרטיס האשראי שתזמינו באנגלית.

כל הוצאה בכרטיס בחו”ל מתורגמת מהמטבע המקומי, לדולר או יורו, ומשם לשקל. כל תרגום כזה – “המרה” בשפה הבנקאית, כרוך בעמלה. אם תקחו כרטיס מתאים שיודע איך לתרגם בצורה הכי חסכונית – תרוויחו.

בכל מקרה – כדאי להכין כרטיס גיבוי. אם אחד הולך חס וחלילה לאיבוד או שהוא נפגם, רצוי שיהיה גיבוי, בפרט כאשר מדובר בנסיעה לצורך טיול תרמילאים ארוך.

שני מספרים יש להחזיק בנפרד ורחוק מהכרטיס – את הקוד הסודי ואת הטלפון של חברת האשראי. אם הכרטיס אבד או נגנב, לפחות הקוד הסודי לא יהיה ולא ניתן יהיה למשוך בו מזומן או לעשות בו שימוש, ואפשר יהיה להודיע מיד לחברת האשראי ולחסום את הכרטיס. במקרים מסוימים אפשר גם להזמין כרטיס חלופי שיגיע אליכם בחו”ל.

אם כבר דיברנו על משיכת מזומן, מומלץ וכדאי לצמצם את המשיכות לסכומים גדולים ולתכנן כמה שניתן את ההוצאות. כל משיכה כרוכה בעמלה.

נוסעים לחו”ל לתקופה ארוכה? – תשאירו מישהו לשמור על החשבון שלכם. כמו שלא הייתם נוטשים חיית מחמד בלי לדאוג לה, לא משאירים חשבון בלי עין מפקחת. השאירו ייפוי כוח אצל אחד מהוריכם, כדי שבמידת הצורך יוכל לבצע פעולה נחוצה ודחופה.

אמנם תוכלו לראות באינטרנט מה המצב, אבל במידה ואתם בכפר קטן אי שם בטיבט, לכו תמצאו חיבור מהיר. פרקטית, היכולת שלכם לפעול מהר מחו”ל היא לפעמים מוגבלת.

אפשר לצרף מישהו כשותף או כמיופה כח. המקרה הראשון נותן חופשיות פעולה והשני – בעל סמכויות מוגבלות, אבל עדיין שווה.

קחו דוגמא ממקרה שקרה לאחד מלקוחותיי – צעיר אחד נרשם לשלוש אוניברסיטאות, הכין כסף בחשבון לשכר לימוד ונסע מתוך כוונה לחזור יומיים לפני תחילת שנת הלימודים. הוא התקבל ללימודי רפואה באחת מהאוניברסיטאות ושלח את אמא שלו עם השובר לשלם את המקדמה על שכר הלימוד. לרוע המזל, לאמא שלו לא היתה שום סמכות לפעול בחשבון ולא יכולתי לאשר לה למשוך את הכסף ולשלם.

אם אתם לא אוהבים את הרעיון שאחד מהוריכם שותף לחשבון שלכם, זה צעד הפיך לחלוטין. ברגע שתחזרו לארץ תוכלו לבטל את השותפות הזו.

ואחרון חביב – סטודנטים וחיילים משוחררים הם קהל מחוזר מאד, ובצדק. שווה להשקיע היום בחייל משוחרר, לתת לו מענקי הצטרפות או פטור מכל העמלות, כי אח”כ תהיה לו משכורת נאה, ויקח הלוואה לשכר לימוד, או הלוואה לרכישת רכבו משכנתא ויהיה יותר מעניין מבחינה בנקאית. זו ההזדמנות שלכם לבדוק מה מציעים בבנקים השונים, להשוות ולבחור.

קחו את העצמאות החדשה על הצד הטוב ביותר שלה. תשאלו הרבה לפני שתקבלו החלטות, כולל השאלה המעצבנת – מה יקרה אם זה לא מתאים לי, וכך תוכלו לעשות את ההחלטה הכי טובה עבורכם. כדאי גם להיכנס לכאן בבלוג ולקרוא עוד כמה עצות מועילות.

והכי חשוב – בהצלחה!