סיגל בן ישי

פתיחת חשבון משותף: יתרונות וחסרונות

סיגל בן ישי
חשבון בנק משותף יכול לחסוך לכם עמלות וכאב ראש, לאפשר לכם ליהנות מהטבות של בן או בת הזוג, אבל עלול גם לסבך את העניינים במקרים מסוימים. מתלבטים? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא

ניהול חשבון בנק משותף הוא בראש ובראשונה החלטה בעלת משמעות פסיכולוגית, והוא בהחלט לא מתאים לכולם. זה תלוי במצב שבו אתם נמצאים, בגיל שלכם, באופי שלכם, בהתנהלות הכלכלית שלכם וכו'. הוא יכול לחסוך לכם עמלות וכאבי ראש, אבל גם עלול לסבך את העניינים במקרים מסוימים… אם אתם מתלבטים לגבי ניהול חשבון שכזה, הנה כמה מהיתרונות והחסרונות הבולטים שכדאי לכם לדעת:

 

יתרונות


מתאים למשק בית משותף: חשבון משותף מתאים מאוד כששני השותפים בו מנהלים יחד משק בית. כשאתם גרים באותה דירה ויש לכם הוצאות משותפות  – חשמל, ארנונה, מזון וכו' – הגיוני שההכנסות ייכנסו לאותו חשבון. זה עניין פיננסי לחלוטין – יש לנו הכנסות והוצאות משותפות, אנחנו מנהלים אותן יחד – וכך אפשר לשלוט במצב.

 

חוסך בעמלות ומאפשר "לחלוק" בהטבות: ניהול  חשבון משותף חוסך  בעמלות עבור שני הבעלים שלו, במיוחד במידה ואחד  מבעלי החשבון נמנה על אוכלוסייה שנהנית מהטבות, למשל צעירים,  סטודנטים, מורים, גמלאים, עורכי דין וכו'.

 

אפשרות לעזרה הדדית בניהול החשבון: בחשבון משותף יש נושא של 'הרשאות הדדיות', שמאפשר לשני בעלי החשבון לבצע פעולות בחשבון. אם אני פחות זמינה לנהל את חשבון משק הבית, אבל השותף שלי כן – הוא יוכל לסייע לי. אם השותף שלי פחות מתמצא בנושאים פיננסיים וצריך את עזרתי – אני יכולה לגבות אותו. הרבה יותר קל להתנהל בצורה כזאת.

 

חסרונות


אחריות משותפת: שני השותפים בחשבון – בלי קשר לכמה הם מבזבזים, כמה הם מלווים וכו' – אחראים באותה מידה למה שמתרחש בחשבון שלהם. שני הצדדים חייבים להיות מודעים להתנהלות בחשבון שלהם, ולא יכולים להתנער מאחריות אם תיווצר בעיה כלשהיא.

 

מחלוקות / גירושים: אם ישנה בעיה עם אחד מבני הזוג, או במקרה של גירושים, חלילה, יכול  אחד מבעלי החשבון לפנות לבנק ולבקש שכל הוצאה תהיה תלויה מעתה ואילך  בחתימות של שני השותפים בחשבון. מצב זה יכול ליצור הרבה תסכול ומאוד קשה לנהל חשבון ככה.    

 

סעיף אריכות ימים: בכל חשבון משותף ישנו סעיף "אריכות ימים", שאומר שאם אחד מהשותפים חס וחלילה נפטר, השותף השני מוגבל בניהול החשבון. קרו מקרים בעבר בהם בעל חשבון צירף אליו שותף כדי שיסייע לו עם ניהולו, אך לאחר שהשותף נפטר אותו אדם שהיה בעל החשבון מלכתחילה כבר לא יכול היה לנהל אותו בחופשיות.

 

הגבלות בחשבון: אם אחד מהשותפים הוא בעל סיכון מסוים – למשל מצוי בחובות, יש לו תיק בהוצאה לפועל או שיש עליו מידע חוץ-בנקאי שלילי  – זה יכול להשפיע גם על החשבון המשותף (הגבלות על החשבון, תנאי הלוואה פחות טובים, ריביות גבוהות יותר על משיכת יתר וכו').

 

לסיכום, חשבון משותף אינו מתאים לכולם. למשל בני זוג בגילאי 40-45, שעבורם זו זוגיות שנייה, סביר להניח שלא יפתחו חשבון משותף, או שיפתחו כזה רק לצורך ניהול הוצאות משק הבית. על פי רוב זה יתאים יותר לזוגות צעירים, או להורים לילדים שרוצים לצרף אותם לחשבון כדי לסייע להם בניהול שלו. לכן, כשאתם שוקלים האם כדאי לפתוח חשבון משותף, חשבו היטב באיזה שלב בחיים אתם נמצאים  – ומה הכי מתאים לכם. 

 

הכותבת היא סיגל בן ישי מנהלת סניף בנק לאומי בפתח-תקווה.

תגובות הקוראים (1)

  1. גל שחם

    פשוט מאוד מושלם.
    ענה לי על השאלה האם לפתוח חשבון משותף עם החתולה שלי.
    בהחלט מאמר טוב

    הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?