סיגל בן ישי

פתיחת חשבון משותף: למי זה מתאים?

סיגל בן ישי
חשבון בנק משותף יכול לחסוך לכם עמלות וכאב ראש, לאפשר לכם ליהנות מהטבות של בן או בת הזוג, אבל עלול גם לסבך את העניינים במקרים מסוימים. מתלבטים? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא

ניהול חשבון בנק משותף הוא בראש ובראשונה החלטה בעלת משמעות פסיכולוגית, והוא בהחלט לא מתאים לכולם. זה תלוי במצב שבו אתם נמצאים, בגיל שלכם, באופי שלכם, בהתנהלות הכלכלית שלכם ועוד. הוא יכול לחסוך לכם עמלות וכאבי ראש, אבל גם עלול לסבך את העניינים במקרים מסוימים. אם אתם מתלבטים לגבי ניהול חשבון משותף, הנה כמה דברים ששווה לדעת ולקחת בחשבון:

מנהלים משק בית משותף? חסכו בעמלות

חשבון משותף מתאים במיוחד, כששני השותפים בו מנהלים יחד משק בית משותף. כשאתם גרים באותה דירה ויש לכם הוצאות משותפות  – חשמל, ארנונה, מזון וכו' – הגיוני שההכנסות ייכנסו לאותו חשבון. זה עניין פיננסי לחלוטין: יש לנו הכנסות והוצאות משותפות, אנחנו מנהלים אותן יחד, וכך אפשר לשלוט במצב.

 

בנוסף, ניהול  חשבון משותף חוסך בעמלות עבור שני הבעלים שלו, במיוחד במידה ואחד  מבעלי החשבון נמנה על אוכלוסייה שנהנית מהטבות – למשל צעירים, סטודנטים, מורים, גמלאים, עורכי דין ועוד.

 

כדאי לדעת שבחשבון משותף יש נושא של 'הרשאות הדדיות', שמאפשר לשני בעלי החשבון לבצע פעולות בחשבון. אם אני פחות זמינה לנהל את חשבון משק הבית, אבל השותף שלי כן – הוא יוכל לסייע לי. אם השותף שלי פחות מתמצא בנושאים פיננסיים וצריך את עזרתי – אני יכולה לגבות אותו.

 

חשבון משותף – אחריות משותפת

אחת הנקודות החשובות בשיקולים לקראת פתיחת חשבון משותף היא נושא האחריות המשותפת. שני השותפים בחשבון, בלי קשר לכמה הם מבזבזים, כמה הם מלווים וכו' – אחראים באותה מידה למה שמתרחש בחשבון שלהם. שני הצדדים חייבים להיות מודעים להתנהלות בחשבון שלהם, ולא יכולים להתנער מאחריות אם תיווצר בעיה כלשהי.

 

בהתאם לכך, אם אחד מהשותפים הוא בעל סיכון מסוים – למשל מצוי בחובות, יש לו תיק בהוצאה לפועל או שיש עליו מידע חוץ-בנקאי שלילי  – זה יכול להשפיע גם על החשבון המשותף (הגבלות על החשבון, תנאי הלוואה פחות טובים, ריביות גבוהות יותר על משיכת יתר וכו').

 

במקרה של מחלוקות בין השותפים, או גירושים בין בני זוג, אחד מבעלי החשבון יכול לפנות לבנק ולבקש שכל הוצאה תהיה תלויה מעתה ואילך בחתימות של שני השותפים בחשבון. מצב זה יכול ליצור תסכול רב וקושי משמעותי בניהול החשבון. 

 

לסיכום, חשבון משותף אינו מתאים לכולם. למשל בני זוג בגילאי 40-45, שעבורם זו זוגיות שנייה, סביר להניח שלא יפתחו חשבון משותף, או שיפתחו כזה רק לצורך ניהול הוצאות משק הבית. על פי רוב זה יתאים יותר לזוגות צעירים, או להורים לילדים שרוצים לצרף אותם לחשבון כדי לסייע להם בניהול שלו. לכן, כשאתם שוקלים האם כדאי לפתוח חשבון משותף, חשבו היטב באיזה שלב בחיים אתם נמצאים  – ומה הכי מתאים לכם. 

 

פתיחת חשבון בלאומי