סיגל אלנקרי

דברים חשובים שהורים צריכים לדעת על “חיסכון לכל ילד” – חלק ב’

סיגל אלנקרי
למי שכבר הצטרפו לתוכנית ובמיוחד לאלו שלא, הנה עוד מידע שכדאי שתדעו: איך תגלו מה קורה עם הכסף שחסכתם, איך אפשר להחליף מסלולים - ולמה כדאי לקבל החלטה לפני חודש יוני 2017?

חלק מאיתנו, ההורים, כבר יצא לדרך עם תוכנית "חיסכון לכל ילד", חלק אחר טרם בחר איפה לחסוך (בנק או קופת גמל) ובאיזה מסלול לחסוך, וחלק פשוט טרם הצטרף. חשוב לנו לציין שזה עדיין לא מאוחר וזה בידיים שלכם.  בינתיים, יש עוד כמה דברים חשובים שעליכם לדעת.

 

דברים חשובים שכל הורה צריך לדעת על “חיסכון לכל ילד” – חלק א'

 

נתחיל עם כל ההורים החרוצים והממושמעים שכבר הצטרפו לתוכנית "חיסכון לכל ילד" בלחיצת כפתור, ובחרו עבור ילדיהם את המקום, המסלול וכמובן את הסכום: הפקדה חודשית סטנדרטית בסך 50 ש"ח לילד, או סכום מוגדל של 100 ש"ח בחודש, על חשבון קצבת הילדים. כעת נעדכן אתכם בצעדים הבאים, כדי שיהיה לכם נוח יותר.

 

הצטרפתם ל"חיסכון לכל ילד" באתר הביטוח הלאומי. מה קורה עכשיו?

ראשית, נעדכן כי לאחר בחירת הגוף החוסך (בנק/קופת גמל) והמסלול המועדף לחיסכון, ייפתח עבור כל אחד מהילדים חשבון חיסכון בהתאם לבחירת ההורים.

שנית, הבנק/בית ההשקעות ישלח לכתובתכם את הודעת הפתיחה של חשבון החיסכון, ובה יציין את מספר החשבון או הקופה, אליו יפקיד הביטוח הלאומי מידי חודש את הסכום שביקשתם.

 

איך מתעדכנים באופן שוטף?

ניתן לקבל עדכון שוטף באתר האינטרנט ובערוצים הדיגיטליים של הבנק/בית ההשקעות.  במידה ובחרתם בבנק (שאינו הבנק בו מתנהל חשבונכם השוטף),  תקבלו שם משתמש וסיסמה לאינטרנט לאחר פתיחת תוכנית החיסכון.

 

אם בחרתם לחסוך בבנק בו מתנהל חשבונכם, תוכלו לראות את הנתונים עם שם המשתמש הקיים שלכם. אם בחרתם בית השקעות, יישלח אליכם מכתב עם שם משתמש וסיסמא, לצורך שימושכם באתר האינטרנט. בנוסף, אחת לשנה, גם הבנקים וגם בתי השקעות נדרשים לשלוח אליכם הצהרה שנתית עם כל הנתונים הרלוונטיים. כך תמיד תהיו מעודכנים בפרטי החיסכון.

 

כמה זה עולה? יש עמלות?

חשבון החיסכון הוא ללא עלויות ניהול וללא ועמלות בנקאיות עד גיל 21.

 

המון הורים רוצים להיות בשליטה, איך עושים את זה הכי טוב?

כמו מרבית ההחלטות שלנו בתחום ההורות, גם כאן אנחנו לוקחים אחריות: מתעדכנים, לומדים, עושים שיעורי בית, נעזרים בחברים ובמשפחה, ומתייעצים עם גורם מקצועי שאנו סומכים על שיקול דעתו. לאחר שבדקנו ושקלנו, נוכל לקבל החלטה עימה נהיה שלמים.  

יחד עם זאת חשוב לדעת שאתם יכולים לערוך כמה שינויים בחיסכון של ילדיכם:
אם בחרתם בקופת גמל, אז דעו שניתן לעבור בין קופות הגמל ורק ביניהן! (לא ניתן לעבור בין בנקים, ולא בין קופות גמל לבנקים ולהיפך),

כמו כן הבנקים ובתי ההשקעות מאפשרים להחליף מסלול בנקודות יציאה המיועדות לכך, כך שעדיין ישנה אפשרות לשנות מסלול תוך כדי תנועה.

ולכם, ההורים העסוקים, המתלבטים, או אלה שעדיין לא עשו את הצעד הנדרש, חשוב שתדעו שעליכם לבחור גוף חוסך (בנק או קופת גמל) ומסלול מועדף, עד לתאריך 1/6/2017 באתר ביטוח לאומי – חיסכון לכל ילד
 

אם לא תבחרו בעצמכם עד לתאריך זה, הביטוח הלאומי יפעיל מנגנון אוטומטי שיבחר בשבילכם על-פי ברירת מחדל. הבחירה לאו דווקא תתאים לצרכים שלכם ולמטרות החסכון, ולכן כדאי שתהיה בידיים שלכם.
 

הטיפ שלנו:
תבחרו בעצמכם, כל עוד יש לכם את האפשרות, ואל תניחו לאחרים להחליט עבורכם. בכל מקרה, אנחנו כאן עבורכם ונמשיך לעדכן בכל התפתחות. בהצלחה.