זיוה שמרוני

איך תלמד את הילד לחסוך?

זיוה שמרוני
בכל חנוכה אני מנסה להסביר לילדים למה חשוב לחסוך, לא תמיד בהצלחה.

בכל חנוכה אני מנסה להסביר לילדים למה חשוב לחסוך, לא תמיד בהצלחה. השנה ניסיתי גישה קצת שונה ולמדנו יחד איך מגשימים חלומות
בכל שנה כשהגיע חג החנוכה והילדים שלי קיבלו את דמי החנוכה, היה חוזר הניגון – איך משכנעים אותם לחסוך? איך מדברים עם דור שחי עם תפיסה של “כאן ועכשיו” גם על אחר כך, על המחר ועל העתיד.

בדרך כלל, בתום שמונת ימי החנוכה הנושא היה יורד מסדר היום וחוזר רק בשנה הבאה, או לכל היותר בחג הקרוב. השנה החלטתי להרחיב מעט את היריעה והפעם שאלתי דווקא את המבוגרים שבמכריי – האם חשוב לחסוך? והאם הם חוסכים?

 בנוגע לשאלה הראשונה היתה, כמובן, הסכמה גורפת: כולם אמרו פה אחד שחשוב לחסוך.

אבל במענה לשאלתי השנייה החל מצעד ההסברים:

“אני בדיוק חשבתי להתחיל לחסוך”.

“אני רוצה אבל לא יכול, הימים קשים”.

“חיסכון הוא פריבילגיה לעשירונים העליונים”, סיפקו לי עוד ועוד הסברים…

באותו רגע הבנתי שכדאי להאיר את הנושא כדי שלא אצטרך לחכות “לנס” שבו הילדים שלי יבקשו לחסוך חלק מדמי החנוכה או מדמי הכיס שלהם. את הדור הצעיר בביתי אני כבר יודעת שכדי להניע לפעולה צריך לתת הסבר משכנע ותועלתי “למה זה כדאי”. לכן שיניתי גישה, וביקשתי גם מילדי וגם מהמכרים שלי לערוך רשימה – מה הם היו עושים אם היו מקבלים באופן מפתיע סכום כסף מסוים (בבית ציינו גם את גובה הסכום כדי להמחיש).

לאחר יומיים קיבלתי רשימת חלומות קטנים למימוש. טיולים, רכישות של מוצרי טכנולוגיה מתקדמים, iPHONE5  ועוד. חשוב לציין שלצד כל חלום היה גם ההסבר למה זה חשוב.

השאלה השנייה המתבקשת הייתה איך מגשימים את החלום, מבלי לחכות לנס חנוכה וסכום כסף שיופיע לו פתאום.  גם הבוגרים וגם הצעירים מיד הציעו את פתרון התשלומים – בדיוק כמו בשיר משנות ה-60 “הכול בתשלומים”.

נכון. תשלומים זו התשובה. אבל… תשלומים מראש!

בחרנו מטרות וחלומות למימוש וחילקנו לסכום קבוע שכל חודש יופרש על ידי הילדים מדמי הכיס שלהם למטרה. כדי לעודד את ה”ויתור” שלהם על חלק מהכסף, הסכמתי להשתתף במאמץ גם אני ולהפריש סכום מסוים מידי חודש לאותה המטרה.

באופן מפתיע, סיפרתי להם על משתתף נוסף למאמץ שיתרום את חלקו – הריבית שנקבל על החיסכון. נכון, לא תמיד הריבית גבוהה. הבוגרים אפילו החלו בחישובים כלכליים ותהו למה הריבית כה נמוכה. בנקודה הזו הזכרתי לכולם שהחיסכון הוא שלנו, הריבית זה רק בונוס בדרך למימוש החלום.

אז איך קובעים מהו גובה החיסכון החודשי?

קודם כל צריך לבדוק מהן ההכנסות שלנו ועל איזה חלק נוכל לוותר עבור חסכון. אי אפשר, ולא צריך, לחסוך את כל הסכום שבידינו – יש הוצאות ואנחנו גם רוצים ליהנות קצת מהכסף ביומיום.

אחרי שבחרנו את הסכום וקבענו את תקופת החיסכון, הסברתי שבמשך כל התקופה לא נוכל להשתמש בסכום שנצבר, עד לנקודת היציאה. כמו בכל משחק, יציאה לא מתוכננת פוגעת בסכום שהובטח לנו ומסכנת את הגשמת החלום.

אני חייבת לציין שבנקודה הזו, הפנים המחייכות שרק חשבו על מימוש החלום, הפכו ליותר מודאגות.

קיבלתי תגובות כמו: “זה הרבה זמן לחכות!”. נכון, חיסכון דורש סבלנות והתמדה. מצד שני הוא מבטיח שבעתיד – בזמן ידוע מראש – נוכל לממש חלום קטן.

לבסוף נראה כי צלחנו את מחסום החיסכון והצלחתי לשכנע את הילדים להתחיל לחסוך, אבל, צריך להודות, ההצלחה הגיעה רק אחרי דיונים סוערים לפחות כמו מזג האוויר שמלווה את החג. בכל פעם שהרגשתי שהשיחה מגיעה למבוי סתום, הדלקתי נר והזכרתי את החלום והמטרה שכל כך רוצים להגשים- זה הזכיר לכולנו למה אנחנו מתאמצים – ולמה כדאי לחסוך.

לא רק הילדים למדו משהו. כמה ימים אחרי כן פנה אלי בן זוגי: “גם לנו יש כמה חלומות לממש”, אמר, “הגיע הזמן שגם אנחנו נקצה סכום קבוע כל חודש לחיסכון”.

אז תתחילו לחסוך ולהגשים חלומות קטנים!

חג אורים שמח,

אמא בנקאית