מיטל כרמונה

שאלות ותשובות: פיקדונות

מיטל כרמונה
“הגיע הזמן להתחיל לחסוך קצת כסף”

“הגיע הזמן להתחיל לחסוך קצת כסף”, את זה בטח אמרתם לעצמכם לא אחת תוך כדי צפייה ביתרת חשבון העובר ושב שלכם. יחד עם ההחלטה החשובה הזאת, האם שאלתם את עצמכם גם איזה אפיק השקעה כדאי לכם לבחור? אם התשובה היא כן, ובהנחה שאתם משקיעים סולידיים שלא מוכנים להסתכן יותר מדי, סביר להניח שהכיוון עליו חשבתם הוא פיקדון או חסכון.
מה ההבדל בין פיקדון לחסכון?
כיום אין הבדל בין פיקדונות לחסכונות, בעבר חסכונות היו צמודים למדד לתקופה ארוכה משנה.

כיום יש חסכונות ופיקדונות בכל סוגי הריביות (על בסיס הפריים, ריבית קבועה, ריביות משולבות, עם הצמדה וללא הצמדה). הפיקדונות אינם צמודים למדד אך למט”ח כן.

מהו פיקדון?

אז מה זה בעצם פיקדון? פיקדון בשקלים הנו סכום כסף, המופקד לתקופה מסוימת ונושא ריבית. ישנם סוגים שונים של פיקדונות בשקלים ולכל אחד מהם המאפיינים שלו:

–  תקופת הפיקדון: האם הוא נזיל כל שבוע/כל חודש, סגור לשנה וכדומה.
–  סוגי הצמדה: לא צמוד, צמוד למט”ח, צמוד למדד.
–  סוגי ריבית: ריבית משתנה, ריבית קבועה, ריבית ברירה.

כל סוג של פיקדון מתנהל ב”דגם” המייצג את אוסף התכונות הייחודיות לאותו פיקדון.
כל “דגם” כזה מכיל מספר מדרגי הפקדה המתייחסים לטווח הסכומים ושיעור הריבית או מרווח הריבית מהפריים בהתאמה.
מספרי הדגמים, המדרגים והריביות מתפרסמים מדי יום בעלון שיעורי הריביות לפיקדונות בשקלים ע”י ענף פיקדונות בחטיבה הבנקאית ואתם מוזמנים לצפות בו דרך אתר האינטרנט של בנק לאומי או על ידי לחיצה כאן 

 

כיצד הכי משתלם להפקיד פיקדון? באופן עצמאי דרך האינטרנט? דרך הפקידה בבנק, או דרך לאומי Call?

חשוב לדעת שישנם פיקדונות מסוימים, כמו למשל פיקדון פריים שבועי, פריים חודשי או פיקדון לשנה, שתקבלו עליהם ריבית גבוהה יותר אם תבצעו את ההפקדה דרך הערוצים הישירים: החשבון באתר האינטרנט, מוקד לאומי call או עמדות המידע של לאומי. ההטבה כיום עומדת על 0.5% מעל הכתוב בעלון הריביות. בנוסף לכך, לעיתים קיימים פיקדונות ייחודיים שאפשר להפקיד אליהם רק דרך הערוצים הישירים, כגון פיקדון ל-150 יום. כמו כן אחת לתקופה לאומי עורך ימי מבצע הנקראים: Happy days. מבצעים אלו מקנים הטבות בריביות לפקדונות שבמבצע. כדאי לעקוב אחר הפרסומים של לאומי בערוצים השונים.

כמה דוגמאות לפיקדונות נפוצים:

על מנת להקל עליכם במציאת הפיקדון המתאים עבורכם, אני רוצה להראות לכם כמה דוגמאות של פיקדונות הלקוחים מעלון הריביות ולתת הסבר קצר על מאפייני כל פיקדון:

פק”מ חציוני זמין כל שבוע (דגם 5135/5) / חציוני זמין כל חודש (דגם 5456/5)

פיקדון ל-6 חודשים עם נקודות יציאה מדי שבוע/חודש בריבית משתנה על בסיס הפריים בניכוי מרווח קבוע. הריבית על קרן הפיקדון נאגרת ומשולמת בתום 6 חודשים או במשיכה בנקודת יציאה.
חשוב לדעת שבפיקדון בריבית משתנה, כשמו, הריבית עשויה להשתנות במשך תקופת הפיקדון בהתאם לשינוי שחל בריבית הפריים. מה שלא משתנה הוא המרווח מריבית הפריים שנקבע בעת ההפקדה. כך לדוגמא, אם הריבית שנקבעה היא פריים – 3% , הפריים עשויי להשתנות, אך תמיד שיעור הריבית יהיה במרווח של 3% ממנו.

קיימים גם חסכונות על בסיס הפריים כגון פריים למתמיד ל18- חודשים עם נקודות יציאה כל 6 חודשים, כאשר הלקוח יקבל מרווח טוב יותר ככל שיישאר לתקופה ארוכה יותר בפיקדון. (השינוי של המרווח משתנה בנקודות היציאה ותקף לכל תקופת הפיקדון).

פק”מ בתשלומים (דגם: 5564/2 או 5663/0)

פיקדון בריבית משתנה על בסיס הפריים לתקופה של 3 שנים. הפיקדון הזה הוא דרך מצוינת לחסוך סכום קבוע מדי חודש. היתרון של נקודת יציאה הזו הוא האפשרות לצאת מידי חודש. בנוסף, ניתן לשנות מדי פעם את סכום ההפקדה וכך להתאים אותו עפ”י היכולות הכלכליות שלנו. כמו כן, ניתן להקפיא בעת הצורך את ההפקדות לחסכון לתקופה שבין חודש לחצי שנה ולהמשיך את ההפקדות לאחר מכן.

כיום יש גם חסכונות להפקדה בתשלומים על בסיס הפריים ובריבית קבועה ניתן להתעדכן בעלון היומי.

היום הריבית המוצעת לפיקדונות היא נמוכה יחסית. האם יש מסלולי השקעה לטווח קצר כמו פיקדונות אשר נותנים ריבית גבוהה יותר?

כיום אנחנו נמצאים בסביבת ריבית נמוכה והריבית על פיקדונות מתנהגת “בהתאם” לכך. בסביבה כזאת אין “מציאות” אבל תמיד אפשר להתייעץ עם יועץ השקעות לגבי השקעות סופרלטיביות יותר. בכל מקרה, גם עכשיו אחרי שאתם מכירים יותר טוב את סוגי הפיקדונות השונים, תמיד תוכלו להתייעץ עם בנקאי בסניף שיעזור לכם למצוא את הפיקדון המתאים ביותר עבורכם, או לשאול אותי כל שאלה שתרצו בתגובות כאן ואשמח לעזור.


תגובות הקוראים (31)

 1. דוד סביון

  שלום רב. היה לי הוראת קבע בערך בשנים 1990 עד 2005 של 50 שח במשך הזמן הצטברה בערך ל20000שח בבנק לאומי. אני מעוניין לדעת לאן זה עבר כי אמרו לי שבמשך הזמן זה נהפך לקופת גמל או משהו דומה אשמח לפרטים

  הגב
 2. מור

  היי
  יש לי חיסכון שאני מפקידה 2000₪ כל חודש ויש לי תחנת יציאה פעם בחודש.
  לפני כמה חודשים סגרתי את החיסכון על סך 79000 ₪ לכמה חודשים ללא תחנת יציאה בכל חודש כמו קודם לכן.
  עכשיו פתחתי חיסכון חדש כן עם תחנת יציאה פעם בחודש ואני שוב מפקידה אליו 2000₪ כל חודש.

  מה הריבית המקסימלית שאני יכולה לקבל מכל אחד מהחסכונות.

  תודה. 

  הגב
  • לאומי בלוג

   מור שלום

   תודה על פנייתך.
   נשמח לקשר אותך עם בנקאי לצורך בדיקת הנושא.
   לשם כך, אנא העבירי פרטים במייל הבא: socialmedia@bankleumi.co.il
   בברכה,
   רינת יעקבי, מערכת הבלוג

   הגב
 3. אלי

  שלום,
  כיצד מחושבת הריבית בפיקדון בריבית משתנה?
  אם לצורך הדוגמה שגרתי פיקדון בריבית (שנתית) משתנה P-2% למשך 60 ימים, כאשר הפריים היה 2.5% ואז יומיים לפני סוף הפקדות הפריים השתנה ל-2.2% .
  האם הריבית השנתית שאקבל תהיה:
  א) 0.5% עבור 58 יום + 0.3% על יומיים.
  או
  ב) 0.3% על כל ה-60 יום?

  הגב
 4. סשה

  שלום יש לי תוכנית חיסכון בבנק פועלים האם זה אפשר לשבור אותו להוציא תכסף יש דרך ? דחוף

  הגב
  • לאומי בלוג

   שלום שסה,
   תודה על פנייתך ללאומי בלוג.
   לאור העובדה כי שאלתך מתייחסת לתכנית חסכון בבנק אחר, אמליץ לך לבדוק אתה נושא ישירות מול הבנק בו התכנית חסכון מתנהלת.

   בהצלחה ויום נפלא,
   עדי פסח.

   הגב
 5. ניסן

  שלום רציתי לדעת האם יש אפשרות לשבור את התוכנית חיסכון של פק”מ ל3 שנים עם יציאה כל חודש?
  אני רוצה לשבור את התוכנית 3 ימים לפני הסיום שלה
  אני יודע שאני עלול לא להרוויח את הריבית
  האם זה אפשרי בכללי?

  הגב
  • עדי פסח

   שלום ניסן,
   תודה על פנייתך ללאומי בלוג.
   אשמח לסייע לך ולבדוק את שאלתך; לטובת כך אני העבר אלינו למייל את הפרטים שלך ואנו ניצור עמך קשר :
   Socialmedia@bankleumi.co.il

   תודה רבה ויום נפלא,
   עדי פסח

   הגב
 6. עמנואל כהן

  אני סטודנט ולפני כמה חודשים היה לי פדיום עם 0.6 אחוז ריבית ועכשיו זה ירד ל0.35 איך יכוליות?ההטבה של האינטרנט היתה 0.5 ועכשיו ירד
  למה?

  הגב
  • מיטל כרמונה

   שלום עמנואל,
   בפיקדון יומי הטבת הריבית למפקידים דרך האינטרנט עומדת כרגע על 0.25% מעבר לריבית עלון. בפיקדון יומי הריבית עשויה להשתנות מידי יום והיא מחושבת על בסיס ריבית דריבית יומית. בנוסף, הטבת האינטרנט בסך 0.25% תקפה עד 30 יום מיום ההפקדה

   בברכה,
   מיטל

   הגב
 7. ארז

  היי מיטל,
  תודה רבה. ניסיתי למצוא אותך כאן, אך לשווא.
  אני מנסה למצוא את הידיים והרגליים בקישורים לעלוני הפקדונות והחסכונות שצירפת – צריך לזכור שכל בנק נוקב בטרמינולוגיה שונה אך המוצרים דומים, ולכן זה אתגר לא פשוט לזהות את המוצר, את נק’ השוני בו, לרבות התמחור.

  מה שהצלחתי להבין מהעלונים ומהאתר בכלל, בהתייחס למה שציינתי בהודעה הקודמת שלי, זה המסקנות האלו:
  1) כיום “פיקדון פי 30” “שונמך” לפיקדון “רגיל” בהוראת-קבע (“פיקדון בתשלומים”) – אין לו כבר את ההטבה של ההלוואה הנלווית והמרווח שמגלמת הריבית שלו הורע משמעותית (וזה למרות שריבית הפריים פי 2-4 יותר נמוכה מהימים ההם!). בכל, למעשה, אין לו יתרון על פני פקדונות מקבילים בבנקים אחרים, ונדמה לי שהוא אף מתומחר בחסר ביחס עליהם. השיפור היחידי הוא שסכום ההפקדה המזערי בו ירד ל-100 ש”ח (“בזמני” זה היה תקף רק לסטודנטים), אבל זה בטל בשישים עם הריבית הנמוכה (אבל לפחות עכשיו אין דמי-רישום פעולה, אז אין סף תיאורטי לחישוב כדאיות הפקדה).

  2) גם את “פעמיים ח”י”, ללא ההלוואה הנלווית, אני זוכר – גם בו המרווח הורע וסכום ההפקדה החודשית המזערית הוקטן.

  3) בדומה ל”פק”מ פי 30″, גם פקדונות המט”ח בהוראת-קבע “פק”מ אירופה” ו”פק”מ Holiday” “שונמכו” – וכעת מדובר בפקדון “רגיל”, ללא הטבה נלווית המאפשרת מימוש טיסת שכר מיידית לאירופה בארקיע או נופש בארץ (שאז היה נהוג לנקוב אותו בדולרים). ללא ההטבות האלו, הצעת הערך נותרת בתחום הפיננסי-בנקאי (וכאן התנאים נותרו אותו הדבר). למוצר שלכם יש יתרונות וחסרונות מול מוצר דומה שקיים בבנק הפועלים (ובבנקים שפעם היו בקבוצה הבנקאית שלו, אבל נמכרו לבנקים אחרים).

  4) “הוראת-שפע” אין כי לבנק לאומי אינטרס לקדם קרנות נאמנות כשאלו כבר לא בידיים בנקאות. יש לכם מוצר חדש ומעניין, אבל לצערי באתר לא ממש ניתן למצוא מידע עליו – הוא נקרא “פיקדון קרן מחקה” והוא כנראה מקביל ל”הפקדה מנייתית” שקיימת בקב’ הבנק הבינלאומי. זו הוראת-קבע לקרן נאמנות מחקה, עם הטבה בשיעור עמלת הקניה (לא הבנתי למה גובים עמלה כזו על קרן נאמנות) והטבה בעמלת המינימום הזו.

  יש כמה דברים נוספים לא ברורים במוצר הזה:
  * ההבדלים בין קרן מחקה, קרן סל, תעודת סל וכו’.
  * האם בנוסף אתם גובים דמי ניהול ניירות-ערך רבעוניים ממי שמחזיק אך ורק ביתרות ני”ע הנובעים מהוראה זו.
  * האם אפשר להקים את ההוראה הזו גם מח-ן עו”ש שאינו בבנק לאומי – הן אם אני יוזם את התשלום הקבוע (“הוראת-קבע”) או אם אתם יוזמים אותה (“הרשאה לחיוב ח-ן”).

  אגב, לא כל-כך הבנתי למה אתם ממשיכים לנקוב בטרמינולוגיה מקבילה של “פקדון” ו”חיסכון” (להבדיל מ”תוכנית חיסכון”), אם אין שום שוני מהותי – זה סתם מבלבל. יכול להיות שלחיסכון יש מעמד משפטי שונה (הכספים מופקדים לטובת מוטב ספציפי) ולכן השוני? גם מאוד מבלבל חוסר היכולת להבין (שוב, על סמך העלונים), מהם “כללי האצבע” לפיהם תיתנו או לא תיתנו קרן מובטחת.

  ועוד דבר: סביבת ריבית נמוכה ושיקולי חיסכון לטווח-ארוך שולחים אותנו במידה רבה לשוק ההון (אלא אם כן יש לנו את הממון לחלופות כמו נדל”ן). התחושה היא שאם אני לקוח קטן, אני נדפק מכל הכיוונים – בפקדונות ובחסכונות תתנו לי ריבית זעומה כי המדרג נמוך; אופן חישוב עמלת דמי פיקדון ניירות-ערך בהכרח מייצר סף שמתחתיו יקר מידי להשקיע בניירות-ערך. אפילו במוצר החדש הזה, ואפילו עם ההטבה שנתתם, סכום חודשי קטן לחיסכון לא רלוונטי: עמלת המינימום, 5 ש”ח, מהווה 1% בסכום חודשי של 500 ש”ח, ו-1% היא עמלה שגבוהה מהשיעור שאתם גובים על קניית ני”ע בארץ גם בלי הוראת-קבע (בהנחה והוא גבוה ממינימום). זה לא כולל את המינימום של דמי פיקדון ניירות-הערך, שלכשעצמו מכתיב תיק מינימלי של כמה עשרות אלפי שקלים – וכשיש לך אותו, למה שתשלם עמלה לבנק אם בבית השקעות לא קיימת עמלה כזו?

  נראה שכל המוחות הגדולים והמבריקים בבנק שלכם ובכלל לא חשבו על דבר אחד פשוט: איך לקוח קטן ופרטי שרוצה להקצות סכומים קטנים וחודשיים להשקעה כדי לייצר לעצמו פאסיבה שתגדל לאט-לאט, יוכל לעשות זאת כשהוא אשכרה מרוויח, ושמעט הרווחים האלה לא יתגמדו בהשוואה לעמלות או למרווחים שלוקחים ממנו.

  אני לא כותב את זה כדי לעקוץ, אלא מתוך כאב. איך שאני לא רואה את זה, במצב הנוכחי זה מרגיש כאילו אתם ושכמותכם פשוט מעדיפים שאת הכסף העודף נשאיר בעו”ש. אחרת זה פשוט לא משתלם.

  הגב
 8. ארז

  היו לכם פעם מוצרים מאוד אטרקטיביים להשקעה בהוראת-קבע. הם קיימים עדיין?
  * “פק”מ פי 30” – הוראת-קבע לפיקדון חודשי בריבית משתנה של P-3% עד 3 שנים, עם אפשרות לקבל הלוואת בלון (עד פי 30 מגובה ההפקדה החודשית), באותה ריבית ושנפרעת גב-אל-גב מול הפיקדון.
  * “פק”מ אירופה” – הוראת-קבע לפיקדון דולרי בריבית מדרג ל-50,000$. הפיקדון אפשר מימוש לרכישת כרטיס טיסה עוד בטרם חלפה שנה (הפיקדון הוא לשנה ובנוי מ-12 הפקדות חודשיות, כל אחת זוכה בריבית יחסית לתקופת ההפקדה), עם פטור מעמלת חליפין והטבה בשער ההמרה.
  * “פק”מ Holiday” – הוראת-קבע לפיקדון דולרי, בהתאם ל”פק”מ אירופה”, עם אפשרות למימוש לנופש בארץ.
  * “הוראת-שפע” – הוראת-קבע לקרנות נאמנות (בבעלות לאומי דאז) המאפשרת ניצול שערי גאות ושפל של הקרן כדי לקנות יותר בשערים נמוכים, ולהפך (עד 20% סטייה). ההטבה המרכזית: פטור מדמי-משמרת ני”ע על הני”ע שנרכשו בהוראה זו.
  (לדעתי יש לכם משהו דומה היום, עם קרן מחקה ומוגדר כפיקדון. לא הצלחתי למצוא פה פרטים נוספים).

  הגב
  • מיטל כרמונה

   הי ארז,
   התרשמתי מאוד מהידע שלך לגבי מוצרי ההשקעה. שים לב כי המוצרים בלאומי משתנים באופן תדיר ולכן יש לבדוק אילו שירותים קיימים באופן ספציפיעם ההפקדה בשיחה עם הבנקאי או יועץ השקעות בסניף.
   באפשרותך גם לעיין בעלון הפקדונות היומי. שים לב כי גם כאן הפיקדונות משתנים מידי יום.

   לנוחיותך קישורים לעלון ריביות פקדונות ועלון ריביות חסכונות:

   https://www.bankleumi.co.il/vgnprod/ribiotpdf/pikadon.pdf – עלון ריביות פקדונות https://www.bankleumi.co.il/vgnprod/ribiotpdf/tichun.pdf#page=1 – עלון ריביות חסכונות

   בהצלחה!

   הגב
 9. נועם

  כתבה לעניין! תודה רבה

  הגב
 10. ספאא מנסור

  שכחתי סיסמת החשבון שלי, מה אני יכולה לעשות?

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?