שירלי שטיין

טיפים לכתיבת קורות חיים

שירלי שטיין
במיוחד בתחילת הדרך, קורות החיים הם כלי קריטי לצורך קבלה לעבודה. כדי לבלוט מבין הררי המועמדויות ולהתקדם לשלב הבא, חשוב לנסח מסמך ברור, מרשים ומדויק שיותיר רושם ראשוני מוצלח. כך תעשו זאת נכון

קורות החיים הם הרושם הראשוני שהמעסיקים מקבלים לגביכם. הרבה לפני שהם רואים אתכם, שומעים מה יש לכם לומר או מתרשמים מכם באופן כללי. רבים מהמגייסים עוברים על מאות הגשות של מועמדויות לכל משרה, ולעתים נתקלים בלא מעט טעויות שחוזרות על עצמן.


קבלו 12 טיפים לכתיבת קורות חיים מעולים שיכולים לעשות את כל ההבדל ולקדם אתכם לשלב הבא…

 1. בהירות – חשוב מאוד שקורות החיים יהיו קריאים, ברורים, בפונט אחיד ועם מבנה אחיד. כתבו במקום בולט את שמכם. הוסיפו  את כתובת האימייל שלכם וקישור לפרופיל בלינקדין אם יש לכם אחד כזה. במשרות אטרקטיביות עם המון הגשות מועמדות, רכזי הגיוס עוברים במרץ על אלפי דפים של קורות חיים –  ולכן חשוב שקורות החיים יהיו מזמינים/בהירים.
   
 2. מסמך קורות החיים הוא הרושם הראשוני – חשוב שהמסמך יהיה נעים לעין. כדאי לקרוא בקפידה ולראות שאין שגיאות כתיב או בעיות בניסוח. אני מציעה לתת לחבר לעשות קריאה נוספת ולהאיר/ ולהעיר אם יש שגיאות. להקפיד על התנסחות רהוטה, בשפה יפה וחיובית.
   
 3. צמצום ועוד פעם צמצום –  קורות חיים קצרים, ענייניים ותמציתיים יעידו על כך שאתם אנשים מאורגנים אשר מבחינים בין עיקר לתפל . עמוד/עמוד וחצי בהחלט מספיקים למסמך קורות חיים. איך ניתן לקצץ? לדוגמא – אין טעם לכתוב השכלה תיכונית כאשר אתם כבר בעלי תואר ראשון.
   
 4. עזרו למעסיק למצוא כבר במבט ראשון את מה שהוא מחפש – פרטו  את התפקידים שביצעתם בסדר כרונולוגי הפוך (מהעת האחרונה ואחורה). ציינו את השמות המדויקים של התפקידים שעשיתם בפונט מודגש.
   
 5. להתאים את עצמכם למשרה – למרות שזה לוקח זמן, הכינו מספר גרסאות של קורות החיים והתאימו את הנוסח למשרה אליה אתם מגישים מועמדות. קראו היטב את המודעה מההתחלה ועד הסוף והבינו מה המעסיק מחפש. הדגישו בקורות החיים את התכונות והניסיון שהמעסיק מחפש. למשל אם אתם מחפשים משרה של ניהול צוות, ועדיין אין לכם ניסיון ניהולי, ספרו על התפקיד הפיקודי שעשיתם בצבא.
   
 6. היו כנים ואמיתיים – זה בסדר גמור לשווק את עצמכם, אבל תישארו נאמנים למציאות ואל תפריזו.
   
 7. הימנעו מכתיבה בגוף ראשון – הימנעו מלכתוב על עצמכם בגוף ראשון ("ניהלתי פרויקטים" או "הובלתי צוות").עדיף להשתמש בניסוחים כמו "ניהול פרויקטים" "הובלת צוות" אשר יתפסו כיותר ענווים .
   
 8. אל תכתבו קורות חיים בצורה של סיפור – מדובר במסמך רשמי ואינפורמטיבי שמעיד על המקצועיות שלכם.
   
 9. כתובת האי-מייל – קורות חיים זה פחות המקום לאימיילים מצחיקים ומוזרים, האימייל המופיע בקורות החיים צריך להכיל את השם האמיתי שלכם. עשו הפרדה בין אימייל לענייני עבודה לבין אימייל שמוסרים למשפחה וחברים.
   
 10. דרך ארץ – אם שולחים את קורות החיים במייל ולא באמצעות אתר אינטרנט, השתדלו להיות נעימים ומנומסים ולהתחיל את הפנייה במייל ב – "שלום"/ "בוקר טוב", ולסיים את הפניה ב- "תודה רבה"/ "בברכה"/ "יום נעים".
   
 11. תחביבים רלוונטיים – אין צורך להוסיף תחביבים אלא אם מדובר בתחביב שיכול להועיל ולחזק  את הרלוונטיות שלכם אל המשרה אליה אתם מגישים מועמדות – למשל אדם שרץ מרתונים משקף הישגיות. אדם שמשחק שחמט משקף חשיבה אסטרטגית, וכן הלאה.
   
 12. פשטות, תמציתיות, בולטות – אלו העקרונות המנחים העיקריים בכתיבת הקו"ח שלכם. בעולמנו הדיגיטלי, שעמוס בפרטים ובגירויים, אנחנו מחפשים משהו catchy, שיתפוס את העין. אל תתחכמו. היצמדו לעקרונות האלו, וקיים סיכוי יותר מסביר שתצליחו לצוד את עינו של צייד הכשרונות בארגון.
   

בהצלחה smiley

 

שירלי