אנדראה דבורה

החידושים הטכנולוגיים בכרטיס האשראי שכדאי לכם להכיר

אנדראה דבורה
בקרוב לפס המגנטי שעל כרטיס האשראי שלכם כבר כמעט לא יהיה שימוש. מה יחליף אותו? שבב (צ'יפ) שמוטמע על גביי כרטיס האשראי ובעזרתו תתבצע הסליקה. אז מה צריך לדעת על שיטת החיוב החדשה שתפגשו במעמד התשלום בקופה? בטור שלפניכם

אם טיילתם בחו"ל בשנים האחרונות, סביר להניח שאתם מכירים היטב את הנוהל, שבו אתם נדרשים להקיש את הקוד הסודי של כרטיס האשראי במעמד התשלום בבית העסק בו רכשתם פריט כלשהוא, וזאת לטובת אישור הרכישה. לאחרונה, יותר ויותר ישראלים פוגשים את אופן התשלום הזה גם בקופות של בתי עסק בישראל, והסיבה היא רפורמה חדשה בתשלומי האשראי, שמוביל בנק ישראל. אז כיצד החידוש הטכנולוגי ישפיע על האופן בו אתם משלמים? אלו 2 השינויים שכדאי שתכירו:  

 

1. תשלום באמצעות הקשת קוד סודי

בתי העסק בישראל עוברים בהדרגה לשימוש במסופי התשלום החדשים, שכוללים את הטכנולוגיה החדשה (EMV). מסופים אלה תומכים בכרטיסי האשראי החדשים והחכמים, בעלי שבב קטן ומוזהב שמוטמע על גביי הכרטיס (צ'יפ). כך שלמעשה, כאשר תגיעו לקופה לא תמסרו את הכרטיס לקופאי כמו שאתם רגילים כיום – אלא תכניסו את הכרטיס למסוף בעצמכם, ואז תתבקשו להקליד במסוף את הקוד הסודי שלכם לצורך אישור העסקה (אותו הקוד שמשמש למשיכת מזומן מהכספומט).
מה הסיבות לרפורמה? בניגוד לחתימת הלקוח, שניתן לזייף בקלות, את הקוד הסודי שלכם סביר להניח שאף אחד אחר לא יוכל לדעת במקומכם. בנוסף, צורת התשלום החדשה צפויה לצמצם את פוטנציאל ההונאות בענף כרטיסי האשראי מפני שהשבב מצפין כל עסקה בנפרד, בניגוד לאופן ההצפנה דרך הפס המגנטי.
אגב, כניסת טכנולוגיית ה-EMV לישראל היא צעד נוסף במסגרת כניסתם של ארנקים דיגיטליים, אפליקציות תשלום שונות ושעונים דיגיטליים חכמים שניתן לשלם באמצעותם.

 

 

 

2. תשלום "ללא מגע" (בעסקאות עד 200 ₪ בלבד)

בעסקאות בסכום נמוך מ- 200 ש"ח, ניתן יהיה להצמיד את כרטיס האשראי למכשיר הסליקה והוא יחויב אוטומטית (בטאץ'), ללא צורך בהקשת קוד סודי וללא צורך בחתימת הלקוח. חיוב כזה, המכונה "ללא מגע" (Contactless), נעשה באמצעות מערכת NFC שיודעת לקרוא את הכרטיס גם ללא העברתו הפיזית במכשיר הסליקה (אם אתם מטעינים את כרטיס הרב-קו שלכם, למשל, הוא משתמש בטכנולוגיה הזו).
איך תדעו אם יש ברשותכם כבר כרטיס אשראי התומך בטכנולוגיית NFC? חפשו על גבי הכרטיס  סימן המזכיר רשת WiFi.

 

 

הכדור עובר לידיים של בתי העסק

בהתאם למתווה בנק ישראל, החל מינואר 2020 עסקים בישראל התחילו לעבור בהדרגה לשימוש בשיטות התשלום החדשות (כבר היום יש אלפי בתי עסק שהתחילו להשתמש בהן). בעלי עסקים שלא יאמצו את הטכנולוגיה החדשה עפ"י חוק וימשיכו לסלוק בשיטה הקיימת (פס מגנטי רגיל) – יהיו חשופים לשאת באחריות הכספית במקרים של הונאות אשראי (כיום חברות האשראי הן אלו שלרוב נושאות באחריות).

לוח הזמנים המסתמן

החל מסוף מרץ 2020 יונפקו בישראל רק כרטיסי אשראי  התומכים ב-EMV. עד סוף יולי 2021 יצטרפו כל העסקים הפיזיים למהפכה זו, למעט החרגות של תחנות דלק שיצטרפו שנה אחרי. שימו לב, שהתמיכה של שב"א (חברת תשתית התשלומים) תיפסק לחלוטין ב-2022 בתקנים הישנים.

 

אנדראה דבורה היא מנהלת תחום כרטיסי אשראי בלאומי.