רולי בר ונועה וייל

תן לי כוח

רולי בר ונועה וייל
עו"ד נועה וייל ועו"ד רולי בר נחלצים שוב לעזרת משפחת מונטגיו-קפולט, ועושים סדר בכל מה שקשור לייפוי כוח

רומיאו ויוליה המודאגים רשמו את בנם המובטל, לורנצו, ללימודי משפטים באוניברסיטת וורונה. לורנצו ביקש לנצל את הזמן שנותר עד תחילת שנת הלימודים בכדי לטייל בדרום אמריקה. בעודו אורז לטיול הגדול, תהה לורנצו כיצד יוכל להמשיך ולנהל את ענייניו הכספיים גם כשישהה במעמקי הג’ונגלים.
כזכור, בגיל 16 פתח לורנצו חשבון קטין בסניף לאומי וורונה. כשמלאו ללורנצו 18 הפך חשבונו לחשבון רגיל, אותו הוא מנהל בשוטף. בזמן הטיול, לא תהיה ללורנצו גישה לסניף הבנק שלו, לטלפון או לאינטרנט. יחד עם זאת, גם בתקופה זו הוא זקוק לכספים וצריך לנהל את ענייניו הפיננסיים. כדי להמשיך ולנהל את חשבונו, גם בזמן הטיול, יוכל לורנצו להעניק ייפוי כוח שיאפשר לאמו האוהבת, יוליה, לפעול בחשבונו.

ייפוי כוח הוא הרשאה שנותן אדם לאדם אחר לפעול בשמו ומטעמו.
ייפוי הכוח יכול להיות כללי, כלומר: לאפשר למיופה הכוח מגוון רחב של פעולות,  או ייפוי כוח ספציפי: כזה  שמיועד לביצוע פעולה מסוימת או למטרה מסוימת, שעשויה לדרוש מספר פעולות. לדוגמה – ייפוי כוח כללי יכול להינתן על ידי אדם לעורך דינו, שמטפל בענייניו, לייצג אותו בפני רשויות שונות, לקבל עבורו מסמכים וכיוצא בזה. ייפוי כוח ספציפי לפעולה מסוימת יכול להיות אפילו עבור קבלת חבילה בדואר רשום. ייפוי כוח ספציפי לטיפול בעניין מסוים יכול להיות, למשל, למכירת תיק ניירות ערך. מכירה זו עשויה לכלול פעולות שונות – מועדי מכירה שונים, תשלום עמלות, השקעת הכספים מחדש וכיוצא בזה.

לורנצו שלנו, שנוסע לתקופה ארוכה, יבחר כנראה במתן ייפוי כוח כללי כדי שיוליה תוכל לבצע עבורו פעולות שונות ומגוונות בחשבון הבנק. זאת, במיוחד לאור העובדה שלורנצו אינו יודע בדיוק אילו פעולות ירצה לבצע במהלך הטיול.

כיצד ייתן לורנצו את ייפוי הכוח לאמו?
ייפוי כוח ניתן בדרך כלל בכתב. ישנם נוסחים מקובלים של ייפוי כוח, וגם בלאומי ניתן למצוא נוסח כללי המפרט מגוון פעולות בנקאיות. עם זאת, מייפה כוח יכול גם לנסח בעצמו את ייפוי הכוח ולפרט את הפעולות אותן הוא מעוניין לאפשר למיופה הכוח לבצע.

חשוב לזכור: העובדה שלורנצו ייפה את כוחה של יוליה לפעול בחשבון אינה מונעת ממנו לפעול בחשבונו בעצמו, למשל כשיבקר בקפה אינטרנט בפרו, או כשיצליח ליצור קשר עם מוקד לאומי Call ממעמקי האמזונס.

מיופה הכוח רשאי לפעול רק בהתאם לסמכויות שהוענקו לו בייפוי הכוח.
גם כשמדובר בייפוי כוח כללי, לא יוכל מיופה הכוח לבצע פעולות שחורגות מההרשאה שנתן לו מייפה הכוח. בסיפור שלנו, לורנצו נתן לאמו ייפוי כוח כללי ורחב. האם משמעות הדבר היא שיוליה תוכל “לרוקן” את החשבון ולהעביר את הכספים בו לדזדמונה ואופליה, אחיותיו הנמרצות של לורנצו? לא בהכרח! פעולה כזו יכולה להיחשב לפעולה חריגה בחשבון, שלורנצו לא מבצע בדרך כלל בחשבונו, וככזו עלולה לחרוג מסמכותה של יוליה על פי ייפוי הכוח. במקרה כזה, יכול הבנק, למשל, לסרב לבצע את הפעולה או לבקש את אישורו של לורנצו לביצועה.

כשישוב לורנצו לוורונה, בריא ושלם, הוא יוכל לחזור לנהל את ענייניו הכספיים בעצמו ויוכל לבטל את ייפוי הכוח שנתן ליוליה, על ידי הודעה לבנק. לורנצו יוכל כמובן לבטל את ייפוי הכח בכל עת, עוד לפני שישוב לוורונה, או להשאיר את ייפוי הכח על כנו גם במהלך לימודיו. גם יוליה תוכל לבטל את ייפוי הכוח בכל עת, בהודעה דומה.

ייפוי הכח יכול להתבטל לא רק ביוזמת המייפה או המיופה – על פי הדין הישראלי, ייפוי הכוח מתבטל אוטומטית במקרה בו מייפה הכוח או מיופה הכוח הלך לעולמו, פשט רגל או איבד את כשרותו המשפטית, אבל אנחנו כמובן מאחלים ללורנצו ויוליה רק בריאות ושגשוג.