מאיר רוט

חם אבל חכם: כך תחסכו בחימום הבית בחורף

מאיר רוט
כמו בקיץ, גם בעונת החורף המוני ישראלים מבזבזים אלפי שקלים בתפעול מופרז ולא יעיל של מכשירי החשמל בבית. איך הכל מתחיל בראש, למה המזגן הוא עדיין החבר הטוב ביותר ובאיזו טמפרטורה צריכים לעצור? הנה כמה דברים שחשוב לדעת

אין זה סוד שחודשי הקיץ הם התקופה האגרסיבית ביותר בצריכת חשמל בישראל עקב האקלים הים-תיכוני הידוע והמוכר. אבל גם בחורף, כמו בקיץ, אנחנו הישראלים נוטים להידבק למזגן ולמכשירי חשמל אחרים כדי למצוא נחמה ממזג האוויר הקיצוני – ומשלמים על כך אלפי שקלים מיותרים. לא כדאי לקפוא מקור כדי לשמור על חשבון הבנק, אבל מנגד יש כמה וכמה צעדים פשוטים אך משמעותיים שיכולים לדאוג לכם לאווירה חמה ונעימה, בלי בזבוזים מיותרים. 

 

אל תפעלו על אוטומט
האם לאחרונה יצא לכם להיכנס הביתה ובאופן אינסטינקטיבי להדליק את התנור או המזגן בלי מחשבה מוקדמת? לא תמיד יש צורך בחימום הבית, אך לעתים ההרגלים שלנו גורמים לנו לבזבז. אם מזג האוויר לא קר מדי, אפילו נעלי בית או כרבולית עשויים לעשות את העבודה.

 

כבו כשאתם יוצאים מהחדר – ולפעמים גם קצת לפני
אם כבר בחרתם להדליק מזגן, תנור או כל מכשיר אחר, היו עירניים אליהם וכבו אותם כשאתם לא נמצאים בחדר כדי למנוע בזבוז מיותר. יתרה מכך – אם תרצו לחסוך אפילו יותר, כבו את המכשיר 20-30 דקות לפני צאתכם.

 

בחרו מכשירים חסכוניים יותר
לפעמים בזבוז החשמל לא נובע ממשך הזמן של פעילות המכשירים – אלא המכשירים עצמם. מכשירים שהדירוג האנרגטי שלהם נמוך יותר צורכים יותר חשמל, ולכן כשאתם רוכשים מכשירי חשמל חשוב שתבדקו את הדירוג שלהם.

 

גם בחורף – מזגן הוא הבחירה הטובה ביותר
בחורף אנחנו נוטים להשתמש גם בתנורים, מפזרי חום וכו', אבל המזגן הוא המכשיר החסכוני ביותר גם בחורף ולכן כדאי להשתמש בו גם בחודשים הקרים. בחללים גדולים, למזגן יש יתרון גדול על פני מפזרי חום ותנורים שלרוב מתקשים לחמם חללים גדולים.

 

לא להיסחף עם הטמפרטורות
במיוחד בלילות קרים ישנה נטיה להעלות עוד ועוד את הטמפרטורות וגם את עוצמת המזגן. זו טעות שעולה לצרכנים בכסף רב, ובמקרים רבים היא גם מיותרת למדי. הטמפרטורה המומלצת למזגנים בחודשי החורף נעה בין 18 ל- 20 מעלות, ומכאן והלאה צריכת החשמל עולה בכ- 5% לכל מעלה נוספת.

 

גם האחזקה חשובה
גם בחורף חשוב לנקות את הפילטרים (מסננים) של המזגן מהלכלוך המצטבר. הפעולה הזו חשובה לא פחות  בחורף מאשר בקיץ משום שמצב הפילטרים  משפיע על צריכת החשמל.

כמו כן, משום שאוויר חם עולה בטבעיות כלפי מעלה, כוונו את פתחי האוורור של המזגן כלפי מטה.
וחשוב מכך, נסו לאתר ולתקן במקרה הצורך בעיות של איטום או בידוד בבית, שיכולות להקשות על חימום הבית. 

 

חורף חם (וזול) לכולם!

תגובות הקוראים (1)

  1. קובי לנציאונו

    מאיר , תודה – אכן מגוון המלצות שקל לעמוד בהם ומין הסתם יתרמו להקטנת חשבון החשמל.

Comments are closed.