רותי שרון

והגדת לבנך: כך תערכו קניות לפסח השנה

רותי שרון
חייב כל אדם לשאול את עצמו "מה ישתנה הפסח הזה לעומת כל הפסחים?" שבכל הפסחים אנחנו מבזבזים שקלים לרוב, ומשתעבדים לתשלומים עד ראש השנה לפחות.

והגדת לבנך: כך תערכו קניות לפסח השנה
והגדת לבנך: כך תערכו קניות לפסח השנה

ואפילו כולנו חכמים וכולנו נבונים, וכולנו יודעים את תורת הקניות, מצווה עלינו לשנן את הטיפים, וכל המרבה הרי זה משובח.

איזהו חכם? הרואה את הנולד. מכינים רשימת קניות מפורטת מספיק זמן לפני החג, וכך נמנעים מקניות ברגע האחרון והשלמות שהן מתכון בטוח לקניות יקרות.

כלי עזר:

הבה נתחכמה לו. הקנייה יקרה לנו? אין בעייה, נפרוש לתשלומים. תשלומים הן אחת המכות שלא מופיעה בהגדה. פרישה לתשלומים יוצרת אצלנו תחושה מזוייפת שבעצם קנינו בפחות כסף, אבל יוצרת לנו גיבנת למשך מספר חודשים קדימה.

אז מה עושים? במקרה של קניות מזון, על אחת כמה וכמה כדאי להימנע מתשלומים, ואם מדובר בביגוד והנעלה, ניתן לשקול מספר מועט של תשלומים, רק אם עורכים קנייה עונתית, ולא מתכננים כבר עכשיו את הקנייה בחודש הבא.
 

מתנות אלו על שום מה? פסח הוא אחד החגים בו נרשם שיא ברכישת מתנות. אנחנו רוכשים מתנות בממון רב לחמות, לדודה או לאחות המארחת, והיא מוקירת תודה ומאחורי הגב מסננת לבעלה: "מה אני אעשה עם עוד סט של סכו"ם".

אז מה עושים? מחליטים שהשנה נוהגים אחרת ומסכמים מראש שמסתפקים במתנות סמליות או במתנות עם ערך חברתי, כמו המתנות של עמותת אנוש או אנד ג'וי.
 

זוגות, זוגות ברא אותם. אי אפשר לדבר על קניות לפסח בלי להזכיר את מוצרי הניקיון. והם? קורצים אלינו מן המדפים בסופרמרקט, ואומרים: אנחנו במבצע, לא חבל לפספס? שניים במחיר האחד. ומה נשתנה? הרי מבצעים על חומרי ניקוי יש כל השנה. ובעת הניקיון לחג, הרי  תמצאו אותם מבויישים ונכלמים, מוצרי הניקיון הבודדים שנותרו מפסח של השנה שעברה.

אז מה עושים? נערוך בדיקה מקיפה מה חסר ומה יש, נוסיף לרשימה, ונקנה מה שבאמת צריך. ואם אתם מעוניינים בניקיון עם ערך סביבתי – חומץ, לימון וסודה לשתייה יכולים לנקות לא רע.
 

הללויה, הללו את תווי הקנייה וכרטיסי המתנה. לכאורה מתנה נהדרת, אבל כדאי לזכור שקיימת סבירות גבוהה שנתפתה לקנות מעבר לסכום הנקוב, ולכן כדאי לצאת לקנייה רק עם תווי הקנייה ללא כרטיס אשראי או מזומן.

וכדאי גם לדעת:

  • תוקף תווי קנייה הוא מינימום 5 שנים
  • הסכום הנקוב בתו הקניה הוא אחיד לכל העסקים המופיעים בו
  • צרכן רשאי להשתמש בשובר זיכוי שניתן כעודף בכל אחד מסניפי העוסק.

 

לפיכך, השנה ננהג ביד חזקה ובזרוע נטויה, ולא נתרשם מאותות מופתים, מבצעים ותווי קנייה. חסל סדר פסח כהלכת הכלכלה היעילה והצרכנות הנבונה ולשנה הבאה בני חורין כלכלית.

 

רותי שרון, יועצת בכירה ומרצה לתחום כלכלת המשפחה

www.ruthsharon.co.il

 

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?