שרית כץ

5 דברים חשובים בתלוש השכר

שרית כץ
גם אם אתם עובדים במקום מסודר, כדאי לכם להכיר את תלוש המשכורת שלכם.

גם אם אתם עובדים במקום מסודר, כדאי לכם להכיר את תלוש המשכורת שלכם. ואנחנו לא מתכוונים רק לשורה התחתונה החשובה – כמה כסף נכנס לחשבון הבנק. תלוש השכר הוא הדו”ח המפרט, לך העובד, האם כל זכויותיך מיושמות ומוסדרות. התלוש שלך מפרט בין השאר את זכויותיך הפנסיוניות. הבה נבחן על איזה סעיפים כדאי להתעכב כדי להיות שקט כי אכן זכויות אלה מובטחות?
1. שכר להפרשות– ראשית, עליכם לשאול מאיזה שכר מובטחות זכויותיכם? ברוב המקרים, שיעורי ההפקדה של המעסיק בגין זכויות פנסיה אינן מהשכר ברוטו המופיע בתלוש השכר אלא משכר נמוך יותר, “שכר להפרשות”. שכר זה כולל בעיקר את השכר הבסיסי ובמרבית המקרים אינו כולל תוספות כמו שעות נוספות, הוצאות הנסיעה וכדומה.

עובד רשאי להפקיד גם עבור השכר שאינו להפרשות. מומלץ להתייעץ על גובה הסכום שאפשר להפקיד וליהנות מפטור ממס.

 

2. חוק פנסיה חובה– שנית, כדאי לבחון מהו שיעור ההפקדה המינימאלי לו אתם זכאים? החל מינואר 2008 חל חוק פנסיה חובה, הקובע כי מעביד חייב להפריש עבור עובדיו לביטוח פנסיוני, הכולל ביטוח לאובדן כושר עבודה ומוות, לאחר חלוף חצי שנת עבודה. בנוסף, החוק קובע כי כאשר עובד מתחיל לעבוד כשיש לו כבר ביטוח פנסיוני פעיל כלשהו, יהיה המעסיק חייב להפקיד עבורו לחיסכון הפנסיוני החל מיומו הראשון בעבודה.

שיעורי ההפקדה המינימאליים על פי החוק עולים בהדרגה מידי שנה:

 

3. סעיף בגין ניכוי לקרן פנסיה / ביטוח מנהלים– כעת כדאי לבחון כמה הפקידו עבורכם בפועל. שיעורי ההפקדות נגזרים מהסכם העבודה שנחתם בין העובד למעסיק ועליכם לבחון כי לא קיימים פערים.

ניכוי משכר העובד – חישוב רכיב תגמולי עובד נע בין 4.16% ל-7% מהשכר ברוטו והוא מנוכה מהשכר נטו של העובד. התלוש לא בהכרח יפרט את אחוזי ההפקדה אלא את הסכומים בשקלים, ניתן לחשבם או לפנות למעסיק לבירור.

ניכוי המעביד  חישוב רכיב תגמולי מעביד נע בטווח של 4.16% עד 7.5% מהשכר ברוטו של העובד והוא למידע בלבד. המעביד מפקיד ישירות לחיסכון הפנסיוני של העובד.

ניכוי המעביד לפיצויים – החישוב נע בין 4.16% ל-8.33% משכר העובד.

 

4. סעיף בגין ניכוי לקרן השתלמות – קרן ההשתלמות היא מכשיר חיסכון לטווח בינוני, הנהנה מהטבות מס הן בשלב ההפקדה (עד תקרת שכר של 15,712 ₪ נכון ל-2012) והן בשלב המשיכה (פטור ממס רווחי הון)., ההפקדה מורכבת מרכיבי הפקדת עובד ומעביד, כאשר העובד צריך להפקיד לכל הפחות שליש מחלקו של המעביד.

חשוב לציין כי השכר להפרשות לעניין הסדר הפנסיוני אינו בהכרח זהה לשכר הקובע לעניין קרן השתלמות. בנוסף, חשוב לזכור שקרן ההשתלמות היא הטבה שלא כל העובדים זכאים לה.

 

5דו”חות קרן הפנסיה /חברת הביטוח– במידה וסכום ההפקדות לחיסכון פנסיוני אכן מופיע בתלוש כנדרש עדיין לא תמה מלאכתכם, עליכם לוודא כי הכספים הגיעו גם ליעדם. בדוחות הנשלחים מידי רבעון מחברת הביטוח, מקרנות פנסיה ומקופות הגמל מופיע פירוט לגבי כל ההפקדות.

מומלץ לבדוק אם הסכומים שהופקדו תואמים את הסכומים המופיעים בתלוש השכר. כמו כן, כדאי לוודא שהוא תואם לסכום הנדרש על פי הסכם העסקה.

אי הפקדה לחשבון העובד יכולה לנבוע ממספר סיבות: ייתכן כי המעסיק לא העביר את הכספים. , לחילופין, ייתכן כי העביר שיק כסכום כולל לכל עובדיו, אך בחלוקה הפרטנית לעובדים חלה טעות., במקרים אחרים המעסיק העביר את הכספים כראוי אך נעשתה טעות בקליטת הכספים אצל הגוף המנהל.

 

6. נתונים אישיים – תלוש המשכורת בחלקו העליון מכיל נתונים אישיים של העובד. גם כאן יש משמעות לתקינות הנתונים. לדוגמה, סעיף התחלת עבודה\ותק הוא סעיף משמעותי מאוד לחישוב גובה הפיצויים ביום שבו יפוטר העובד.

תלוש השכר אינו מסמך קל לקריאה, אך לתוכנו יש חשיבות לגבי עתידכם. רצוי כי תתעמקו בו ותתייעצו עם הגורמים האחראיים במקום עבודתכם, לפחות לגבי תלוש שכר אחד על מנת שתוכלו לעקוב ולוודא כי זכויותיכם מובטחות.

אני כאן לשירותכם בכל שאלה כאן בתגובות.

תגובות הקוראים (13)

 1. יעל

  שלום,
  אני עובדת במשרה חלקית ומלבד שכר לי שעות העבודה וניקוי לביטוח לאומי, אני לא מקבלת דבר נוסף. האם יש לי מקום לטעון משהו או שיש “חורים” בחוק? מנהלת החשבונות של המשרד אמרה כי התלוש חוקי.
  *מה זה מס גילום?

  • שרית מורדוך

   שלום יעל,
   תודה על פנייתך ללאומי בלוג.

   ב- 1 בינואר 2008 נכנס לתוקפו צו הרחבה הקובע ביטוח פנסיוני מקיף במשק. הצו קובע כי עובד, שאין לו הסדר פנסיוני מטיב, אשר מועסק או שיועסק בכל מקום לעבודה, זכאי לביטוח פנסיוני. חובת הביטוח הפנסיוני חלה על השכר המשולם לעובד, או השכר הממוצע במשק כפי שיעודכן מעת לעת, הנמוך מבין השניים.
   חובת הביטוח למי שהחל לעבוד לאחר 01/01/2008 היא 60 ימים מתחילת ההעסקה.

   לכן, תלוש השכר שלך צריך לכלול גם הפקדות לביטוח פנסיוני.

   בברכה,
   שרית

 2. שרה

  כל החוקים והמטלות לטובת העובד ואין מי שעוזר למעסיקים ,גם כך יש לנו הוצאות ותשלומים :ארנונה ,חשמל ,מים,שכירות,דלק משכורות ועוד אנחנו המעסיקים נשארים בלי כסף בסוף החודש.
  הממשלה מטילה חוקים ומיסים שתקח את העובדים תחת חסותה

 3. שושי פיטרמן

  שלום
  5 דברים חשובים בתלוש השכר
  בטבלה שהוצגה לגבי הפרשות בשנת 2014 הפרשות המעביד הם 6% תגמולים ו- 5.5% עובד ולא כפי שנרשם.

  שושי

 4. ה.ג.

  שלום רב
  אני בת 52 ובחודש פברואר האחרון לפני כחודש וחצי התחלתי לעבוד במקום ציבורי אחר הצהריים ולפעמים יש ימים שהיו גם בוקר ואחר הצהרים אני יודעת שהשכר לא הרבה יחסית להרבה אימיילים ששלחתי לעבודה לצערי לא נעניתי אולי לטובה
  ביום א האחרון עבדתי בוקר יש אחת שעובדת רק בוקר ואחת גרה קרוב לשם גם בוקר וצהרים ויש את הבוס זכיין שהאמת ממש לא נראה אדיב במיוחד
  ואני צהרים ביום א האחרון קיבלתי דף עם השכר שנכנס לחשבון שלי לפי רואה החשבון שלו.
  אבל שאלתי על תלוש משכורת על הימים והשעות שעבדתי והוא ר… אמר לי שאני אקבל ונראה לי שהוא מתפלא על דברים שאני שואלת.
  האם אני זכאית לתלוש משכורת של ימים ושעות עבודה
  האם אני זכאית לתוספת השלמת הכנסה בשכר שלי
  ועוד דבר מהו גרעון בהתחלה שעבדתי לאחר כשבועיים שהבוס שיבח אותי על עבודתי נאמר לי שיש גרעון של כ150 ₪ ועכשיו הוא סופג את הגרעון ועם יקרה שוב זה ינוכה מהשר שלי חסר לו..
  זו שעובדת בוקר וצהריים לא עושה את המאזן וספירת הכסף כשהיא מסיימת לעבוד אני מגיעה אחר הצהריים לא סופרת את הכסף בקופה או דברים אחרים למעשה אני עושה מאזן וסופרת את הכסף בקופה ונראה לי שעושים פעולות למינהם שם ואני לא יודעת על כך.האם אני זכאית להשלמת הבטחת הכנסה גם בהיותי נשואה ובעלי יצא השנה לפנסיה כעובד מדינה לא בגיל 67
  אודה לך על תשובה

 5. נסים

  תודה על הכתבה
  שאלה
  עבדתי במקום עבודה כשנה וחצי[1]
  קיבלתי הצעה יותר טובה ופרשתי[2]
  בהסכמת המעביד[1] שגם דאג לשלם לי פצויים.
  כעבור חודש המעביד [1]שעזבתי
  הסכים להעלות את שכרי.
  אך לא יכל לקבלני עקב חוקי ביטוח לאומי או משהו כזה שלא הבנתי.
  הוחלט להעסיק אותי בחברת בת.[3] כמובן באותם תנאים. לאחר 6 חדשים התחלתי לקבל תלוש שכר מהמעביד הקודם [1]
  ובמהלך תקופת ה 6 חדשים בחברת הבת [3] לא הועברו לקופת הגמל הפרשות בטענה שב 6 חדשים ראשונים זה לא חובה. וגם הטיל את האחריות על חברת הבת.
  כשלמעשה הוא שולט וקובע בשתי החברות
  מה זכויותי???
  בברכת חג שמח נסים
  אבקש תשובה למייל
  ואם אפשר דרך התקשרות ישירה אליך לצורך אפשרות ייעוץ

 6. רספוטין

  לא חייב שייכתב מתי התחלת לעבוד.
  פשוט תשמרו על התלושים וכך יש לכם הוכחה מדוייקת מתי התחלתם לעבוד.
  חוץ מזה אם אתה מתחיל לשאול אותם יותר מדי אתה מסומן ברשימה השחורה .
  ממילא כאשר תצטרכו משהו מהם לא יעזור לכם כלום , הם יסובבו את העסק לפי איך שבא להם.

 7. גבי אשטון

  שלום רב.
  ראשית כל הכבוד עלל הכתבה המעמיקה

  את באמת חידשת לי כמה דברים בכתבה שלך. במיוחד “שעובד רשאי להפקיד גם עבור השכר שאינו להפרשות”.

  תודה

 8. יגאל אלון

  שלום רב.
  ראשית כל הכבוד עלל הכתבה המעמיקה
  שנית יש לי שאלה :
  פוטרתי מעבודתי ורציתי לשאול איך ממלאים את הטופס לקבלת פיצויים משום שאינני רוצה לשלם מס ושאלה שניה איךאדע שהכל תקין ואני חותםם על הדברים הנכונים.
  תודה

 9. איילת

  לא רק שלא שימושי, עוד יותר לא ברור.

  התלוש לכולנו לא מספיק ברור, ובכל זאת בכל הסעיפים איבדתי את עצמי. למה לא לכתוב ביותר פשטות? בלי מילים גבוהות שבכל זאת מקשות על ההבנה.. הרי אנחנו פה כי רוצים לדעת יותר על התלוש.. ומה עשינו בזה?

  זה כמו לקבל מכתבים מהבנק מהביטוח וכו’.. כל אלה שעובדים במקומות הללו מן הסתם למדו (או שלא).. וכותבים במילים, שהעם הפשוט, שלא בקיע בתחומים הנ”ל, לא מבין כלל וכלל.

  העם לא למד את הדברים האלה, ולא כולנו מבינים את השפה הזו, וישנם מילים שמשתייכות לתחום (אבל שוב, העם לא למד אותם!!) אז מה הפואנטה?

  אני אגיד לכם,
  זה הכל בכוונה תחילה. הרי כל מה שקשור בעולם הזה, זה כסף. ואם אפשר לבלבל את העם הפשוט כמה שיותר ולגרום לו לא לשלם בזמן/לא להבין נכון מתי באמת מגיע להם כסף/כל דבר אחר לרעת העם.. וכו’..

  נסחפתי קצת.. אבל זאת הייתה האסוציאציה שלי לכתבה.

  אם היית כותבת בבירור וקצת יותר פירוט לגבי כל סעיף. היינו מבינים מה אנחנו צריכים לבדוק, למה, כמה ואיך..

  חבל, הכותרת מטעה.

  איילת

 10. מ

  היי
  עבדתי במקום עבודה במשך חודשיים אך החלטתי להתפטר. לא שולם לי פידיון דמי חופשה והפרשות לפנסיה למרות שהמעביד התחייב בחוזה העבודה שבינינו להפריש החל מהחודש הראשון. כמו כן, החודש הראשון לעבודה שלי היה 12/12 (גם אם לא היה מתחייב בחוזה לפי החוק הוא היה חייב להעביר כספים בגלל סוף שנת המס). גיליתי שבחודש ינואר, חודש העבודה האחרון שלי אצלו גם לא הפריש לי לפנסיה. (כנראה שהוא חשב בגלל שהפטרתי לא מגיעה לי) השאלה שלי, האם לבקש שיפריש כולל את מרכיב הפיצויים (אני התפטרתי), או לבקש את כל המרכיבים לפנסיה עבור חודשיים עבודה?
  אשמח לתשובה כי עוד לא פניתי למעביד מפני רציתי לברר מה זכויותי.
  בתודה

Comments are closed.