עו"ד ויועצת מס חופית ולר

קונים באינטרנט? כך תדעו אם החבילה שלכם תיתקע במכס

עו"ד ויועצת מס חופית ולר
רוצים לרכוש מוצר מחו"ל אבל לא בטוחים מה יהיה המחיר אחרי המכס? ואילו מיסים יפתיעו אתכם אחרי שהחבילה תגיע? רגע לפני שאתם מרימים ידיים ומוותרים על רכישת החלומות שלכם, בואו לקרוא את כל מה שאתם חייבים לדעת

כולנו מכירים את הנוהל, רואים מוצר מחו״ל באינטרנט במחיר זול ומפתיע במיוחד, רוכשים אותו במהירות ואז מופתעים לגלות שהחבילה נתקעה במכס. אז איך נדע מתי עלינו לשלם מיסים? כדי לדעת מה יהיה מחירו הסופי של מוצר שאתם רוכשים מחו"ל צריך לשאול שתי שאלות – כמה הוא עולה? והאם יש סימון ברור על האריזה כמה עלה המשלוח והביטוח, לעומת המוצר עצמו.

 

מוצרים עד 75$

 

אם ברצונכם לקנות מוצר שעלותו עד 75$ תהיו פטורים ממיסים, ובהנחה שנשאתם בעלות הביטוח והמשלוח אשר מחירם צוין באופן נפרד על גבי החבילה, אז גם אם עלות המוצר, הביטוח והמשלוח גבוהה מ 75$ תהיו פטורים ממיסים. למשל, אם רכשתם מעיל, וצוין עליו שעלותו 70$ ובנפרד צוין על האריזה כי עלות המשלוח והביטוח בסך 20$ – תהיו פטורים ממיסים. שימו לב כי אם צוין על החבילה סכום כולל של 90$ אתם תחויבו לשלם מס על כל החבילה.

 

 

 

מוצרים בעלות של 75$ ל-500$

 

כשהמוצר עולה בין 75$ ל-500$ תחויבו במע״מ (17% נוספים על עלות המוצר) ובמס קניה ככל שמוטל על סוג המוצר הנרכש. מס הקניה חל על מוצרים כדוגמת טבק ואלכוהול, מוצרי אלקטרוניקה שונים כגון טלוויזיות ורמקולים, חלקים ואביזרים לרכב מנועי, טלפונים סלולריים וסוללות חשמליות לטלפון הסלולרי.

ישנם מספר פריטים חריגים בתחום הבטיחות לרכב אשר עליהם חלה חובת תשלום מע"מ בלבד. ניתן להתעדכן ברשימה באתר רשות המיסים. גם כאן, ציון נפרד ומפורש של עלות הביטוח והמשלוח אשר הופרדה מעלות המוצר תשאיר אותנו בגדר הקטגוריה הזו.

חשוב לציין, המיסים נגבים גם על הביטוח וגם על המשלוח אבל במקרה ומחירם צוין בנפרד ממחיר המוצר וסך המחיר הכולל של החבילה עבר את ה 500$, לא תחויבו במכס אלא רק במע"מ ובמס קניה ככל שחל.

המס יחול על הערך המלא, כלומר שווי המוצר יחד עם דמי המשלוח והביטוח, ולכן שווה לשים לב מה המחיר שתשלמו כולל המשלוח.

 

מוצרים מעל 500$

 

כאשר המוצר יקר מ-500$ תחויבו במע"מ, במכס ובמס קניה ככל שחל. שיעור המכס קבוע בתעריף המכס המשתנה מעת לעת וממוצר למוצר. לשם חישוב שיעור המס בקטגוריה זו מומלץ להיכנס לאחד ממחשבוני המיסים ברשת כדוגמת מחשבון ebay.

קוספת קרטון עם מוצרים

מספר דברים שכדאי לדעת

 

  • מוצרי טבק, אלכוהל ומשקאות משכרים יחויבו תמיד במע"מ, מכס ומס קניה.
  • שתי חבילות או יותר שיישלחו מאותו הספק לאותו הלקוח בהפרש של עד 72 שעות ייחשבו לצרכי מס כמשלוח אחד שפוצל, ומסי הייבוא (מע"מ, מכס ומס קניה ככל שחל) יחושבו לפי ערכם הכולל של המוצרים יחד.
  • כאשר לא חלה הפרדה בין עלות המוצר לבין עלות המשלוח והביטוח סוג המיסים שיחולו יחושבו לפי עלות החבילה כולה.
  • מתנות הנשלחות ללא תמורה יחויבו במיסי ייבוא בהתאם לערכם וכך גם מוצרים משומשים, יחויבו בהתאם לערכם על פי מצבם כמשומשים.

 

נדרשתם לשלם מס, איך ולמי משלמים?

 

חבילה שנשלחה בדואר רגיל תועבר לסניף הדואר הקרוב למגורי הנמען והתשלום יתבצע בסניף הדואר בעת קבלת החבילה.

חבילה שנשלחה באמצעות EMS או חברת שילוח – התשלום יבוצע על ידי סוכן הדואר או המשלח בעת השחרור מהמכס. החזר התשלום יתבצע מול השליח בעת מסירת החבילה בבית הלקוח. ייתכן ובמקרה זה תגבה עמלת שחרור מהמכס בגין השירות.