אורי היימן

שנה חדשה, התנהלות כלכלית חדשה

אורי היימן
ראש השנה הוא הזדמנות מצוינת לשאול את עצמנו היכן אנו רואים את המשפחה שלנו בעוד עשר שנים מהיום (מבחינה כלכלית, כמובן). אורי היימן עוזר לכם להציב מטרות ויעדים – וגם להתנהל על פיהם בתבונה.

עצרו לרגע את הקריאה ונסו לענות על השאלה הבאה: בשביל מה אתם חוסכים?. בשיחותיי הרבות עם משפחות במסגרת עבודתי כיועץ ומאמן לכלכלת המשפחה, אני מקבל, בדרך כלל, את אחת מהתשובות הבאות: “שיהיה לילדים”, “רשת ביטחון”, “כסף לבן ליום שחור”; תשובות טובות,  אבל ערטילאיות משהו. ולכן, לא טובות מספיק.
אני מבקש לשנות מעט את ההסתכלות שלכם, ולעורר מחשבה שתאפשר תכנון מובנה וסיכויים גבוהים יותר להגשמת מטרותיכם. כצעד ראשון, נסו לענות על השאלה הבאה: מהן המטרות של המשפחה לאורך זמן ומהן האפשרויות להגשימן?
או. התקדמנו. כאן כבר עולות בדרך כלל תהיות, מחשבות וספקנות רבה; אין זכר לנחרצות של התשובות לשאלה הקודמת. וזה טוב, כי זה אומר שהיא גורמת לכם לחשוב. היא קונקרטית יותר ומצריכה תכנון וחשיבה מסודרת יותר, וזה בדיוק מה שאני רוצה לגרום לכם.

הלא כבר דובר רבות על ניהול נבון של כלכלת המשפחה: טיפים, כלים, שיטות וידע… כל אלו חשובים להצלחה וכבסיס לצמיחה. אולם ניסיוני מראה כי חשוב, לא פחות, להגדיר לעצמנו סט מטרות מעשיות אליהן אנו שואפים ואשר מהווים עבורנו תכלית ומשמעות לצורך התמודדות עם מורכבות ניהול כלכלת המשפחה. לאחר הגדרה ברורה של היעדים, קל יותר לגבש תוכנית להגשמתם.

נלך צעד אחר צעד.

שלב א: הגדרת היעד
חשבו מהם היעדים הכלכליים של משפחתכם בעשר עד עשרים שנים הקרובות. עיקר היעדים שמשפחות מציבות הם: אירועים משפחתיים, נסיעות לחו”ל, החלפת רכב אחת לתקופה, לימודים אקדמאיים, חתונה וכו’.

הנה כמה נקודות שיעזרו לכם להגדיר יעדים:

* יעד צריך להיות ספציפי, לדוגמא: אירוע בת מצווה לשיר

* יעד צריך להיות מדיד, לדוגמא: 25,000 ₪

* יעד צריך להיות “בר השגה”. חלק גדול מהאנשים מתקשים להמשיך מעבר לנקודה זו כי הם לא מאמינים ביכולתם להשיג את היעד. לכן עצתי היא לרשום את הרצוי, ולאחר מכן לבצע התאמות (אם יהיה בכך צורך).

* יעד צריך להיות מוגדר בזמן – לדוגמא: בעוד 6 שנים.

שלב ב’: רישום וקיבוץ כל היעדים על פני ציר זמן

השלב הבא הוא לבצע רישום של כל היעדים הכלכליים שהייתם מעוניינים לאפשר לכם ולמשפחתכם, ולאגד אותם יחד על פי ציר הזמן. זכרו, שהיעדים יכולים להשתנות עם הזמן וייתכן שבעקבות אירועים כלכליים לא צפויים וצרכים אחרים, תבחרו לשנות את היעדים ולערוך התאמות – וזה כמובן הכרחי ונכון.

שלב ג’: גיבוש תוכנית פעולה

כעת, משפרסתם את ההוצאות הצפויות, נכון לגבש תוכנית פעולה. לשם כך, יש לאסוף את כל המקורות הכספיים האפשריים העומדים לרשותנו: תוכניות חסכון, קופות גמל, קרנות השתלמות – קיימות ועתידיות, כספים עתידיים ועוד. לאחר שהתקבלה תמונה רחבה  של  הוצאות והכנסות צפויות  למשך מספר שנים, יש לשאול מהו המאמץ שאנחנו צריכים לבצע על מנת להשיג את היעדים שהגדרנו לעצמנו.

יש שיבינו כי עליהם לייצר חיסכון חודשי של 1,000 ₪ על מנת להשיג את המטרות, יש שיבחרו להתייעל ולצמצם הוצאות “שוטפות” על מנת להגביר את קצב החיסכון, ויש שיקבלו החלטה לבצע השקעה בעלת מרכיב סיכון גבוה יותר על מנת להשיג את היעדים הכלכליים, ויש גם כאלה שיעשו עם עצמם תאום ציפיות מחודש.

העיקרון שעומד מאחורי מהלך זה הוא ליצור איזון והקצאת משאבים נכון בין ההוצאות השוטפות לבין ההגשמה של מטרותינו ושאיפותינו בעתיד. יתר על כן, זה מוסיף תכלית וסיבה למאמץ היומיומי שלנו להיות מאוזנים ולשמור על ניהול כלכלי תקין. כך, בכל פעם שנשאל את השאלה: “למה אני צריך להקפיד, לנהל, לעקוב, להתמודד, לעיתים לסרב?” תהיה לנו תשובה טובה: “בשביל להגשים את היעד שלנו, זה שהגדרנו ושטרחנו בשבילו”.

כאשר משפחה יודעת שעליה להקצות לטובת הגשמת המטרות המשפחתיות את קרן ההשתלמות הנוכחית ואת השתיים הבאות, ובנוסף להקצות סעיף תקציבי של חיסכון חודשי של 1,000 ₪ – ובכך היא תשיג את כל יעדיה – הדרך לשם הופכת פתאום לאפשרית.

שתהיה לכולנו שנה טובה, שנת התחדשות ושפע, שנה של הגשמת מטרות ויעדים – עם הרבה פלוס ומעט מינוס!

Comments are closed.