מקסים פריאמפולסקי

הנה הם מגיעים: כך ייראו השטרות החדשים של ישראל

מקסים פריאמפולסקי
בקרוב תושלם הסדרה החדשה של בנק ישראל, עם שטרות של 20 ו-100 שקלים, עליהם יופיעו לראשונה משוררות ישראליות. כל מה שצריך לדעת על המזומן החדש שלנו, ולמה הנתונים מראים שלמרות המהפכה הדיגיטלית - אתם לא תיפרדו ממנו בקרוב.

במהלך חודש נובמבר הקרוב צפוי בנק ישראל להשיק שני שטרות חדשים – של 100 שקלים ו-20 שקלים. בכך יושלם תהליך כניסת השטרות של סדרה ג' למחזור בישראל, תהליך שהחל בספטמבר 2014 עם כניסתו למחזור של שטר ה-50 שקלים. חשוב לציין שגם השטרות מסדרה ב' (השטרות הישנים) הינם חלק מהמחזור, והציבור יוכל להמשיך ולהשתמש בהם במהלך השנים הקרובות או עד להודעה מסודרת של בנק ישראל. כמו בשטרות הקודמים,  גם השטרות החדשים כוללים רמה גבוהה של אמצעי ביטחון על מנת להקשות על זייפנים, והינם בעלי סימנים ייעודיים לעיוורים. גודל השטר ימשיך להיות פרופורציונאלי לערך השטר, כששטר ה-20 שקלים הוא הקטן ביותר בסדרה ואילו שטר ה-200 שקלים הוא הגדול ביותר.

 

לראשונה בישראל, יופיעו על השטרות החדשים דמויות של משוררות ישראליות.

 

שטר ה-20 שקלים יהיה בצבע אדום (כיום השטר הינו בצבע ירוק) ויישא את דמותה של רחל המשוררת על רקע ענפי עץ הדקל.

 

שטר ה-100 שקלים יהיה בצבע כתום ויישא את דיוקנה של לאה גולדברג, על רקע פרחי עץ השקד.

 

חידוש נוסף שילווה את השקת השטרות החדשים: במהלך החודשים הקרובים יוכל הציבור  לבחור למשוך שטרות של 20 שקלים בחלק מהמהכשירים האוטומטיים של הבנקים המסחריים. רשימת הכספומטים של לאומי בהם ניתן יהיה לבחור למשוך שטרות של 20 שקלים תופיע באתר לאומי.

 

סביר להניח שהמחשבה שעוברת בראשם של רבים מהקוראים היא למה בעולם הדיגיטלי של ימנו צריך בכלל להשיק שטרות חדשים? והאם השימוש במזומן לא הולך וקטן? התשובה המפתיעה היא שהשימוש במזומן לא רק שאינו קטן, אלא דווקא  הולך וגדל. על פי פרסום מחלקת המטבע של בנק ישראל, בשנת 2016 גדל מחזור המזומן בישראל ב-3% בהשוואה לשנת 2015, זאת לאחר זינוק של 16% במהלך שנת 2015 בהשוואה לשנה הקודמת. לפי הנתונים האחרונים שפורסמו, גם בשנת 2017 צפוי גידול נוסף של כ-4% במחזור המזומן בישראל.

 

מנתונים אלה אנו יכולים ללמוד כי חרף  המהפכה הדיגיטלית, הכסף המזומן עודנו כאן ולא יעזוב אותנו כל כך מהר. יחד עם זאת,  אין לפסול כי סדרה ג' של השטרות החדשים הינה הסדרה האחרונה של המזומן בישראל.

 

להרחבת הקריאה על השטרות החדשים ניתן לפנות לאתר בנק ישראל בקישור הבא: https://www.newbanknotes.org.il