איציק אליאסי

שנה חדשה – החלטות חדשות

איציק אליאסי
רגע לפני שעורכים את שולחן החג, איציק אליאסי חולק אתכם את ההחלטות הפיננסיות שלו לשנה החדשה.

בשבילי, ראש השנה מסמן נקודת ציון של התחלה, התחדשות וזמן טוב לקבל החלטות חדשות לקראת השנה החדשה.
בראש השנה לפני שנתיים, החלטתי שהגיע הזמן לרכוש דירה, בשנה שעברה החלטתי על הרחבת המשפחה והשנה אני מחליט לקחת אחריות על העתיד הפיננסי שלי. לרדת במשקל ההוצאות, לעצב את השרירים של התאוות והמותרות, ולפנות זמן לחשיבה על העתיד.

אלו הן 3 הנקודות המרכזיות בהן החלטתי להתמקד השנה:

1. מחזור משכנתא

בעקבות הורדת הריבית, ניתן לבקש בחינה מחודשת של המסלולים להם התחייבתם. בסביבת ריבית נמוכה, כנראה שאתם משלמים היום פחות ממה שאתם מסוגלים לשלם. לפניכם 2 אפשרויות: להמשיך ולשלם החזר חודשי נמוך מיכולת ההחזר שלכם, או להעלות את ההחזר החודשי לסכום החזר אותו אתם מסוגלים לשלם, ובמקביל להפחית את משך תקופת ההתחייבות של המשכנתא.

2. חיסכון לילדים

בכל 20 לחודש, חשבון העו”ש מזוכה בסכום קבוע מביטוח לאומי. לאלה מביניכם שהסכום הנ”ל אינו הכרחי להתנהלות השוטפת, ניתן לחשוב על מס’ אפיקי השקעה. הסכום אמנם אינו סכום גבוה וכאמור, סביבת הריבית נמוכה. יחד עם זאת, כסף קטן הופך במשך השנים לכסף גדול. הפקדת סכום קבוע לטובת תוכנית חיסכון ארוכת שנים ,בתוספת ריבית והצמדה למדד, תניב לאחר מס’ שנים קרן חיסכון הכוללת עשרות אלפי ₪.

3. לתכנן חלום אחד

 יציאה לחופשה משפחתית ו/או החלפת הרכב המשפחתי הן הוצאות גדולות ומשפיעות על ההתנהלות השוטפת של החשבון. אחת הדרכים להגשים את החלום הוא להיעזר בהלוואה / הגדלת מסגרת האשראי בחשבון ובכרטיס אשראי. דרך אחרת היא לתכנן בצעדים מדודים את הדרך להגשמת החלום באמצעות חיסכון קבוע/ הלוואה מקרובי משפחה/ התחייבות כנגד קרן השתלמות או קופת גמל .

 אני לא יודע אם כל אלה יתגשמו לי השנה. אבל בכל פעם שאני יושב בשולחן ראש השנה ומסתכל על סימני החג, אני רואה את התפוח ואת הדבש, את הרימון האדום ואת התמר, ומתעכב בדג ששוכב שם, ואין לי ספק שכולנו יכולים להיות לראש ולא לזנב, אם רק נשתדל.