זיוה שמרוני

אהבה, כסף ומה שביניהם

זיוה שמרוני
זיוה שמרוני, מנהלת לקוחות קמעונאות במרחב לב תל אביב, מעניקה לכם עצות קטנות לקראת ט"ו באב

.
אהבה וכסף. כסף ואהבה. איזו מערכת יחסים מורכבת שתי המילים האלה מנהלות ביניהן. ממש צמד חמד.
עוד בימי בראשית, יעקב אבינו נאלץ לעבוד שבע שנים רק בכדי לזכות ולממש את אהבתו לרחל בת לבן. רחל אחרת, בת כלבא שבוע, מעשירי ירושלים, נאלצה להתנתק מחיי העושר וממשפחתה לאחר שבחרה להינשא לרבי עקיבא, רועה הצאן העני. גם באמנות –  אהבה, כסף ומה שביניהם היוו תמיד מקור השראה. הביטלס שרו “MONEY CAN’T BUY ME LOVE”, הקמצן של מולייר – שמככב עכשיו בתאטרון בביצוע של יעקב כהן – חירב בשיטתיות מערכות יחסים בגלל היחס שלו לכסף. ויש עוד דוגמאות.

ט”ו באב הוא בהחלט סיבה טובה להרהר שוב בקשר שבן צמד המילים. הרי לא  מדובר רק בסיפורים. התרבות היהודית ותרבויות אחרות טבעו את הקשר בן אהבה וכסף במנהגים ומוסכמות, וראייה לכך הם הנדוניה והמוהר הניתנים בעת מיסוד קשר בן שני בני זוג. הקשר הזה שם, והוא קיים אלפי שנים. ולמרות שבעולם הנאור והמודרני, סיפורי סינדרלות של התאהבויות ונישואים של בני מעמד שונה הם כבר לא אגדה, אני לא כזאת  נאיבית לחשוב שאהבה וכסף לא משפיעים זה על זו. גם היום.

לקראת חג האהבה רציתי לתת עצות קטנות, שבונות ומעצימות את הקשר שבין אהבה וכסף ומובילות אותו, ואותנו, למקומות טובים יותר.

שיח משותף:

אהבה מחברת אנשים שונים למשהו משותף, אבל עדיין אתם נשארים אנשים שונים עם רצונות וצרכים שונים.דברו על זה. נהלו שיח על הרצונות שלכם, מה אתם חייבים, על מה תהיו מוכנים לוותר וכמה זה עולה לכם.

תחליטו אם לנהל חשבון משותף או שני חשבונות נפרדים.

כמו באהבה, גם בעניין כסף  אין אמת אחת. יש צדדים שונים לכל בחירה, אבל כל החלטה חייבת להיות תוצאה של שיח והסכמה של שניכם.

למרות העיסוקים הרבים ומירוץ החיים, קחו פסק זמן. אפילו תקבעו פגישה, כוס קפה תמיד עוזר, ותנהלו שיחה נינוחה ומעמיקה. אל תשאירו את זה לשיחת מסדרון. אחרי שדיברתם והעליתם את כל הצרכים והרצונות, תוכלו לעבור לטיפ הבא.

תכנון תקציב משותף:

תבחנו היטב את התקציב החודשי/שנתי שיש ברשותכם: מהן ההכנסות השוטפות שלכם, מהן ההוצאות שעליהן לא ניתן לוותר בשום אופן, מהן ההוצאות שהן לא קיומיות אבל חשובות לכם, ועל מה כן ניתן לוותר.

תחשבו ביחד איך ניתן לחסוך ואיך ניתן לפרוס את ההוצאות בצורה יעילה.

יש כל כך הרבה כלים שיעזרו לכם לתכנן את התקציב האישי שלכם, ואני לא מדברת רק על יועצים משפחתיים.

הגשמת חלומות גדולים: בית משותף 

החיים המשותפים מובילים לרכישת נכס מגורים. זוהי העסקה הגדולה ביותר שתעשו בחיים המשותפים.

הסוד הוא בתכנון ובהתאמה האישית. היום מגוון המסלולים גדול, ומה שטוב לזוג אחד לא בהכרח טוב גם לכם. זוהי החלטה חשובה ולכן חשוב, קודם כל, ללמוד את הנושא: קריאת מידע, סרטוני הדרכה ופגישות עם בנקאי מייעץ. גם פה – ואולי בעיקר פה – הקפידו כל הזמן על תיאום ציפיות. מאוד קל להיכנס לעימותים בתקופה של רכישת דירה. זכרו כל הזמן שזה פרויקט משותף של שניכם, למענכם. תאהבו יחד את הדירה שהחלטתם לקנות. חישבו יחד על האופן שבו תפרסו את המשכנתא. כבר זיהיתם פה את מילת המפתח…?

הגשמת חלומות קטנים:

אהבה מולידה עמה חלומות חדשים ומשותפים, אבל לא רק.

חולמים  על חופשה רומנטית? מתכננים את חתונת החלומות שלכם? בצעדים קטנים ולאורך זמן אפשר לתכנן הגשמת חלום ע”י חיסכון המיועד למטרה מסוימת. תוכלו גם להיפגש עם הבנקאי שיוכל לסייע לכם בתכנון הפיננסי לטווח הקצר ולטווח הארוך.

לקראת חג האהבה, בחרתי להעניק לכם עצות קטנות ולהזכיר לעצמנו שלאהבה וכסף לא תמיד קל יחד, אבל כשיש מטרות משותפות, הקשבה ותקשורת – זה אפשרי.