עדי נתן

שלוש ציפורים במצוד אחד

עדי נתן
במקום להשתמש ב-STOP LOSS ולפעול מהבטן

במקום להשתמש ב-STOP LOSS ולפעול מהבטן, הנה דרך להגדיל את סיכויי הרווח תוך הפחתת הסיכון לסכום קבוע מראש

חכמינו אומרים שאין שמחה כמו השמחה של התרת הספק. מכירים את התחושה של סוף ההתלבטות ובחירת ההחלטה? תודו שזו תחושה מקלה, במיוחד כשמדובר בהחלטה גורלית. ירדה לי אבן מהלב, אנחנו אומרים.

ובכן היום נלמד להתיר את הספק, בשוק ההון.

מומחים רבים מדברים על כך שההחלטות שמקבל משקיע בשוק ההון ובפרט בימים טרופים אלה, מבוססות בעיקר על רגש והרבה פחות על הגיון בריא, אני מייחס להן כ- 80% מההחלטה הסופית אצל המשקיע הרגיל, “הצ’יטה”, אנחנו, ה”נמרים” נסתפק תמיד ב- 20% הנותרים, מה אתם אומרים?

כל משקיע מרמת תחכום בינונית ומעלה, מכיר את המושג: STOP-LOSS.

מאחר שבלוג זה מיועד לסוג משקיעים כזה, איני מתכוון להסביר את מהות המושג. כן אסביר, מדוע אני איני משתמש בו!

מה? אתה משוגע? לא ממקם STOP LOSS?

אז כן, אני לא ממקם הוראה כזו, ואסביר מדוע.

המסחר של היום, במיוחד בנכסים נזילים, מתנהל בעיקר על-ידי רובוטים בסוג מסחר, שנקרא- HFT- HIGH FREQUENCY TRADING. מטבעו, כאשר יש תנודות חדות, הן מתעצמות כי הרובוטים מרגישים בהם ו”נעלמים מהספר”. רק בשבוע האחרון, אחת מחברות הברוקרים הגדולות בעולם כמעט שנעלמו עקב טעות בהוראות. גגלו KCG, קצרה היריעה.

טעות של שעה במערכות הברוקר הביאה אותו אל סף פשיטת רגל. הנזק מוערך בכ-400 מיליון דולר. שעה לא זולה

 

לפני כמה חודשים אירע “גליץ’ ” שכזה אפילו ב-AAPL כשלכמה רגעים צנחה המניה בכ- 10%, וסגרה ללא שינוי. שלא לדבר על קריסה של בורסה שלמה, הכי סחירה בעולם, למי שעדיין זוכר את מאי 2010.

כמה פעמים גיליתם שהוראת ה- STOP נתפסה, המניה או הנכס צלל 5 או 6 אחוזים, אך סיים את המסחר ללא שינוי או אפילו בעלייה?

ואז מתחיל הבלאגן בבטן – אני קונה שוב? למה דווקא השער שלי נתפס? שלא לדבר על מקרה שבו מיקמתם הוראה במרחק של 5%, אך המניה צנחה ב- 10%, הוראת הstop נתפסה בשער נמוך מאוד וכך ההפסד שלכם גדל?

במקרה הטוב, אתם ממשיכים הלאה, במקרה הפחות טוב, אתם מתעצבנים ומקללים את ממציא הבורסה, שישה דורות אחורה.

בעיה נוספת המוכרת לכל משקיע, מה עושים לפני הדו”חות? מוכרים? מחזיקים? האם היא תטוס אחרי הדוחות ואתחרט שמכרתי, כמו MLNX. האם היא תנחת לאחר הדוחות ואתחרט שלא זרקתי, כמו EZCH? חבל, הייתי מורווח כ”כ הרבה.

 

מה עושים?

ה”צ’יטות” מתחילים לשאול חברים, לקרוא בלוגים, לחפש פרשנים, מחליטים בשנייה האחרונה וכמעט תמיד מתחרטים.

בואו נלמד איך נוהג הנמר: מחליטים מראש, כמה מוכנים להפסיד בכל עיסקה – לדוגמא, אם אנו מתכוונים להשקיע 10,000 דולר בעסקה ומוכנים נפשית להפסיד עד 10 אחוז, משמע שבעצם, אתם מוכנים להצעה להשקיע רק אלף דולר, אותם גם אם תמחקו, מצבכם לא יהיה קשה במיוחד ותוכלו לישון כמו תינוקות בלילה (בהנחה שלא צומחות לכם שיניים).

אז במקום להשקיע 10,000 דולר, בואו נשקיע רק 1,000 וניחשף כאילו השקענו 10,000.

איך עושים זאת?

נניח שאנו מעוניינים להשקיע במניית ADM. מחירה כרגע הינו כ- 25 דולר, כך שבעצם אנו מתכוונים לקנות כ-400 מניות. במקום לרכוש 400 מניות בשוק, אנו רוכשים 4 אופציות, בכסף, המהוות חשיפה ל- 400 מניות, אך מהוות רק עשירית מההשקעה. אופציית רכש, למרץ 2013 סטרייק 25 עולה כ-250 דולר ברגעים אלה.

אם המניה תעלה מכאן, נקבל את כל העלייה כאילו קנינו ב-10,000 דולר. אם היא תצנח, הסכום המקסימלי שהפסדנו, הינו 1,000 דולר.

נכון, אנחנו חשופים לגורם הזמן, אם המניה תדשדש או תרד ואז תעלה ותעשה זאת באיטיות, נפסיד את הפרמיה, אבל מאחר שאנו קונים אופציה בכסף או מעט בתוך הכסף, הרי שגםלו היינו משקיעים את כל 10 אלפי הדולרים, אזי,  ההשקעה שלנו לחצי שנה, לא ממש הניבה רווחים לא?

והנה פתרנו גם את בעיית הדו”חות.

קונים מספר זוגי של אופציות ומוכרים חלק לפני הדו”חות, כך שאם המניה עלתה לפני הדוחות, הרי שאנו מוכרים חלק ברווח ונהנה גם במקרה של דוח טוב, אם הרווחנו מספיק להבנתנו, נמכור גם את הכל.

 

והנה צדנו שלוש ציפורים במצוד אחד:

א. ירידה זמנית של המניה, שתגרום למניה להימכר במהלך המסחר, למרות שבסופו היא שוב עלתה.

ב. ירידה חדה יותר משער הSTOP שמשמעותה הפסד גדול מההפסד שהסכמנו לספוג.

ג. כאב הבטן שלפני הדו”חות.

 

האם השיטות שהצגנו הן מושלמות?

האם המצאנו את הגלגל?

ממש לא!

אבל בשוק בו איננו יודעים מה יילד יום, ובהתאם לעקרון ה”צה-צה” אותו למדנו בפוסט קודם,  בוודאות פעלנו בצורה חכמה יותר המאפשרת לנו לישון בשקט.

בהצלחה.

 

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי.