רולי בר ונועה וייל

סוכן חסוי

רולי בר ונועה וייל
עוה"ד רולי בר ונועה וייל מסבירים מה קורה כאשר מצבו הנפשי, השכלי או הפיסי של אדם לא מאפשר לו לקבל החלטות בנוגע לניהול חשבונו

בשני הטורים הקודמים (“ביחד או לחוד” ו “עד מאה ועשרים”), סיפרנו על ההחלטות שרומיאו ויוליה קיבלו בנוגע לאופן ניהול חשבון הבנק שלהם. כל החלטה כזאת, בהיותה כבדת משקל, התקבלה על ידם בתהליך מושכל ורציני של בדיקת היתרונות והחסרונות של כל חלופה. אבל מה קורה כאשר אדם לא מסוגל לקיים תהליך מושכל כזה?
נניח שבניגוד לסיפור המיתולוגי, זכה רומיאו להגיע לשיבה טובה, אך בערוב ימיו לקה בנפשו והחל לדמיין שהוא המלך ליר. מן הסתם, במצבו הנוכחי רומיאו אינו יכול לדאוג לענייניו ואינו יכול לקבל החלטות ביחס לרכושו או לחשבון הבנק שלו. כדי לעשות כן, הוא זקוק לעזרת אדם אחר. יחד עם זאת, ברור כי המצב בו שרוי רומיאו מצריך הוצאת כספים – כלומר, תפעול חשבון הבנק.

נניח עוד, כי רומיאו מנהל את חשבון הבנק שלו על שמו בלבד, בלי יוליה. מאחר שרומיאו אינו מסוגל לפעול בחשבון בעצמו, סביר שיוליה – אשתו הנאמנה – תבקש לפעול בשמו בחשבון הבנק שלו, כדי לדאוג לרווחתו. אך כיוון שיוליה אינה הבעלים בחשבון, ככלל, לא יוכל הבנק לאפשר לה לפעול בחשבון באופן שוטף.

כדי שיוליה תוכל לפעול בחשבון, יהיה עליה לפנות לבית המשפט ולבקש צו המכריז על רומיאו כחסוי ואשר ממנה אותה כאפוטרופסית שלו. להכרזה על אדם כחסוי ישנן השלכות מיידיות ביחס לניהול חשבון הבנק שלו. למשל, ייפויי כוח שניתנו על ידי החסוי בטלים (ובכלל זה, הרשאה הדדית בחשבון משותף), החסוי לא יוכל לעשות שימוש בשיקים ויש להחזיר פנקסי שיקים שהוצאו על שמו לסניף, ועוד.

מרגע שמינה בית המשפט את יוליה כאפוטרופסית לרכושו של רומיאו, היא הופכת להיות היחידה שרשאית לפעול בחשבון. גם אם – כפי שכולנו מקווים – רומיאו יתאושש באופן פלאי ויבקש לפעול בחשבונו, ייאלץ הבנק לסרב או לכל הפחות ירצה לקבל לשם כך את אישורה של יוליה. זכות הפעולה של יוליה בחשבון תעמוד בעינה עד שבית המשפט ייתן צו המבטל את אפוטרופסותה, או עד שיילך רומיאו לעולמו – אז יפקע מינויה של יוליה מאליו.

ואולם, זכות הפעולה של יוליה בחשבונו של רומיאו אינה מוחלטת. עליה לנהל את החשבון לטובתו של רומיאו בלבד. על מנת לוודא זאת, רשאי הבנק לבקש מיוליה הסברים ואישורים ביחס לפעולות שהיא מבקשת לבצע בחשבון. כאשר יוליה מממנת באמצעות הכספים בחשבון את הטיפולים הרפואיים של רומיאו ואת שהייתו בבית המרפא הטוב ביותר בוורונה, אין ספק שמדובר בטובתו של רומיאו. אבל האם תוכל יוליה לרכוש בכספי החשבון פרארי חדשה עבור מרקוציו, מנהל המחלקה השרמנטי? – לא בהכרח! הבנק יהיה רשאי לדרוש הסבר ואף מסמכים המבהירים את פשר ההוצאה החריגה הזו וכיצד היא מתיישבת עם טובתו של רומיאו החסוי.

מה קורה במקרה בו רומיאו ויוליה כן מנהלים חשבון משותף?

יוליה מונתה, כאמור, לדאוג לענייניו של רומיאו. לכן, כל עוד היא מושכת כספים מהחשבון לטובת רומיאו, לכאורה אין בעיה. אולם, ברגע שתבקש למשוך כספים לצרכיה שלה, היא מצויה בניגוד אינטרסים. מדוע? כפי שהסברנו לעיל, ההרשאה ההדדית בחשבון בטלה ולכן כל פעולה דורשת את הסכמת שני השותפים. מאחר שרומיאו חסוי, הוא אינו יכול לתת את הסכמתו. יוליה ממלאת את מקומו, אך היא לא יכולה לתת הסכמה לעצמה. כדי לאפשר ליוליה לפעול בחשבון – גם במקרים כאלה של ניגוד אינטרסים – הבנק צריך לקבל אישור מפורש מבית המשפט.

כדי להימנע ממצבים כאלה, בדרך כלל כאשר אחד השותפים מאבד את כשרותו המשפטית, מפרידים את החשבון, כך שהחסוי יישאר בו כבעלים יחיד. נציין, שהפרדה כזו יכולה להיות מלווה בחלוקה של הכספים הנמצאים בחשבון, וגם במקרה כזה, ייתכן שיהיה צורך באישור בית המשפט.

רק בריאות.

תגובות הקוראים (6)

 1. gabi

  מאד ברור ומועיל..מה בנוגע לחשבון שבו יש בעלת חשבון. ומיופה כח האם כאשר בעל החשבון לא כשיר .ניתן למיופה לפעול בחשבון .ומה קורה לאחר 120 שנה

  • רולי בר ונועה וייל

   גבי שלום,
   תודה על פנייתך ללאומי בלוג ועל הפרגון;
   בהתאם להוראות הדין בישראל, ייפוי כוח פוקע כאשר מייפה הכוח מאבד את כשרותו המשפטית או הולך לעולמו.

   בברכה,
   רולי ונועה

 2. חלי לוטן

  אני עוקבת כבר מספר שבועות אחרי הטורים המצויינים של עורכי הדין שלכם שעוזרים לי מאוד להבנה הבנקאית. זהו ידע חשוב שכתוב בצורה ברורה, משעשעת ומסבירת פנים. יישר כח!

 3. דודי

  שלום. תודה על המאמר. מה ניתן לעשות מבעוד מועד כדי לוודא שיוליה תוכל להשתמש בחשבון הבנק של רומיאו מייד לאחר הפיכת רומיאו לחסוי ללא התערבות משפטית?

  • רולי בר ונועה וייל

   דודי שלום,
   תודה על פנייתך ללאומי בלוג.
   הכרזה של אדם כחסוי ממילא נעשית תוך כדי הליכים משפטיים ועל פי רוב מוסדרת במעמד זה גם סוגיית האפוטרופסות, מכאן האפשרות לפעול בחשבון.
   אם כוונתך למצב בו אדם טרם הוכרז כחסוי, הרי שהמצב המשפטי בישראל היום אינו מציע פתרון לשאלה שאתה מציג.
   יחד עם זאת, נציין כי הליך מינוי אפוטרופוס הוא על פי רוב הליך מהיר ופשוט באופן יחסי.

   שלא נזדקק,
   רולי ונועה

Comments are closed.