יואב פולס

כך למדתי מלקוחותיי איך לחסוך

יואב פולס
אחד חוסך את כספי קצבת הילדים, אחרת מרוקנת את הארנק כל מוצ"ש

אחד חוסך את כספי קצבת הילדים, אחרת מרוקנת את הארנק כל מוצ”ש: 4 טכניקות (ועוד אחת משלי) לחיסכון
לפני שנים רבות, עוד לפני שהכרתי את אשתי, הייתה לי הוראת קבע לחיסכון בחשבון הבנק בסך של כמה מאות שקלים. פעם בשנה, כשהייתי צריך לשלם את אגרת הרישוי (הטסט) של הרכב  ואת הביטוח – נהגתי למשוך את כספי החיסכון – ומשלם את הכל ‘במכה אחת’. אחר-כך הכרתי את אשתי, ולה כבר היו רעיונות אחרים לחיסכון החודשי. מאז אני משלם את ההוצאות הללו בתשלומים בכרטיס האשראי.
אז מה נשתנה? אם בעבר יכולתי “ללחוץ” על סוכן הביטוח לקבל הנחה עבור תשלום במזומן, אם בעבר גם קיבלתי כמה שקלים עבור הריבית – היום אני ‘אומר תודה’ אם אני מחלק את התשלומים בכרטיס אשראי ללא ריבית, אבל ברור לי שבמחיר העסקה מגולמת גם ריבית עבור החלוקה לתשלומים.
כן, כולנו יודעים שאנחנו חיים בתקופה שבה הריביות הן אפסיות, ומי שרוצה תשואות גבוהות על השקעה, צריך לקחת סיכונים גדולים. אל חשש, אני לא עומד להציע לכם לקחת סיכונים גדולים, ובפוסט הזה אני כלל לא רוצה לדבר איתכם על השקעות, לפחות לא במובן המקובל.

בסביבת הריבית הנמוכה מאוד השוררת במשק, אני רואה את עצם צבירת הכסף – העדפת החיסכון על פני הוצאה כמרכיב המרכזי – ולאו דווקא צבירת הון מריבית. מובן ששמירת הכסף בבית אינה נושאת ריבית כלשהי, אבל כפי שלמדתי מכמה מלקוחותיי, חיסכון  של כסף הוא כלי פסיכולוגי לא רע למנוע את בזבוזו. באופן כללי, לחיסכון החודשי יש יתרונות רבים, והעיקרי שבהם – הוא מאפשר לנו לשים בצד כסף שמיועד להוצאה עתידית גדולה: חופשה משפחתית בחו”ל, חגיגת בת-מצווה וגם ביטוח לאוטו.

הנה כמה דוגמאות לטכניקות של חיסכון ששמעתי מלקוחותיי בחודשים האחרונים:

1. חיסכון חודשי של קצבת הילדים: לא אחת אני שומע מלקוחותיי שתקבולי קצבת הילדים “זה כסף של הילדים”, ולכן הם פותחים הוראת קבע לחיסכון/השקעה של הסכום. זה קל.

2. אחד הלקוחות סיפר לי שמדי תחילת חודש, כשהמשכורת נכנסת לבנק, לפני הכל הוא מושך כמה מאות שקלים – 300-400 שקל – לפעמים גם פחות – ושם את הכסף בצד. למה מיועדים כספי החיסכון הללו? לכל מיני רכישות עתידיות כמו טאבלט חדש או שעון. אלא שזה לא סוף הסיפור: הלקוח מעיד שבסופו של דבר, כאשר מגיע רגע האמת לרכוש את הגאדג’ט החדש, קשה לו “לבזבז” את הכסף שחסך לאורך זמן, ולא פעם הוא מוותר על הרכישה ו…ממשיך לחסוך

3. לקוחה אחרת סיפרה שהיא וחברתה החליטו לחסוך לנסיעה לחופשה ביוון לקראת הקיץ הבא. איך עובד החיסכון? במוצאי כל שבת הן אוספות את כל הכסף שנותר בארנק – ושמות אותו בצד. אט אט הן שמו לב שהסכומים שנותרו בארנק בסוף השבוע הולכים וגדלים. האירוע של איסוף הכסף מהארנק במוצ”ש הפך כבר לטקס חיסכון לקראת החופשה המשותפת שלהן.

4. והנה עוד סיפור: לקוח אחר, שמתכנן אף הוא חופשה בחו”ל, מפקיד מדי חודש סכום לחשבון דולרי, עימו הוא מתכנן לשלם את החופשה.

המשותף לכל הסיפורים הללו הוא היערכות מוקדמת וחיסכון לצריכה עתידית צפויה מראש, הניתנת לחיזוי די מדויק מבחינת סכומים.

יש לכם עוד רעיונות לחיסכון חודשי? שתפו אותנו.