אורי היימן

איך לתת נקודת פתיחה כלכלית טובה יותר לילד שלך?

אורי היימן
קיבלתם החלטה חשובה לנהל חיסכון למען עתיד הילדים שלכם? הנה חמישה דברים שכדאי שתזכרו.

אל תוותרו בקלות על האפשרות לחסוך

דווקא בתקופה כלכלית מאתגרת, חשוב לזכור: אל תמהרו לוותר על ההפקדה החודשית לחיסכון. לכאורה, זהו הוויתור הקל ביותר בסל ההוצאות החודשיות, אך עדיף לבחון אופציות אחרות לפני שמקבלים החלטה כזאת. זכרו: זהו לא רק חיסכון – זוהי בעצם התשתית שאתם מניחים לעתיד הילדים שלכם – לימודים אקדמיים, נישואין וכן הלאה.

 

חשוב להגדיר מטרה ספציפית לחיסכון לילד

יש להגדיר מטרה כלכלית ספציפית לכל חיסכוןברגע שאין הגדרה של מטרת החיסכון, עלול להיווצר חוסר התאמה בין סכום החיסכון והאפיק בו הוא נחסך, לבין הייעוד הסופי של הכספים. לדוגמה: מי שפותח תוכנית חיסכון כדי להבטיח לימודים אקדמיים לילד שזה עתה נולד, עשוי להעדיף חיסכון בפרופיל סיכון גבוה יותר מאדם המבקש לחסוך לחתונת ילדו כאשר זה מתגייס לשירות צבאי, למשל.
 

בנוסף, לפני שמקבלים החלטה על חסכון יש לקחת בחשבון את הפערים בין הריבית שתרוויחו עליו לבין הריבית שתשלמו במידה ותיכנסו למינוס.

 

חסכון לילדים

לעתים יש אופציות עדיפות להשקעה על פני תוכנית חיסכון.

בשל סביבת ריבית נמוכה, הריביות הקיימות על אפיקי החיסכון הסולידיים – נמוכות למדיי. העובדה הזאת מצריכה התאמה של אפיקי החיסכון – בהתאם לפרופיל הסיכון המתאים לך – וזאת על מנת ליהנות מתשואות גבוהות יותר הכרוכות גם בסיכון. מומלץ להיוועץ באיש מקצוע, כדוגמת יועץ השקעות, כדי לקבל את ההחלטה הנכונה בעבורכם.
 

נצלו את המנוף המשמעותי ביותר בחיסכון לטווח ארוך.

המנוע המשמעותי ביותר בחיסכון לטווח ארוך הוא הריבית דריבית שנצברת במהלך שנות החיסכון הארוכות. זהו המנוף העיקרי אשר יהפוך את ההפקדות החודשיות שלכם לאורך השנים לסכום משמעותי שלעיתים אף כפול מגובה ההפקדות עצמן. לכן, על מנת לחסוך לעתיד הילד, מומלץ להתחיל ולהפקיד סכום מסוים אפילו כבר עם לידתו.

 

חסכון לילדים

 

סכום החיסכון בחודש תלוי בחישוב מסודר ומפורט של היעדים שלכם

נניח שהחיסכון שלכם מיועד לממן לילדכם שלוש שנות לימודי תואר ראשון באוניברסיטה וסיוע של 100 אלף שקל במימון החתונה. אם תתחילו לחסוך למטרות אלו כבר עם לידתו סכום חודשי של כ-350 שקלים בלבד, בגיל 23 יהיה לרשות ילדכם הסכום הנדרש למימון הלימודים ובגיל 30 עוד 100 אלף שקל לטובת החתונה. בחישוב פשוט: השקעה חודשית של כ- 1,000 שקל במשפחה בת שלושה ילדים, תספק לשלושתם נקודת פתיחה חזקה יותר בדרך לעתיד כלכלי טוב יותר.

 

מעוניינים לשמוע עוד על חיסכון לילדים וניהול נכון של כלכלת הבית? מוזמנים להירשם להרצאה של אורי היימן ומיכל דליות >>

 

הטור נכתב על ידי אורי היימן מחברת אוצר וכל התכנים הנכללים בו הינם באחריותה של החברה בלבד, נועדו למתן מידע כללי בלבד ואינם מהווים הצעה, המלצה או יעוץ כלשהו מטעם החברה ו/או מטעם לאומי.