מערכת PEPPER

כל מה שצריך לדעת על קרן השתלמות

מערכת PEPPER
אז המעסיק שלכם הכריז שתיפתח עבורכם קרן השתלמות. ההורים מלמלו ״הגיע הזמן״, האחים הזכירו אחוזים ורק אצלכם היו מלא סימני שאלה. באנו להסביר

נתחיל דווקא מתרחיש אחר. נניח שהלכתם לראיון עבודה, והתחילה השיחה על השכר. המעסיק הציע לכם שכר בגובה של 9000 ש״ח ברוטו, או שכר של 8400 ש״ח ברוטו פלוס קרן השתלמות. מה הייתם עונים? …. או! אז הכותרת המושכת מלמעלה והשאלה הזו מיועדות להשיג את אותו הדבר: לגרום לכם להבין שהגיע הזמן להבין מהי קרן השתלמות ומתי היא כן, או לא, משתלמת. 

מה משתלם בקרן השתלמות? 

קרן השתלמות היא בעצם תוכנית חיסכון המשותפת לכם ולמעביד לכם (שהכסף בה, כמובן, נחסך עבורך). כלומר, בכל חודש מופרש אחוז מסויים מהמשכורת שלכם לטובת החיסכון בקרן ההשתלמות כשאחוז גדול יותר מפריש גם המעביד. זה די דומה לעיקרון של קרן הפנסיה, רק שבניגוד אליה – אין חובה חוקית להעניק לעובדים קרן השתלמות. הבדל משמעותי אחר קשור להטבות המס. או, במילים אחרות, למה שווה לחסוך בקרן השתלמות! 

 

 

בשורה התחתונה אפשר להגיד שבזכות הטבות המס סכום הכסף שייחסך לכם בקרן השתלמות לאורך זמן יהיה, כמעט בטוח, גדול יותר מאשר בכל תכנית חיסכון אחרת. למה? קודם כל, כי הכספים שיפקיד המעסיק שלכם יהיו פטורים ממס הכנסה! ושנית כל, כי הרווחים שהכספים האלו ייצברו, כולל הכספים שהפקדת בעצמך, יהיו גם הם פטורים ממס. (כן כן, על מימוש נכסים כמו פיקדונות, ניירות ערך וכו׳ שצברו רווח מוטל מס שקרוי מס רווחי הון, ובמקרה הזה, כאמור, ניתן פטור! או במילים אחרות – חיסכון נקי של 25% מס). 

האותיות הקטנות 

אה, כן. אז חשוב לשים לב שהפטורים הנחמדים ממס רלוונטים רק אם השכר החודשי שלך אינו עולה על 15,712 ש״ח (נכון ל-2018) ורק אם המעסיק מפריש לך לא יותר מ-7.5%. אם אלו לא מתקיימים, הרווחים כן יחוייבו במס וכך גם הפקדות המעסיק שחוצות את התקרה. וגם… מהטבות המס נהנים רק אם מושכים את הכסף מהקרן רק לאחר המועדים הבאים: 

 

אז משתלם, או לא משתלם?

נחזור לשתי ההתרחשויות שהעלינו כאן בהתחלה: בראשונה פשוט פתחו לכם קרן השתלמות. האם זה משתלם? כמובן! כל שקל ש״יועבר״ מהמשכורת שלכם לקרן ההשתלמות יהיה שווה יותר כי הוא יהיה פטור ממס וגם יצבור בעתיד רווחים. לעומת זאת… הסיטואציה השניה שהעלינו היא מצב בו נדרשת לבחור בין שכר חודשי של 9000 ש״ח ללא קרן השתלמות או בשכר של 8400 עם קרן השתלמות. ובמצב כזה, אנחנו חייבים להגיד שאין תשובה נכונה אחת. למה? כי פה יש הבדל בגובה שכר הברוטו שלך. ולצורך העניין, אם למשל בוחרים באופציה של השכר הנמוך יותר כדי ליהנות מקרן ההשתלמות, צריכים לקחת בחשבון שהזכויות הסוציאליות כמו הפרשה לפנסיה, דמי אבטלה, פיצויים וכו׳ יחושבו מתוך משכורת נמוכה יותר! מסקנה: אם ההחלטה על קרן ההשתלמות כרוכה בהחלטה על גובה השכר, כדאי לשבת עם אנשי הכספים בארגון, ולבקש תמונה ברורה יותר של ההשלכות. 

 

*תוכן הטור נכתב ונערך ע״י מערכת Pepper.