חיים קיסוס

איך תחסכו לילד 100,000 ש”ח עד גיל 20?

חיים קיסוס
אחת השאלות הנפוצות ביותר שנשאל הבנקאי הממוצע היא "איפה כדאי לשים את הכסף?", או "מתי כדאי להיכנס או לצאת מהבורסה?". למרות שלא קיימת תשובה חד משמעתית אספנו את המחקרים וההמלצות שיעזרו לכם להגדיל את החיסכון

מבלי לפגוע באף אחד ממומחי ההשקעות הגדולים בארץ ובעולם, עוד לא הכרתי מישהו שיודע "לתזמן" את שוק ההון ולקבוע מתי בדיוק נכון להשקיע או למכור את ההשקעות ו"להמתין על הגדר". מדוע לא ניתן לתזמן? האחת, כי זה נבואי. הגורמים לתנודות של הבורסות יכולים להיות מסיבות רבות שמרביתן אינן כלכליות והגורמים להן בלתי צפויים (בטחוני, פוליטי וכד'). השנייה, כי אם מישהו היה יודע, הוא לא היה מספר לנו והיה גורף את כל הרווחים לעצמו.
 

אז מה אנו, האנשים הפשוטים, שלא רוצים להתעסק בזה יותר מדי, יכולים לעשות? מאחר שמדובר כאן בחיסכון ארוך טווח, נתחיל בכמה שאלות בסיסיות שנוגעות להעדפות ולרצונות שלנו שיעזרו לנו למצוא את הפתרון הנכון ביותר עבורנו.

 

 

איפה כדאי להשקיע?


כדי להחליט היכן הכי נכון להשקיע את הכסף חשוב קודם להגדיר מתי נצטרך אותו ומה אנחנו מוכנים שיקרה לו "על הנייר" עד שנזדקק לו. למשל, נניח שאנחנו לא צריכים את החיסכון המדובר לפחות ל-20 שנה, ויש לנו קור רוח וסבלנות להמתין. עכשיו אפשר לדבר על אפיק ההשקעה.

 

ישנם מחקרים רבים שדנים באפיק המוצלח לטווח הארוך וחלקם ותיקים ומוכרים, אבל על מנת שנהיה עדכניים, נזכיר אחד שפורסם רק לפני כמה חודשים ובו בחנו תשואות ממוצעות משנת 1980 ועד שנת 2015 – טווח מספק ומתאים לטווחי ההשקעה שאנו מסוגלים להכיל היום. המסקנות מובהקות. האפיק המנייתי הניב בממוצע 10.7% בשנה. במקום השני, נדל"ן למגורים עם 6.4% ואגרות חוב עם 5.8% במקום השלישי.

 

השקעה לטווח ארוך 

 

פתרון ה"שגר ושכח"
 

אחרי שהבנו שהאפיק המנייתי הוא הרצוי לחיסכון ארוך טווח, בואו ונדבר על איך נצליח לחסוך לתינוק שזה עתה נולד 100,000 ש"ח עד גיל 20. לפני כמה עשרות שנים, ניסח הכלכלן בנג'מין גראהם, המורה של וורן באפט, את המושג "המשקיע העצלן", או איך שאני קורא לזה, פתרון ה"שגר ושכח".

 

במקום להתעסק עם קנייה ומכירה של מניות, ניתוחים וקריאת דו"חות, על המשקיע לעשות פעולה פשוטה – הוראת קבע לרכישה של קרן נאמנות מנייתית בסכום קבוע מדי חודש.  מדובר במכשיר היחיד שמאפשר רכישה בשוק ההון בסכומים נמוכים מאוד, ללא עמלת קניה, בניגוד ברכישה ישירה של מנייה.

 

רוצים לדעת איך עושים זאת?  נכנסים לאתר השקעות בניירות ערך (לאומי טרייד, למשל) ובוחרים כל קרן נאמנות שמושקעת 100% באפיק המנייתי.  איזו קרן? בטווח הארוך זה לא משנה. ניתן הוראה לקנייה בסכום של 150 ש"ח המקבילה לקצבת הילדים המתקבלת מביטוח לאומי. בהינתן 20 שנה של הפקדות ושיעור תשואה שנתי של 9%, יותר שמרני מהמחקר שהזכרתי הרי לכם 100,000 ש"ח בגיל 20.
 

*מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם.