רונה אזוב

כך תתכננו נכון את החופשה שלכם

רונה אזוב
אמנם אנחנו בסוף החופש הגדול, אבל עונת החגים המתקרבת ידועה גם היא כעונת הנדודים הגדולה

אמנם אנחנו בסוף החופש הגדול, אבל עונת החגים המתקרבת ידועה גם היא כעונת הנדודים הגדולה.
חלק גדול מאיתנו נמצאים בשלב של תכנון החופשה המשפחתית. כשאנחנו במשפחה מחליטים לנסוע לחופשה, התפקידים אצלנו בבית ברורים: בעלי מתכנן את הדרך, אני את האריזות. אני אלופה באריזות; חושבת על כל הפרטים ומכניסה כמויות גדולות למזוודות קטנות. למרות המיומנות המופלאה הזאת, טרם פענחתי חידה אחת – אני תמיד אורזת את המינימום הנדרש, ובכל זאת תמיד אנחנו לובשים פחות מכפי שארזנו.

בכל מקרה, הפעם צרור עצות לקראת נסיעה ארוכה, בעיקר לחו”ל.

סוף מעשה במחשבה תחילה –  אני יכולה לארוז למשפחה לשבוע תוך שעה וחצי, כי יש לי רשימה מוכנה. יש לי רשימה אחת קבועה במגירה ליד המיטה (משוכפלת בכמה עותקים) ועליה אני מוסיפה מה שרלוונטי לפי הנסיעה, היעד, משך הטיול וכו’.
הרשימה מחולקת לעמודות – אחת לכל בן משפחה ועוד עמודה של “כללי”. למשל, מברשות שיניים זה ב”כללי”, וגם מצלמה ומטענים לפלאפון וסוללות נוספות. בעמודה שלי כתוב למשל משקפי ראיה ואיפור.

בקיצור, אני רושמת לכל אחד מה שצריך עבורו בעמודה שלו ואת הרשימה מכינה כמה ימים מראש. ערב הנסיעה, אני אוספת את החפצים לפי הרשימה, מניחה הכול על המיטה ואז סוקרת את גודל הנזק. לפי זה מחליטים כמה תיקים/ מזוודות צריך ומתחילה לארוז לתוכם.

בדרך עם ילדים –  שלי עוד קטנים, וצריך להעסיק אותם. אני מכינה תיק גב קטן לכל אחד עם קצת אוכל ושתייה ועם אמצעי תעסוקה: ספר, משחק קטן, בובות, צבעים ודפדפת. העיקרון – שזה יהיה קטן ובלי הרבה חלקים מתפזרים שיאבדו.

תיק עליה למטוס –  אני בד”כ עולה למטוס עם תיק קטן, אבל יש בו: אוכל – לא תמיד מה שמוגש יתאים לי, לבעלי היקר או לילדים, ותמיד עלול להתרחש עיכוב בטיסה וכדו’; שתיה – אם מרשים להעלות; ספר – שלא נמות משעמום; חולצה קצרה נוספת ולבנים – ואם המזוודה שלי תאבד, או שאחד המתוקים שלי יחליט לשפוך עליי משהו.

תרופות – אצלנו במשפחה יש סיפור של סוכרת. ענן האפר האחרון שריחף לו מעל אירופה הניב למשפחתי לקח חשוב: קחו יותר תרופות למחלות כרוניות ממה שנדמה שצריך ואל תחשבו לפי מספר ימי הטיול המתוכננים בלבד. מה אם יהיה עיכוב בלתי צפוי, כמו שהיה עם האפר הוולקני?

בנוסף, הכינו מכתב מסודר, רצוי באנגלית, מהרופא שלכם. עם פירוט שם המחלה, מינונים של תרופות ושמותיהן וכל מידע נוסף שחשוב וכדאי לדעת. כך שבמקרה חירום, אם לא מרגישים טוב, מגישים את המכתב לכל גוף רפואי שאליו תפנו לעזרה. רופא המשפחה שלנו הגדיל לעשות וגם רשם את הסלולארי שלו למקרה חירום – אם הרופא בחו”ל ירצה להתייעץ בו.

ביטוח רפואי – יש הרבה גופים שירצו לבטח אתכם: חברת כרטיסי האשראי שלכם, קופת החולים וחברות הביטוח. השוו מחירים ותמורה, דברו איתם ותחליטו. לא מצאתי יתרון חד-משמעי לכאן או לכאן. לאלה מכם שעוסקים בספורט אתגרי (אקסטרים) – שימו לב למרכיבי הביטוח ולכיסוי, והרחיבו אותו בהתאם לפעילות.

דרכונים –  את השיטה הידועה, של להחזיק צילום של הדרכון ושל כרטיס הטיסה במזוודה, אתם בטח מכירים. אם ייגנב משהו – יש אסמכתא. בעידן הדיגיטלי אפשר לשמור את המסמכים האלה על דיסק נייד, דיסק און קי. גיסתי שיכללה את “תרופת הסבתא” הזו  – היא סרקה את הדרכון וכרטיס הטיסה ושלחה לעצמה במייל. במקרה חירום, היא מתחברת מכל מחשב למייל שלה ויש לה הכול סרוק וצבעוני.

כסף מזומן – בנסיעה האחרונה לקחנו כמות מסוימת של מזומן דווקא בשטרות מאד קטנים – 1, 5, 10. זה הוכיח את עצמו מצוין, מאחר וכך הוצאנו מהארנק סכומים מדויקים ולא נאלצנו לעמוד באמצע הרחוב או החנות הומת האדם עם ערימת שטרות ולהיות מטרה לשוד או לכיוס.

בעלי טוען ששערי ההמרה בארץ טובים יותר מאשר משיכה מכספומט בחו”ל, או המרה בארץ היעד. אני טוענת שזה תלוי לאן נוסעים. אם יש ביכולתכם להתעניין אצל מי שכבר היה, תבררו את הנקודה הזו ותדעו עם איזו כמות מט”ח כדאי לכם לצאת.

כשרוכשים מט”ח בבנק, מקבלים סרט קופה של מספרי השטרות. זו מעין ערובה שהשטרות אינם מזויפים. זוכרים את המקרה של הזוג הצעיר בטורקיה, שלא רק שחופשתם נהרסה, הם עוד ישבו במעצר בגלל שטר מזויף של 100 $? לך תוכיח שלא עשית את זה בכוונה. שמרו את האסמכתא הזו, כי זו האסמכתא הטובה ביותר שתקבלו.

המחאות נוסעים (TRAVELERS CHECK) – פעם היה פטנט כזה, מעין שיקים בנקאיים בסכומים כמו שטרות. כבר 3 שנים שלא הוצאתי המחאת נוסעים בסניף, לא בשבילי ולא בשביל לקוח, כך שמניסיוני – אמצעי זה בשימוש נדיר.

כרטיס אשראי – קחו שניים לפחות, במידה ואחד לא יעבוד, ושננו היטב את הקוד הסודי של שניהם. בהרבה מקומות באירופה הוא נדרש לצורך אימות. ללאומי יש שני סוגי כרטיסי אשראי – אחד מחייב (עושה המרה לצורך החיוב) ישירות מדולרים לש”ח ואחד מחייב ישירות מיורו. אם נוסעים לאירופה, יש לשים לב שהכרטיס לא מחייב יורו-דולר-שקל, כי אז תשלמו עבור המרה מיותרת. כדאי להתאים את הכרטיס למטבע הנהוג באותה ארץ.

בכל מקרה, כלל ברזל – אל תחזיקו את שני הכרטיסים באותו הארנק.

באותו עניין, למי שיש חשבון במטבע זר – כדאי לבקש לשנות את החיוב של כרטיס האשראי, כך שיחויב חשבון המט”ח ישירות ולא חשבון העו”ש השקלי. באופן זה, גם כן תחסכו את ההמרה. חשוב לשים לב לעוד עובדה: קניות בכרטיס אשראי לא נצברות ומחויבות בתאריך הקבוע, אלא מיד מחויבות בחשבון. יש כרטיסים שמאפשרים לצבור את החיובים כמו בשקלים. כדאי לבדוק עם הבנקאי.

תעדכנו את הבנקאי – בעיקר אם הנסיעה היא לתקופה של שבוע ומעלה, או בתאריכים משמעותיים כמו תחילת חודש, מועד חיוב המשכנתא או האשראי וכדו’. תודיעו לבנק שאתם נוסעים, תבדקו אם צריך וכדאי להגדיל מסגרת כדי שיהיה מקום לחיובים עתידיים שינבעו משימוש בכרטיסי אשראי, תבדקו שלא צפויה חריגה, או מצד שני פירעון של כסף וצריך לתת הוראות השקעה וכד’.

אשמח לשמוע גם את הטיפים שלכם ובינתיים – שתהיה לכולכם נסיעה טובה!

תגובות הקוראים (6)

 1. אלי גושן

  לרונה,
   חן -חן על הטיפים המועילים . 
   לעניין הדברים שהזכרת בנושא “דרכונים”  – מומלץ גם לקחת שתי תמונות פספורט
  הנדרשות בחו”ל למקרה שצריך להנפיק שם דרכון חדש ( אם  המקורי אבד או נגנב).    

  ובכלל  – תודה על הבלוג  המגוון והמעניין.

 2. דן

  שלום רב!
   בנוסף לכל ההכנות הראויות שעושים לטיול בחו”ל כדאי תמיד לעשות שעורי בית על היעד או היעדים שמגיעים אליהם. לקרא חומר על המקומות, לבדוק אמצעי תחבורה, אוכל וכו’. זה תמיד מועיל, אפילו אם יוצאים במסגרת קבוצה מאורגנת עם מדריך. יש פחות סיכוי ללכת לאיבוד. ביעדים תמיד כדאי גם לקחת את הכרטיס של המלון בו לנים. זה מועיל לחזרה למלון במיוחד אם לא יודעים את השפה המקומית.

 3. נורית

  רעיונות מבריקים
  בעיקר של הגיסה…
  כל הכבוד

 4. נורית

  נכון מאד,
  חבל שלא כל מנהל סניף,
  נותן כלים כאלה.
  תודה גברת רונה.

  • Anonymous

   תודה, בשמחות….

 5. גבי ברונשטיין

  טיפים מצויינים ויעילים, הצלחת לגעת בנושא מכל הכיוונים האפשריים,
  תודה על פוסט מעשיר ומועיל

Comments are closed.