עדו זלצמן

5 דברים שכולם צריכים לדעת על יום עסקים

עדו זלצמן
מתי יכנס הכסף שהעבירו לכם מבנק אחר? מה קורה שמפקידים שיק ביום שישי? וכמה ימי עסקים בכלל יש בשנה? כל התשובות בטור הבא

1. מה זה בכלל יום עסקים?

יום עסקים הוא פרק הזמן שבו נעשים חיובים וזיכויים בפעולות בנקאיות וקובע את היתרות. להבדיל מהמועד בפועל בו נעשית העסקה/ מבוצעת הפעולה, יום העסקים יכול לחול בתאריך אחר.

 

2. אילו ימים בשבוע רגיל נחשבים כימי עסקים?

בימי חול, יום עסקים בבנק הינו עד לשעה 18:30. בימי ו' וערבי חג, יום העסקים הוא עד לשעה 14:00. ערבי החג שהוגדרו בחוק הינם: ערב ראש השנה, ערב ראשון של סוכות, ערב שמיני עצרת של סוכות, ערב ראשון של פסח, ערב שביעי של פסח, ערב יום העצמאות, וערב חג השבועות.

 

3. אילו ימים בשנה לא מוגדרים כימי עסקים?

ימים שאינם ימי עסקים בנקאיים הינם: שבת, ימי שבתון, שני ימי ראש השנה, ערב יום כיפור ויום כיפור, ראשון ושמיני עצרת של סוכות, פורים, ראשון ושביעי של פסח, יום העצמאות, חג השבועות ותשעה באב.

 

יום עסקים בנקאי

 

4. מה לגבי חגים לא יהודיים?

חגי ומועדי סניפי החברה הערבית נחשבים כימי עסקים מבחינת בנק ישראל, יחד עם זאת, לסניפים הסגורים בימי החג, מדווח עיכוב ממסרים בהתאם לכללי המסלקה. לגבי שיקים המשוכים על הסניפים החוגגים, מתווספים במקרה של החזרות, כמות ימי העסקים בהתאם לסגירתם. כמו כן, מדווח במערכות הבנק כי הסניפים סגורים. פעולות שאינן דורשות אישור הסניף יקבלו את ערך יום העסקים בו בוצעו. פעולות הדורשת את אישור הסניף לא יטופלו ועליכם יהיה לבצען מחדש.

 

5. האם כל פעולה שתבצעו עד לסיום יום העסקים הבנקאי תירשם על אותו היום?

פעולות שמבוצעות לפני סיום יום העסקים, ירשמו בחשבונכם באותו היום, למעט המקרים הבאים:

  • כשהבנק חייב לקבל הוראה עד שעה מסוימת לצורך ביצוע הפעולה באותו יום. למשל, עסקאות בבורסה, פעולות מסוימות במטבע חוץ, וכדומה
  • פעולות מסוימות המבוצעות בערוצים הדיגיטליים ועבורן נדרש אישור הסניף
  • פעולות שיועדו מראש לביצוע עתידי

 

 

למידע נוסף באתר בנק ישראל >>