שירלי גרשט איזנשטיין

הפגישה הראשונה

שירלי גרשט איזנשטיין
זוכרים את ההתרגשות לפני הדייט הראשון שלכם?

זוכרים את ההתרגשות לפני הדייט הראשון שלכם? התהייה לגבי האם מי שמולכם יהיה האחד אתו תבלו במשך כל חייכם? מסתבר שגם הפגישה הראשונה בבנק לפתיחת חשבון חדש לא מאוד שונה. בדיוק כמו אותו דייט גורלי, רוב הלקוחות זוכרים גם את הפרטים הקטנים לגבי הפעם הראשונה שלהם בבנק. אני למשל, לעולם לא אשכח את הבנקאית הנחמדה שפתחה את החשבון שלי, שמסתבר שהכירה את סבא וסבתא שלי וסיפרה לי עליהם סיפורים שאפילו אני לא ידעתי.

לי קוראים שירלי, ואני מנהלת סניף לאומי פרדסיה. הצוות שלי ואני פתחנו את הסניף לפני כתשעה חודשים. מיום פתיחת הסניף אנו נפגשים עם לקוחות מכל הסוגים: צעירים, חיילים, סטודנטים, שכירים ופנסיונרים. גילינו שכל לקוח הינו עולם ומלואו, ולכל אחד “סיפור” משלו. לכן, חשוב לנו להיפגש איתו ולהתאים לו ע”פ צרכיו, רצונותיו וציפיותיו, תמהיל בנקאי מתאים.
אם נחזור אל הנושא שאיתו התחלתי ונשים לרגע בצד את הזיכרונות המתוקים שלנו, נזכור כי יש היום דור חדש של ילדים אשר מחכה לפגישה הראשונה שלהם בבנק. הידעתם שהיום ניתן לפתוח חשבון בנק החל מגיל 14? אם שאלתם את עצמכם מדוע צריך חשבון בגיל כל כך צעיר, אני יכולה לספר לכם מניסיוני שפתיחת חשבון בגיל זה ביחד עם ההורים, היא קודם כל חוויה מרגשת ומשמעותית עבור הילד (הם לרוב מגיעים עם קופסת החיסכון הקטנה שלהם וחיוך מבויש). הבנקאי מדריך את הצעיר כיצד לנהל חשבון, מהו כספומט, איך מפקידים כסף ומתי ניתן למשוך כסף מהחשבון. אבל הדרכה להווה לא מספיקה, כי אנחנו רוצים להנחיל לדור הבא שלנו תרבות שימוש אשראי חכמה כבר מהיום. לכן,  אנו נדריך את הלקוח הצעיר החדש כיצד לעקוב אחר חשבונו וכאשר יתגייס לצבא, ויהיה עצמאי ובוגר יותר, הוא ידע לנהל חשבון באופן תקין ולהימנע מ”אי נעימות” כאשר כרטיס האשראי שלו יחויב בחשבונו ב”אופן מפתיע”.

האמת היא שלא רק ילדים רוצים או צריכים לפתוח חשבון חדש, גם מבוגרים יותר פותחים חשבון בנק בשלבים שונים של חייהם. לכן, לקראת פגישה זו כדאי להתכונן מראש. הכנתי בעבורכם רשימה קצרה של מספר שאלות שכדאי שתשאלו את עצמכם, לפני הפגישה:

 

מהי מטרת פתיחת החשבון?

האם אני צעיר הפותח חשבון לקראת גיוס, סטודנט המעוניין בהלוואה ללימודים, שכיר בעל משפחה, או איש עסקים המעוניין בחשבון עבור העסק שלו?

האם החשבון שאני רוצה יהיה על שמי בלבד, עם שותפים או עם מיופה כח? (הבנקאי יסביר את המשמעות המשפטית וההבדלים בין שותף למיופה כח בחשבון?). בחשבונות צעירים וחיילים, אנו ממליצים תמיד להוסיף לפחות אחד מההורים כמיופי כח בחשבון. החבר’ה הצעירים נוטים למעט לעקוב אחר חשבונם מתוך חוסר ניסיון, וכאשר ההורה הינו מיופה כח בחשבון, הוא יכול לעזור ביצירת הקשר עם הצעיר ולהיות לו לעזר כשיש צורך בכך.

מהן ההתחייבות הקיימות שלי היום?

האם יש לי הוצאות קבועות כגון משכנתא, הרשאות וכדומה? מידע זה משפיע על סוג החשבון שיפתחו לנו.

מה גובה ההכנסה מהמשכורת שלי, האם יש הכנסות קבועות נוספות, כגון תקבולים משכ”ד? בדיקת ההכנסות שלנו מול ההוצאות הקבועות תיתן לנו תמונה של היקף הפעילות הבנקאית שלנו ומהם צרכי מסגרות האשראי המתאימים לנו.

האם אני מעוניין בייעוץ השקעות לני”ע בארץ/ בחו”ל?

יועצי ההשקעות בבנק הינם יועצים מקצועיים, בעלי רישיון לייעוץ בני”ע. המשמעות היא כי הם נפגשים עם הלקוח בתדירות המתאימה לו, מייעצים ופועלים באישור הלקוח בלבד. האם צפויים אירועים משמעותיים כגון רכישת/מכירת דירה, חתונת אחד הילדים, בר מצווה, פרישה ממקום עבודה וכדומה?

האם יש ברשותי קופות גמל וקרנות השתלמות? אם כן, היכן? הרבה אנשים עובדים במהלך החיים במספר מקומות עבודה שונים, ובכל מקום מפרישים לנו לקופ”ג וקה”ש. כדאי לרכז את כל החומר לקראת הפגישה בבנק.

האם אני מעוניין בשירות אישי וצמוד מול בנקאי או מעדיף שירות דיגיטלי באמצעות האינטרנט, או אולי, שילוב של השניים?

אחרי שענינו על כל השאלות האלו, כדאי גם לזכור את המסמכים הפיזיים שיש להביא לפגישה:

  • תעודת זהות בצירוף הספח.
  • דפי חשבון בנק לשלושת החודשים האחרונים.
  • שלושה תלושי משכורת אחרונים.
  • סטייטמנטים שנתיים עדכניים של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות.
  • עבור חשבון חייל, צו גיוס/ תעודת חוגר. לחשבון סטודנט, תעודת סטודנט.
  • עבור חשבון עסקי, כדאי לבדוק מראש עם מנהל הצוות העסקי בסניף אילו מסמכים להביא.

אגב, חלק מהבנקים מספקים ללקוחותיהם ייעוץ השקעות פנסיוני! היועץ בודק לעומק את כל המוצרים הפנסיונים של הלקוח כגון: היכן מושקעים, כיצד מושקעים, בודק ומשווה תשואות וכדומה ועושה “סדר” במוצרים אלו עבור הלקוח הכולל ייעוץ מקצועי ומקיף לגבי המוצרים.

אם עניתם על כל השאלות שרשמתי, ולקחתם בחשבון את כל המסמכים והטיפים, אין ספק שהבנקאי שישרת אתכם יתפור את ה”חליפה” הפיננסית שהכי מתאימה לכם: אחת שלא תלחץ אך שגם לא תהיה רחבה יתר על המידה. אחרי שתעברונה כמה שנים, גם אתם תוכלו לספר לילדים שלכם על הפגישה הראשונה בבנק.

ניתן להגיש בקשה לפתיחת חשבון גם באתר שלנו.