רונה אזוב

חופש כלכלי: כל מה שצריך לדעת על עבודה בחופש הגדול

רונה אזוב
החופש הגדול כבר פה ובני הנוער יוצאים לעבודה.

החופש הגדול כבר פה ובני הנוער יוצאים לעבודה. כמה דברים שחשוב לדעת: מתי מותר להתחיל לעבוד, מה התנאים המינימלים המגיעים לעובדים הצעירים – ומה עושים עם הכסף שמרוויחים
הנה הגיע החופש הגדול. שניים מהאחיינים שלי כבר גדולים והולכים לעבוד בקייטנה, אחותי עובדת בקייטנת ספורט – ואפילו הבן שלי מחפש דרכים להעסיק את עצמו וגם להרוויח קצת כסף (הוא יעשה סדנאות לפיסול בחימר לילדי השכנים).

אז לטובת הנוער העובד, אני חוזרת על כללי העסקת נוער שפרסמתי בעבר, עם העדכונים הרלוונטיים:

הגיל שאפשר להתחיל:

הגיל המינימאלי החוקי להעסקה נוער בחופשה הוא גיל 14, אבל זאת רק בתנאי שמדובר בעבודות קלות,  שלא יפגעו בבריאותם של הנער או הנערה. כאשר מדובר בהופעה ציבורית, אומנותית או לצרכי פרסום, החוק מתיר העסקת נערים רק מגיל 15. עם סיום החופש והחזרה ללימודים, הגיל המינימאלי החוקי להעסקת נוער הוא 15.

לפני שמתחילים לעבוד יש להצטייד באישור רפואי מרופא משפחה ופנקס עבודה על שם הנער/ה מלשכת התעסוקה. הפנקס יימסר למעסיק ויוחזר בסיום תקופת ההעסקה. איך מנפיקים פנקס עבודה? ניגשים ללשכת התעסוקה מצוידים בתעודת זהות, אישור מרופא המשפחה ושתי תמונות פספורט.

שכר מינימום

עד גיל 16: 16.95 שקלים לשעה

בגיל 16-17: 17.77 שקלים לשעה

בגיל 17-18: 19.67 שקלים לשעה

שעות העבודה

אין להעסיק בני נוער יותר מ-8 שעות ביום, ולא יותר מ-40 שעות בשבוע. ביום עבודה של 6 שעות ויותר זכאים בני הנוער להפסקה של 45 דקות לפחות (מתוכן לפחות 30 דקות רצופות). אם במהלך ההפסקה יכול העובד לצאת ממקום העבודה, המעסיק לא חייב לשלם על ההפסקה, אבל אם העובד לא יכול לצאת ממקום העבודה בהפסקה, היא תחשב לזמן עבודה לכל דבר.

העסקה בשעות הלילה: לנערים עד גיל 16 אסור לעבוד בין 8 בערב ל-8 בבוקר. בין הגילאים 16 ל-18 אסור לבני הנוער לעבוד בין 10 בלילה ל-6 בבוקר. אסור על פי חוק להעסיק בני נוער בשעות נוספות.

מכל האמור לעיל, ניתן להבין את החשיבות של ניהול רישום מדויק של ימי העבודה ושעות העבודה של בני הנוער. פרטים נוספים באתר משרד התמ”ת  ובגוגל תחת השאלה – העסקת נוער.

מה עושים עם הכסף?

ומה יעשו העובדים הצעירים עם הכסף שקיבלו, בעיקר אם זה שיק על שמם? זה הזמן לפתוח חשבון בנק.

ניתן לפתוח חשבון בנק על שם הנער או הנערה החל מגיל 14. מטבע הדברים, על חשבון כזה חלות מגבלות שונות – החשבון ייפתח רק בנוכחות הורה (אחד או יותר), ולא ניתן לקבל בו אשראי מכל סוג. לא ניתן להוציא כרטיס אשראי בחשבון כזה, אך אפשר לקבל כרטיס כספומט למשיכת כסף – עד 400 שקלים ביום. בנוסף, בלאומי אפשר לקבל את כרטיס CASH CARD החדש, שהוא למעשה כרטיס נטען מראש, שניתן לשלם באמצעותו כמו במזומן, בלי תשלומים.

בחשבון נוער אין אפשרות לקבל פנקסי שיקים, אבל אפשר להפקיד שיקים וגם מזומן בחשבון עצמו וכן לחסוך באפיקים שונים, למעט ני”ע.

חשוב לציין שהחשבונות “גדלים” יחד עם בני הנוער. בגיל 16 ניתן לפתוח חשבון ללא הורה מלווה, ניתן גם לקבל כרטיס אשראי (מוגבל לפעולות בסך 1,000 שקלים בחודש) וניתן אפילו להוציא פנקס שיקים (מוגבלים ל-400 שקלים). עם זאת, לא ניתן לקבל מסגרת אשראי בחשבון.

לקראת הגיוס לצבא, יוסב החשבון לחשבון חייל, על כל ההטבות הנלוות וכפי שמייחלת כל אם עבריה, אח”כ נדבר על חשבון סטודנט.

חשוב לזכור שחשבונות המוגדרים כצעירים אינם משלמים דמי ניהול או עמלות עו”ש אחרות. עם זאת, על פעולות שונות כמו הוצאת שיק בנקאי, המרה למט”ח וכדומה ישולמו עמלות. הרבה פעמים, עצם פתיחת החשבון מזכה את הצעיר או את הצעירה במתנה.

בעיני, ניהול חשבון מגיל צעיר הוא צעד חשוב לעצמאות ולבגרות של בני הנוער. אומרים שהיום הנוער חכם יותר ויודע דברים יותר שהדור שלפניו ידע רק בגיל מאוחר יותר, ולכן חשוב גם להתאים את ההתנהלות הכלכלית למצב. פתיחת חשבון בנק צעיר היא הזדמנות מצוינת ללמד את בני הנוער על חסכון, דחיית סיפוקים, ניהול נכון של תקציב, מעקב אחר הוצאות ואחריות על הכסף שלהם.

עבור בני הנוער יש כאן חוויה של עצמאות ובגרות, שכן חשבון בנק נתפס כאחד מאותם דברים ששייכים לעולם המבוגרים, בדומה לרשיון נהיגה. עבור ההורים יש כאן סיכון מבוקר מאוד לאור העובדה שיש הגבלות על משיכת כספים באשראי. מניסיוני, רוב הצעירים פותחים חשבון בסניף של הוריהם, וזה מימד נוסף של בקרת סיכונים – ההיכרות של המשפחה עם הבנקאי.

בני נוער הזקוקים לעצה אישית או הורים לבני נוער המעוניינים במידע נוסף – אני כאן לענות על כל שאלה שתתעורר.

חופש נעים, מהנה, חכם בשמש – וגם רווחי לעובדים הצעירים.

רונה

Comments are closed.