סיגל בן ישי

4 שאלות כלכליות שכל אחד חייב לשאול את עצמו

סיגל בן ישי
לא חשוב באיזו נקודה בחיים אתם נמצאים - שנה חדשה היא הזדמנות מצוינת לעצור רגע ולשאול את עצמנו כמה שאלות חשובות שישפיעו על עתידנו הפיננסי. מדריך

כמה פעמים אמרתם משפטים כמו: "אין לי זמן עכשיו לבדוק את החשבון שלי", "אין לי כוח להסתכל על הפנסיה", "אני גם ככה לא מבין בזה כלום"? בפרוס השנה החדשה, אנחנו כאן כדי להזכיר לכם כמה חשוב להיות מודעים למצבכם הכלכלי וגם להראות לכם שהשד לא כזה נורא. הנה כמה שאלות מרכזיות שכל אחד ואחת מכם חייב לשאול את עצמו. אתם תראו שזה דווקא לא מאוד מסובך.

 

1. האם אני חוסך מספיק לפנסיה?

לרוב אנחנו לא ממהרים לחשוב על העתיד, בטח שלא העתיד הרחוק. אנחנו מעדיפים לקבל את הכסף כאן ועכשיו, ולהפריש לחיסכון מעט ככל שניתן – רק כי "חייבים". אלא שהיום הרחוק הזה של הפנסיה יגיע בסופו של דבר – ומרבית האנשים יפסיקו לעבוד בו ויצטרכו לחיות אך ורק מהחסכונות שלהם.

 

לדוגמה, גבר שהצליח לחסוך לפנסיה סכום של כ-800 אלף ₪, צפוי לקבל הכנסה חודשית של פחות מ-5,000 ₪ לחודש. נשים, שצוברות לרוב סכומים נמוכים משמעותית מגברים, יצברו בממוצע כ-500 אלף ₪ ויקבלו קצבה נמוכה מאוד של כ-2,750 ₪ לחודש.

 

זה הזמן לעשות סדר בפנסיה: לקבל מידע על כלל המוצרים הפנסיוניים שברשתוכם ולקרוא את הנתונים – מה דמי הניהול שאתם משלמים? האם ניתן להגדיל אפילו באחוז אחד את ההפרשות ובכך להוסיף לקצבה עוד מאות עד אלפי שקלים? אל תהיו פאסיביים – זה העתיד שלכם.


 

2. האם אני מודע להוצאות שלי?

המעבר לעולם הדיגיטלי בבנקאות טומן בחובו יתרונות רבים, המרכזי שבהם הוא הזמינות שיש לנו לכל נתוני הכספים וההוצאות שלנו. אנחנו יכולים לראות בכל רגע נתון מה יתרת העו"ש שלנו, מה התשלומים העתידיים הצפויים ועל איזה סכום הוצאות אנחנו עומדים כרגע. נכון, לפעמים מפחיד להסתכל על ההוצאות בזמן אמת ולדעת שהגזמנו – אבל הפחד הזה עלול להוביל אותנו לכדור שלג שרק ילך ויגדל עד שנגיע למצב שנתקשה כבר לצאת ממנו.

 

אתרי האינטרנט והאפליקציות של הבנקים וחברות כרטיסי האשראי מספקים מגוון כלים שיעזרו לכם לתכנן את ההוצאות החודשיות הקבועות שלכם, לבדוק האם הוצאתם בתקופה מסוימת יותר מאשר בתקופות קודמות ולראות על מה אתם מוציאים את מרבית הכסף שלכם. השתמשו בכלים האלה – הם יעזרו לכם לנתב נכון את ההוצאות, להגדיל את הכסף הפנוי ובעיקר לדעת מה המצב הנוכחי שלכם מבחינה פיננסית.

 

3. האם אני מוכן למקרה בלתי צפוי?

רובנו חיים כאן ועכשיו, ומתנהלים מחודש לחודש. אנחנו בעיקר חושבים על הימים הבאים וההוצאות שצפויות לנו בטווח הנראה לעין ולא תמיד יודעים להתכונן להפתעות בלתי צפויות. זה יכול להיות טיפול שיניים יקר שינחת עלינו פתאום, טיסה דחופה לחו"ל או טיפול רפואי (חס וחלילה, כמובן) שלא יכולתם לחזות מראש. זה הזמן להכין תוכנית פעולה "לכל צרה שלא תבוא, ומקווים שלא תבוא", לבדוק אילו נכסים נזילים יש לכם ובעיקר לשנות את התודעה – הבלתי צפוי הוא הכי צפוי שיש. רק צריך לדעת שהוא יגיע, ולהתכונן אליו מבעוד מועד

 

 

 

4. האם אני מוכן לקראת חלוקת דירוגי האשראי בישראל?

בארה"ב, כולם כבר יודעים, איכות החיים של האזרחים נקבעת בעיקר על פי מדד אחד – דירוג האשראי שלהם. גם בישראל אוספים בשנים האחרונות את הנתונים על כל האזרחים לקראת החלת דירוג אשראי אישי רשמי, שיינתן ע"י ארבע חברות שקיבלו רישיון מיוחד לכך. הרעיון הוא שלכל אחד מאתנו יהיה מעין ציון פיננסי שיהיה מורכב מפרמטרים שונים הקשורים בהתנהלות הכלכלית שלנו.

 

בשורה התחתונה, ידע הוא כוח. וכאן מדובר באחד הכוחות המרכזיים ששולטים בחיים של כולנו. ברגע שתדעו מה באמת המצב הפיננסי שלכם, תוכלו להתחיל לפעול לעבר עתיד טוב יותר.

 

זכרו – תנהלו את הכסף שלכם, אל תתנו לו לנהל אתכם!

 

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?