סיגל בן ישי

4 שאלות כלכליות שכל אחד חייב לשאול את עצמו

סיגל בן ישי
לא חשוב באיזו נקודה בחיים אנחנו נמצאים - שנה חדשה היא הזדמנות מצוינת לעצור רגע ולשאול את עצמנו כמה שאלות חשובות שישפיעו על עתידנו הפיננסי. מדריך

כמה פעמים אמרתם לעצמכם משפטים כמו: "אין לי מושג מה קורה בכספי הפנסיה שלי" או "אני מעדיף לא להיכנס לחשבון הבנק ולראות את החיובים בכרטיס האשראי"?
עם תחילת 2020, אנחנו כאן כדי להזכיר לכם כמה חשוב להיות מודעים למצבכם הכלכלי וגם להראות לכם שזו לא עבודה כל כך מורכבת. ריכזנו עבורכם 4 שאלות מרכזיות:

 

1. מה מצב חיסכון הפנסיה שלי?

לרוב אנחנו לא ממהרים לחשוב על העתיד, בטח שלא על העתיד הרחוק.
בדר"כ אנחנו בוחרים לקבל כסף "כאן ועכשיו",  או להפריש לחיסכון את המינימום האפשרי. אלא שהיום הרחוק הזה של הפנסיה יגיע בסופו של דבר, רובנו נפרוש מהעבודה ואז נצטרך לחיות אך ורק מהחסכונות שלנו.
 

לדוגמה, גבר שהצליח לחסוך לפנסיה סכום של כ-800 אלף ₪, צפוי לקבל הכנסה חודשית של פחות מ-5,000 ₪ לחודש. נשים, שצוברות לרוב סכומים נמוכים משמעותית מגברים, יצברו בממוצע כ-500 אלף ₪ ויקבלו קצבה נמוכה מאוד של כ-2,750 ₪ לחודש.
 

לכן זה הזמן לעשות סדר בפנסיה: לקבל מידע על כלל המוצרים הפנסיוניים שברשתוכם ולקרוא את הנתונים – מה דמי הניהול שאתם משלמים? האם ניתן להגדיל אפילו באחוז אחד את ההפרשות ובכך להוסיף לקצבה עוד מאות עד אלפי שקלים? אל תהיו פאסיביים – זה העתיד שלכם.


 

2. האם אני בשליטה על ההוצאות השוטפות שלי?

המעבר לעולם הדיגיטלי בבנקאות טומן בחובו יתרונות רבים, המרכזי שבהם הוא הזמינות שיש לנו לכל נתוני הכספים וההוצאות שלנו. אנחנו יכולים לראות בכל רגע נתון מה יתרת העו"ש שלנו, מה התשלומים העתידיים הצפויים ועל איזה סכום הוצאות אנחנו עומדים כרגע. נכון, לפעמים אנחנו חוששים להסתכל על ההוצאות בזמן אמת ולדעת שהגזמנו – אבל החשש הזה עלול להוביל אותנו לכדור שלג שרק ילך ויגדל עד שנגיע למצב שנתקשה כבר לצאת ממנו.
 

לבנקים ולחברות כרטיסי האשראי יש כיום מגוון כלים שיעזרו לכם לתכנן את ההוצאות החודשיות הקבועות שלכם, לבדוק האם הוצאתם בתקופה מסוימת יותר מאשר בתקופות קודמות ולראות על מה אתם מוציאים את מרבית הכסף שלכם. השתמשו בכלים האלה – הם יעזרו לכם לנתב נכון את ההוצאות, להגדיל את הכסף הפנוי ובעיקר לדעת מה המצב הנוכחי שלכם מבחינה פיננסית.

 

3. מה רמת המוכנות שלי ל"יום שחור"?

רובנו חיים כאן ועכשיו, ומתנהלים מחודש לחודש. אנחנו בעיקר חושבים על הימים הבאים וההוצאות שצפויות לנו בטווח הנראה לעין ולא תמיד יודעים להתכונן להפתעות בלתי צפויות. זה יכול להיות טיפול שיניים יקר שנוחת עלינו בפתאומיות, טיסה דחופה לחו"ל או טיפול רפואי (חס וחלילה, כמובן) שלא יכולנו לחזות מראש. זה הזמן להכין תכנית פעולה "לכל צרה שלא תבוא, ומקווים שלא תבוא", לבדוק אילו נכסים נזילים יש לנו ובעיקר לשנות את התודעה – הבלתי צפוי הוא הכי צפוי שיש. רק צריך לדעת שהוא יגיע ולהתכונן אליו מבעוד מועד

 

 

 

4. מהו דירוג האשראי שלי?

בארה"ב, כולם כבר יודעים, איכות החיים של האזרחים נקבעת בעיקר על פי מדד אחד – דירוג האשראי שלהם.
 

החל מאפריל 2019 (אז הושק מאגר נתוני האשראי של בנק ישראל) יותר ויותר ישראלים מקבלים גם כן דירוג אשראי אישי. מדובר במעין ציון פיננסי (Score) שניתן ע"י אחת מ-2 לשכות אשראי מורשות בישראל, והוא מורכב מפרמטרים שונים הקשורים בהתנהלות הכלכלית של כל אחד ואחת מאיתנו, כשהרעיון המרכזי הוא: שככל שלאדם מסוים תירשם התנהלות אחראית ותקינה בעסקאות האשראי שלו, כך דירוג האשראי שלו צפוי לעלות.
 

מה המשמעות הפרקטית? לצורך הדוגמה, כשיגיע לקוח לבנק ויבקש לקבל הלוואה – הוא יתבקש לתת הסכמה לבנק "לשלוף" את דירוג האשראי האישי שלו ממאגר האשראי, ובכך יוכל לקבל הלוואה בתנאים ובריבית אשר מותאמים באופן מדויק יותר עבורו.

 

בשורה התחתונה, ידע הוא כוח. וכאן מדובר באחד הכוחות המרכזיים ששולטים בחיים של כולנו. ברגע שתדעו מה באמת המצב הפיננסי שלכם, תוכלו להתחיל לפעול לעבר עתיד טוב יותר.

 

זכרו – תנהלו את הכסף שלכם, אל תתנו לו לנהל אתכם!