מאיה קימלמן

חינוך פיננסי למתבגרים בשישה צעדים

מאיה קימלמן
הורים למתבגרים יכולים להניח יסודות מצוינים, שמהם יגדלו ילדיהם להיות צרכנים נבונים. מאיה קימלמן, אחראית תחום מגזרי צמיחה, נותנת לכם שש עצות טובות.

1 . בנו איתם תקציב אישי
החל מגיל מסוים מומלץ לסכם עם הילדים  על מתן דמי כיס שבועיים או חודשיים. באופן כזה הם ילמדו להתנהל בעצמם עם תקציבם: לתכנן את הוצאותיהם מול הכנסותיהם, לתעדף את ההוצאות, לא לבזבז, לדחות סיפוקים, אולי אפילו לחסוך.  שוחחו עימם על גובה דמי הכיס ונסו להגיע יחד להחלטה על גובה הסכום – כזה שייקח בחשבון גם את רצונותיהם וגם את מגבלותיכם. לאומי מאפשר לכם להעניק את דמי הכיס של ילדכם בדרך ייחודית, שמאפשרת להם, מחד, להתנהל באופן עצמאי – ולכם, מאידך, להישאר בפיקוח צמוד: הוציאו על שם הילד את כרטיס האשראי לצעירים של לאומי, לאומי קארד cash, ותוכלו לטעון אותו בסכומי כסף על פי החלטתכם, בכל פרק זמן שעליו תחליטו. הכרטיס מחוייב מיידית עד לסכום הטעון בו, והילד מתנהל במסגרת התקציב שלו כמעט כמו מבוגר (רק בלי האוברדראפט…)

 2. פיתחו להם חשבון בנק:

ניתן לפתוח חשבון בנק  לילד כבר מגיל 14, בליווי ההורים, ומגיל 16 ניתן גם לקבל  כרטיס אשראי. זאת הזדמנות מצויינת להתחיל ב”אימונים על רטוב”: העבירו אל החשבון את הצ’ק שסבתא נתנה כמתנת יום הולדת, את כספי הבייביסיטינג אצל השכנים… בדקו איתם יחד באתר הבנק באינטרנט – ודברו על אופן הפעילות בחשבון. כמה כסף נכנס לחשבון? כמה יצא ממנו? באילו צעדים אפשר לנקוט כדי לאזן בין שני אלה? הזכירו באוזניהם מושגי יסוד: פיקדונות, הלוואות, ריביות, עמלות, והסבירו להם אותם. אגב עמלות, חשבון צעיר בלאומי פטור מהן. זאת הזדמנות מצוינת לתת לילדכם להתנסות לראשונה בניהול חשבון בנק.

 3. נצלו את ההיצמדות שלהם לסלולר:

מתי ראיתם לאחרונה את ילדכם בלי מכשיר הסלולר? זה כמעט ולא קורה, נכון? אפשר למנף את ההרגל הזה לצורך שיעור בצרכנות נבונה, על ידי כך שתציעו לו לבקש מהבנק שישלח לו הודעת sms שבועית עם היתרה בחשבונו, וכן התראות על חיובים או זיכויים בסכומים של מעל 50 שקלים. אין ספק, להיות עם אצבע על הדופק זה ה-א”ב של התנהלות כלכלית מושכלת. השירות, אגב, ניתן ללא תשלום.

 4. התנסו איתם בשימוש באפליקציות בנקאיות:

אפליקציות בנקאיות הן דרך מצויינת להתנסות בפעילות בחשבון, באמצעות ממשק נוח, ידידותי ומתקדם. כל הבנקים מציעים כיום אפליקציות לאייפון ולאנדרואיד, באמצעותן ניתנת גישה למידע בחשבון האישי, והחל מגיל 16 ניתן לבצע מגוון פעולות ולקבל עדכון על הטבות בחשבון. זה נוח ואטרקטיבי במיוחד עבור הלקוחות הצעירים וה”סלולריים” שגרים אצלכם בבית.

 5. נסו לחשוב יחד על דרכים יצירתיות לחיסכון:

האם המתבגר שמעוניין בשיעורי גיטרה יכול לקבל את הגיטרה הישנה של בן הדוד, שלא עושה בה שימוש כבר שנים, במקום שיקנה חדשה? אולי אפשר להחליף ספרים בספריה במקום לקנות אותם בחנות? האם אפשר להדליק את הטינאייג’רית על הקונספט של חנויות וינטג’? ואולי בכלל אפשר לוותר על זוג הנעליים הנוסף שהיא תיכננה לקנות הקיץ? אפשר להפנות את הדיון לצרכנות נבונה בפן הערכי, המוסרי והירוק שלה. יש ילדים ונערים שיתחברו לצורך בהתנהלות שקולה וחסכונית, דווקא מהכיוון הזה.

 6. למדו אותם להשתמש בהטבות:

שיעור חשוב בדרך להפיכת הילד לצרכן נבון הוא בחינת אלטרנטיבות והשוואת מחירים. כשהרעיון הוא לקבל מקסימום איכות במינימום מחיר, כדאי לחשוף את צעירי הבית למועדון “לאומי באזזר”. המועדון מציע מגוון עצום של הטבות, בעשרות בתי עסק בתחומים שמעניינים את בני גילם: מסעדות, בתי קולנוע, חנויות אופנה, הופעות בידור ומוסיקה. ההטבות מתעדכנות מעת לעת, וחברי המועדון תמיד ימצאו כרטיסים למופע הכי לוהט – זה שמתקיים ממש הערב, במרחק שני רחובות מהבית – במחיר מצחיק. שווה. וגם חסכוני.