רונה אזוב

כלכלת משפחה – נערכים נכון לשנה החדשה

רונה אזוב
שנת כספים חדשה עומדת בפתח

שנת כספים חדשה עומדת בפתח. לא רק ארגונים ועסקים צריכים להיערך לסיכום שנה ולתחילת שנה חדשה. גם המשפחות ומשקי הבית כדאי שידעו איך מסכמים ומתחילים שנת כספים.
במינהל עסקים מלמדים מיפוי לפי שיטת ה-SWOT. בתרגום מאנגלית לעברית, ראשי התיבות הללו פירושן: נקודת חוזק, נקודות חולשה, הזדמנויות ואיומים.

כלומר, מדובר בשתי קטגוריות המאפיינות את הארגון (המשפחה בדוגמא שלנו) ושתיים שמתייחסות לסביבה. המיפוי הזה אמור להיות הבסיס לתכנית העסקית. בואו ניתן דוגמאות כדי שיהיה יותר פשוט:

נקודות חוזק – למשל אם יש הכנסה יציבה, שני מפרנסים, השכלה גבוהה, נכס מניב נוסף, הוצאות שמשולמות ע”י מקום העבודה וכל דבר שעומד לזכות המשפחה ויכול לעזור לה להתקדם. לא תכניות, רק עובדות.

נקודות חולשה – מפרנס יחיד, מישהו חולה במשפחה, ילדים צעירים מאד, חובות כבדים. כל מה שיכול לעכב אותנו בדרך להגשמת מטרה או יעד כלשהו.

המצב של חשבון העו”ש שלכם בבנק יכול להתאים לאחת מהקטגוריות האלה, חוזק או חולשה – תלוי בנתונים. השיוך של החשבון שלכם חשוב למיפוי, כי כך נוכל להבין יותר טוב איך לממן את התכנית ואולי המעבר מקטגוריית החולשה לקטגורית החוזק יהווה יעד בפני עצמו.

הזדמנויות – דברים טובים שיכולים לשפר את מצבכם: קידום בעבודה, העלאה במשכורת, מענקים, סיום לימודים, עלייה בהכנסות מנכסים מניבים ועוד.

איומים – ממה כדאי להיזהר? חוסר יציבות בעבודה, אבטלה, פרישה או עזיבה זמנית של מקום העבודה, שינויים מאקרו-כלכליים ועוד.

התוכנית צריכה לכלול התייחסות לכל האמור לעיל: איך משפרים את נקודות החולשה ואיך נזהרים מהאיומים בעזרת נקודות החוזק וההזדמנויות. המטרה של התכנית היא כמובן לשפר משהו בחיי המשפחה בשנה הקרובה. גם אם נראה לכם שהמצב טוב, לא לקפוא על השמרים ולנוח על זרי הדפנה אלא להשתפר, לפחות בנושא אחד. שוב – ניתן דוגמאות:

לפרוע חובות והתחייבויות כספיות על ידי מכירת נכס כלשהו; שיפור המצב בעבודה על ידי הכשרה מקצועית ואקדמאית. השקעת הכסף הקיים באפיק סולידי כלשהו, שיתן לכם משענת נוחה ויציבה יותר כשתזדקקו לה.

איך יוצאים לדרך?

התכנית עצמה צריכה להיות פשוטה. אני אוהבת מסודר ובטבלאות והכותרות שלי לכל עמודה הן: מי עושה מה, מתי, נקודות בקרה.

נושאים שמתאימים לטבלה כזו הם למשל קניות מרוכזות, הסעות לחוגים (להתארגן בקבוצות הורים – כל אחד מסיע לכיוון אחד; חוסך בעיקר זמן וזה לא פחות חשוב), הצטיידות לקראת עונה חדשה או שנת לימודים, מטלות שונות בבית, השקעת כספים לחסכון ועוד.

חוץ מהטבלה הזאת יש יוצאים מהכלל, כמו למשל מימון ארוע חגיגי במשפחה – זה יכול להיות בר/בת מצווה, יומולדת עגול, חופשה שנתית וכדו’.

בד”כ יודעים על קיומם של ארועים כאלה מראש וזה חשוב כדי להערך בזמן. נסיעה לחו”ל אפשר להזמין מראש, ולא לעונה הכי בוערת וכך להוזיל את המחיר. לקראת ארוע גדול, אפשר לחסוך כמה חודשים או ללכת לבנק ולקבל מימון.

אם נתכנן את הארוע הזה כחלק מתוכנית העבודה השנתית, נוכל לדעת מתי צריך להתחיל להכין לקראתו, מה להכין ומי יקח חלק בכך. לדוגמא: לקראת יום הולדתו ה- 40 של בעלי רציתי לערוך לו ארוע עם כ-30 אורחים. ביררתי עלויות בכמה מקומות, בדקתי תאריכים אפשריים, שקלתי את האפשרות לעשות בבית ובמה זה כרוך.

את הבירורים התחלתי כחודשיים לפני הארוע, כדי שיהיה לי זמן להיערך ולשריין מקום. בסוף נסענו רק שנינו לחו”ל. זה עלה אותו דבר, אבל תארו לעצמכם שלא הייתי נערכת מראש.

דרך אגב, זה עובד כמעט אותו דבר כשזה מגיע לרכישת מוצרים יקרים כמו רכב, מכונת כביסה, שיפוץ בבית וכדו’. כל נושא כזה אפשר לפרק למטלות משנה ולראות מי עושה מה, מתי, וכמה זה הולך לעלות.

נושא נוסף  שניקח מתוכניות העבודה לחיי המשפחה הוא נושא לוחות הזמנים. קוראים לזה גאנט, והכוונה למקם את הארועים על הרצף של לוח השנה: במרץ שני ימי הולדת, ביולי קייטנות, באוגוסט חופשה שנתית והצטיידות לשנת הלימודים, בפברואר החלפת רכב ובינואר הבא נכנסת קרן השתלמות. זה גם עוזר לעשות סדר ולדעת להתארגן מבחינה מימונית ומכל בחינה אחרת.

ואחרון חביב – שתפו את כולם בתכנית. בארגונים זה ברור שאם התכנית לא תועבר בצורה מלאה ושקופה עד לאחרון העובדים, כולל המטרות ולוחות הזמנים – לא יושג דבר.

כך גם בהכנת תכנית עבודה משפחתית: שתפו בני זוג, קרובי משפחה מסייעים כמו סבא וסבתא, את הילדים בקטעים שקשורים אליהם ובאופן שבו הם יבינו. לאורך הזמן תנו משוב – איך התקדמנו, האם השגנו את המטרה, האם אנחנו רחוקים וצריך להגביר קצב והאם יש צורך, וזה קורה, להחליף את היעדים.

ואחרי שעשיתם הכל, ויש לכם גאנט לוחות זמנים וניתוח מקיף של נקודות החוזק של המשפחה, והצבתם לכם שתי מטרות לפחות לשיפור בשנה הקרובה וכו’ וכו’ – תזכרו את המשפט שאומר שכל תכנית היא בסיס לשינויים.

החיים יותר חזקים מכל תכנית ויקרו לכם דברים שלא תכננתם ותצטרכו להתגמש, לשנות מטרות, לשכלל את התכניות או ממש לכתוב אותן מחדש.

תשתדלו לא להתאכזב ותהיו יצירתיים בפתרונות החדשים ושיהיה לכם בהצלחה.

תגובות הקוראים (3)

 1. ofir

  שלום רונה
  אני מכין הרצאה בנושא ניהול נכון של מישקי בית וניראה שאת מומחית בנושא. איך ניתן ליצור עמך קשר.

  נ.ב אני עובד הבנק

  הגב
 2. יוני בר אילן

  מאמר יפה.
  חסר פירוט איך עושים בדיוק את התוכנית

  הגב
 3. נורית

  צודקת
  כל הכבוד על הרעיונות…
  ותודה לבנק…

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?