ענת דריאל

משבר הקורונה: כך תעשו סדר מידי בתקציב המשפחתי

ענת דריאל
משבר הקורונה הביא לרבים מאיתנו לשינויים בהכנסות והרגלי ההוצאות של משפחות רבות, וזה זמן מצוין לעשות סדר מחדש בתקציב המשפחתי. אז איך מתחילים? מדריך

למי שמתחבטים כיצד לייצר תקציב משפחתי מותאם למצב, ננסה לסייע לכם, צעד צעד, לצלוח את התקופה המאתגרת:

 להכיר את ההוצאות שלנו: 

בימי שגרה, רבים מאיתנו לא מעניקים תשומת לב רבה מדי להוצאות שלהם. אולם במצב משברי, כשההכנסות קטנות, אין ברירה אלא לקצץ בצד ההוצאות. השלב הראשון הוא להכיר את כל ההוצאות שלנו שייתכן והשתנו בתקופה זו.

 

יש לרשום את כל ההוצאות, לסכום אותן ואז לראות מה הפער בינן לבין ההכנסה שלנו לאחר הצמצום (למשל, דמי האבטלה בחל"ת לעומת המשכורת שהשתכרנו עד היום).
 
הכרת ההוצאות שלנו היא ההכנה לחלק הקשה יותר: להתאים את רמת ההוצאות שלנו לרמת ההכנסות. ובמלים אחרות: אם ההכנסה קטנה, גם ההוצאה צריכה לקטון, ויש כמה וכמה דרכים לעשות זאת.
 
כלכלת המשפחה
 

הוצאות על מגורים:

ההוצאה על מגורים היא אחת ההוצאות הכבדות של רובנו. ניתן להקפיא את תשלומי המשכנתא ל-6 חודשים ולהרוויח קצת אוויר. אם כבר פרעתם חלק מהמשכנתא, כדאי לבדוק מול הבנק אם ניתן להעמיד הלוואה חדשה כנגד הנכס שלכם, באופן שיקטין את ההחזר החודשי.

 

אם אתם גרים בשכירות, זה הזמן לפנות לבעל הבית ולבקש, לאור המצב, דחייה בתשלומים או הקלה בשכר הדירה. במידה שאין היענות – לשקול סיום החוזה ומעבר למגורים זולים יותר.

לבטל תשלומים על שירותים שלא ניתנים כרגע: 

אם בחניה עומדים שני כלי רכב ללא תזוזה, אפשר להקפיא זמנית את תשלומי הביטוח. אם הילד לא הולך לחוג, בדקו אפשרות לקבל החזר על שיעורים שלא התקיימו ועצרו תשלומים עתידיים.

 

לקצץ בהוצאות לא חיוניות: 

התעדוף הוא אישי – יש מי שיוותר על מנקה או בייביסיטר, אחרים על סרטים שמזמינים בתשלום בטלוויזיה.
 

קניית מזון: 

מומלץ לרכז את הקניות לחודשיות או שבועיות באופן מתוכנן מראש (כן, להגיע לסופר עם רשימת מצרכים ואותה אכן לרכוש), ולהימנע מקניות מפוזרות ו״השלמות״ מדי כמה ימים. 

 

כלכלת המשפחה

 

סדר בהלוואות ובמסגרת האשראי:

ללא מעט משקי בית יש כמה הלוואות ממקורות שונים. זה הזמן לבדוק כמה עולות לכם ההלוואות האלה, ולראות אם ניתן להחליף חלק מהן בהלוואות זולות יותר.

 
בקשו להקפיא את תשלומי ההלוואה לכמה חודשים, או לפרוס אותה מחדש לפרק זמן ארוך יותר. אם לקיחת הלוואה תסייע לכם בטווח המידי, בדקו את כל המקורות הקיימים לקבלת אשראי ובחרו במקור שמציע את התנאים הטובים ביותר-  לא רק מבחינת הריבית אלא גם גובה ההחזר החודשי, הביטחונות שאתם נדרשים להעמיד ועוד.
 

בכל הנוגע למסגרת האשראי בחשבון העו"ש – בדקו האם היא מספיקה לצרכים הנוכחיים שלכם? אם לא – ניתן להגדילה וכך לחסוך בהוצאות הריבית (כלומר, לשלם את הריבית לפי המסגרת במקום על ריבית גבוהה יותר הנגבית כאשר חורגים מהמסגרת).
 

לבטל הוראות קבע להשקעה, לפדות פיקדונות: 

חיסכון הוא דבר חשוב בימי שגרה, אבל כעת, כשאתם נאלצים לקצץ בהוצאות שלכם, ייתכן וזה הזמן להקפיא את הוראת הקבע להשקעה באופן זמני. ובמקביל, אם אתם משלמים הלוואות או נכנסתם לחריגה בחשבון – ניתן לשקול לפרוע כספי חסכון כדי שישמשו לפעילות השוטפת. הרי בדיוק בשביל זה חסכתם ליום סגריר.
 

כלכלת המשפחה

 

לבטל ביטוחים כפולים:

ההוצאה של משק בית על ביטוחים הולכת וגדלה עם השנים. זה הזמן להיכנס ל"הר הביטוח", אתר שבו מרוכזים כל הביטוחים הקיימים שלכם, לבדוק אם יש לכם ביטוחים מיותרים או כפולים.
 

לאתר חסכונות אבודים: 

בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות "שוכבים" מיליארדי כספים "אבודים" – קופות גמל וחסכונות אחרים שבעליהם שכחו מקיומם. זה הזמן להיכנס לאתר "הר הכסף" ולבחון, באמצעות הקשת תעודת הזהות, אם יש לכם "אוצרות" אבודים כאלה.

 

למצות זכויות: 

לבדוק אם מגיעות לך הנחות שונות שלא ניצלתם עד כה, לדוגמה – הנחה בארנונה להורים גרושים, נקודות זיכוי שמגיעות לכם ממס הכנסה, החזרים ממס הכנסה וביטוח לאומי, וכדומה.

 

לשתף את כל המשפחה: 

משימת הקיצוץ בהוצאות היא לא רק עניין של ההורים. מניסיוננו לאורך השנים, יש חשיבות עצומה לשיתוף הילדים בתהליך ולגיוס שלהם למשימה. במידת האפשר, ניתן להשאיר לילדים את הבחירה על מה מההוצאות שלהם לוותר, כדי שירגישו שותפים ומחויבים לתהליך.
 

הכותבות הן ראש מערך קמעונאות וראש ענף פיתוח עסקי בבנק לאומי