איה אמיר

המדריך להשגת עבודת קיץ

איה אמיר
בחלונות הראווה, באינטרנט, או אפילו כשאנחנו רואים משהו שמוצא חן בעינינו על חבר

בחלונות הראווה, באינטרנט, או אפילו כשאנחנו רואים משהו שמוצא חן בעינינו על חבר, יוצא תמיד שהדברים שהכי קורצים לנו הם מ”הביוקר”. עכשיו, כשהקיץ הגיע ואנחנו יכולים לנוח קצת אחרי שנה עמוסה בלימודים ומבחנים, אני ושאר ענף משאבי אנוש של לאומי התכנסנו במיוחד בשבילכם, כדי לתת לכם את הטיפים למצוא את עבודת הקיץ החלומית שלכם בחופש הגדול! בעזרתה, תוכלו להפוך את ה”ביוקר” ל”בקרוב”.

לפני שנתחיל עם הטיפים, אני רוצה להכניס אתכם לבית שלי, ואל סיפור שקרה לפני שנה כשבתי בת ה-16, אור, יצאה לחופש הגדול ורצתה להרוויח כסף בעצמה. בלי שום היסוס, ה”קטנה” שלי נכנסה לחנות בגדים בקניון ושאלה אם הם מחפשים עובדים. התשובה שקיבלה הייתה שהם בהחלט מחפשים עובדים אך בעיקר לשעות הבוקר, ומאחר והיא רק בת 16, הם חששו כי לאחר החופשה היא לא תוכל לעבוד משמרות בשעות האלו.

התגובה המיידית שלה (ואני מאמינה שזו התגובה שרובנו היינו נוקטים בה בהתלה) הייתה לצאת מהחנות, אך כעבור כמה דקות של התאוששות היא הבינה כי היא לא מוכנה לוותר על ההזדמנות והחליטה לעשות מעשה. היא נכנסה לחנות כלי כתיבה, רכשה דף יפה וכתבה עליו את המסר שרצתה להעביר לבעלי החנות : “לא חשוב הגיל, אלא האיכות”, בציון שמה ומספר הנייד שלה בסמוך. בתי חזרה לחנות ומסרה את הדף למנהל המשמרת, שענה לה שאם היא תמכור באותה הנחישות שהיא מפגינה לקבל את העבודה, היא קיבלה את התפקיד מבחינתו.

אור עובדת כבר שנה בחנות הבגדים ונהנית מכל רגע, ואם תקשיבו לכל הטיפים שאספתי לכם כאן, תוכלו להצטרף אליה גם.

איפה מחפשים?

אינטרנט – בהקלדת המילים: “עבודה לנוער בקיץ”, תמצאו מגוון עבודות שמפרסמים בעלי עסקים וחברות כוח אדם, שימו לב שניתן לבצע חיפוש עבודה לפי אזורי מגורים, כי לא נראה לי שתרצו לקחת חמישה אוטובוסים בכל בוקר לעבודה.

מקומונים – בסוף השבוע מופצים מקומונים ובדפים האחרונים ניתן למצוא מודעות דרושים באזור מגורייך. סמנו את המודעות שנראות לכם ובדקו באינטרנט מידע מורחב על החברה הרלוונטית.

יוצאים לשטח–  זה הזמן לצאת לקניון או לרחוב המרכזי בעיר מגוריכם, שם בד”כ החנויות שמחפשות עובדים יתלו מודעה בחלון הראוה. גם אם חשקתם לעבוד בחנות שלא תלתה מודעה, אל תתנו לזה לעצור אתכם! היכנסו בחיוך ובביטחון ובקשו לדבר עם מנהל המשמרת.

איך להתלבש כשאני מחפש עבודה/ או כשכבר זימנו אותי לראיון?

כאן המקום לכמה מילים על רושם ראשוני: הרושם הראשוני הוא הרושם שנוצר על אדם בזמן קצר, הנע בין מספר שניות למספר דקות במפגש ראשון והוא אחד המרכיבים המכריעים בקביעת דעתנו על אותו אדם. בזמן זה נקבעת הדעה הכללית על האדם ובפרט דעה על המראה, שפת הגוף, ריח גוף, צורת לבוש, התבטאות, מבטא ועוד. לאחר שגיבשנו את הדעה, אנו מחליטים אם היינו רוצים להמשיך ולהיות בקשר עם  אותו אדם, או שלא.

לכן, לפני שאנו יוצאים מהבית לחפש עבודה, עלינו לתכנן מה נלבש. אם אנחנו רוצים לשדר אמינות ומקצועיות עלינו להתלבש בהתאם בהופעה נקייה ואסתטית הכוללת: בגדים נקיים, עם העדפה לחולצות ולא גופיות. גם אם המכנס המועדף עליך הוא ג’ינס , בראיון עבודה דאג להגיע עם הג’ינס בלי הקרעים והשפשופים.

לפני הראיון

דאגו לברר מראש כתובת מדויקת, דרכי הגעה ואת שם האדם אותו אתם הולכים לפגוש. רצוי להגיע כמה דקות קודם (אם התעכבתם חשוב להודיע), ולכבות את הטלפון הסלולארי, או לפחות לשים אותו במצב שקט.

נא להתנהג בהתאם…  איך להתנהג בשיחה?

ברור לי שהמעמד מעט מלחיץ. תדעו שזו תגובה נורמאלית וטבעית אשר קרתה לכולנו, גם למנוסים ובטח לחדשים. לפני הראיון, קחו 3 נשימות ארוכות, אתם בשליטה. במהלך הראיון, שבו זקוף והישירו מבט, מנהלים אוהבים שמסתכלים ישר בעיניים, ככה הם יודעים שגם לקוחותיהם יקבלו יחס זהה. דברו בקול חזק וברור, שדרו בטחון ומוטיבציה לתפקיד, וענו בצורה עניינית למה שנשאלתם.

איך להציג את עצמי?

כל בעל עסק רוצה להעסיק עובדים מסורים, רציניים, אחראים, בעלי יכולות למידה ונכונות להשקיע. בתחילת הראיון סביר שתתבקשו לספר על עצמכם בכמה משפטים, אם אתה מזהים בעצמכם תכונות מהסוג שפירטתי, זה הזמן המתאים להבליט אותן.

אם הגעתם דרך חבר – ספרו כי חבר המליץ לכם על מקום העבודה, כל מעסיק אוהב לקבל מחמאות על בית העסק שלו.

דע זכויותייך

לפני סיום, לא פחות חשוב להכיר את הזכויות המגיעות לך מבחינת שכר, שעות עבודה, שעות מנוחה, דמי נסיעות ועוד. בהקלדה של “זכויות הנוער העובד” תוכלו ללמוד על תנאים אלה ולדרוש אותם בתחילת עבודתך. חשוב שתצאו מהראיון כשביררתם את כל הפרטים האלה. במידה וקיבלתם טפסים לחתימה, לגיטימי לבקש לעבור עליהם בבית לפני החתימה.

אני מאחלת לכם חופש נהדר, שמלא בכל הדברים שרציתם, שעד עכשיו היו בשבילכם של ה”ביוקר”.