רותי שרון

מצפים לילד? טיפים לחסכון בתקופת ההריון

רותי שרון
אז נכון שילדים זה שמחה, אבל יש כמובן גם משמעויות כלכליות. ההוצאות מתחילות עוד הרבה לפני הלידה, במהלך חודשי ההיריון, ועשויות להגיע לאלפי שקלים ויותר. אלו הוצאות צפויות, וכיצד ניערך לקראתן בחוכמה במהלך ההריון?

"מזל טוב!" גיליתם שאתם עומדים להפוך להורים, אולי בפעם הראשונה. ההתרגשות רבה – ברגע אחד העולם כפי שהכרנו אותו עד כה משתנה.

אז נכון שילדים זה שמחה, אבל יש כמובן גם משמעויות כלכליות.
הוצאות מתחילות עוד הרבה לפני הלידה, במהלך חודשי ההיריון, ועשויות להגיע לאלפי שקלים ויותר.
אלו הוצאות צפויות, וכיצד ניערך לקראתן בחוכמה?

 

בדיקות גנטיות: חלק מהבדיקות עורכים עוד לפני ההיריון, וחלקן במהלך החודשים הראשונים. זוהי הוצאה שעשויה להגיע לכמה אלפי שקלים, במיוחד אם מבצעים אותן אצל רופאים פרטיים. חלק מהבדיקות נכללות בסל השירותים של משרד הבריאות ולא כרוכות בתשלום, וחלקן מכוסות באופן חלקי על-ידי הביטוחים המשלימים של קופות החולים.
אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי, יתכן ותוכלו לקבל החזר על חלק נכבד מהבדיקות, זאת בתנאי שתבעתם תחילה את קופת החולים ורק לאחר מכן את הביטוח הפרטי. באתר משרד הבריאות נמצאת רשימת הבדיקות המומלצות.

 

קורס הכנה ללידה: קיים מגוון רחב של קורסים, גם דרך קופות החולים וגם פרטיים.
כמובן שעלות הקורסים הפרטיים יקרה יותר, אך ניתן להוזילם אם מתארגנים כמה זוגות לקבלת הדרכה משותפת. כך גם מרוויחים שותפות גורל מיוחדת עם זוגות נוספים במצב דומה לשלכם. באתר "כל הבריאות" של משרד הבריאות תמצאו מידע לגבי השתתפות קופות החולים.

 

חבילת לידה לתינוק: עלות של אלפי שקלים עבור ה"שילוש הנצחי" של מיטה-עגלה-כוננית ושאר פריטים. הפורומים באינטרנט רוחשים מידע השוואתי על חבילות הלידה. שאלו את עצמכם עד כמה באמת אתם חייבים גם מיטת תינוק, גם שידה וגם עגלה, הכול חדש דנדש.
ניתן לרכוש באתרי יד שנייה במחירי הזדמנות את כל הציוד במצב מצויין ובמחירים מוזלים. כמו כן אפשר לברר אצל חברות וקרובי משפחה, חלקם ישמח להשאיל או לתת ציוד שאינו בשימוש.

 

ספרים: מ"הלוחשת לתינוקות" ועד "המדריך הישראלי להריון ולידה", יש שפע של ספרי הדרכה להורים הטריים. גם אותם ניתן להשיג במחירים מוזלים באתרי יד שנייה כמו "סיפור חוזר", לקבל כמתנה מחברים ובני משפחה, או אפילו מחברים ובני משפחה שאצלם הילדים כבר גדלו.

 

בגדי הריון: המכנסיים מתפקעות והכפתור עף? כנראה הגיע הזמן להצטייד בבגדי הריון. היום, בניגוד לעבר, קיים שפע של בגדי הריון יפים ואופנתיים. אך כמובן שקיימת התלבטות האם באמת כדאי להשקיע כסף רב ברכישת בגדים לתקופה קצרה.
המחשבה שבגדי ההריון האלו ישמשו גם בהריונות הבאים לא תמיד מתקיימת במציאות. במקרים רבים ההריון הבא יהיה בדיוק בעונה ההפוכה להריון הנוכחי… אפשר לקבל מחברות או קרובות משפחה בגדים בהשאלה או במתנה, וכך לחסוך אלפי שקלים.

 

שמירת הריון: עובדת שנאלצת להיעדר מעבודתה בשל שמירת הריון למשך 30 יום לפחות, זכאית לגמלה לשמירת הריון מהמוסד לביטוח לאומי. הגמלה מקבילה למשכורת מלאה אותה קיבלה האישה במקום עבודתה, אך רק עד גובה השכר הממוצע במשק.
עובדת שנעדרה מהעבודה פחות מ-30 יום אינה זכאית לגמלה, אלא לתשלום דמי מחלה מהמעסיק בגין תקופת ההיעדרות על חשבון ימי המחלה שצברה במקום העבודה.

 

הארכת חופשת לידה: אם אתם חושבים להאריך את חופשת הלידה, כדאי להיערך מבעוד מועד ולהכין כסף בצד למימון התקופה הזו.
בשנים האחרונות הוארכה חופשת הלידה, הותר גם לבני זוג לקחת חלק בחופשת הלידה, ונעשו תיקונים עבור עובדות עצמאיות לחישוב צודק יותר של דמי הלידה. להבנת כל הקריטריונים והחישובים הקשורים לדמי הלידה מומלץ להתעדכן באתר כל זכות.

 

אז מה היה לנו כאן? מצד אחד כיף גדול לקראת הולדת תינוק חדש, אך גם אחריות גדולה להיערכות כלכלית נבונה עוד לפני הצטרפות בן המשפחה החדשה. מזל טוב כבר אמרנו? ?

 

רותי שרון, יועצת בכירה ומרצה לתחום כלכלת המשפחה

www.ruthsharon.co.il

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?