אורי היימן

מארגנים אירוע משפחתי? 5 טיפים לניהול ההוצאות

אורי היימן
האירועים המשפחתיים - מבריתה ועד חתונה - הם חוויות מרגשות לכל תא משפחתי. קבלו 5 טיפים שחשוב לזכור על תכנון תקציבי נכון של האירוע שלכם.

אז קודם כל ולפני הכול – שיהיה במזל טוב ובשעה טובה! כמה כיף שאפשר לחזור ולתכנן שמחות משפחתיות והלוואי שנזכה תמיד להוצאות רק סביב אירועים שכאלוובכל זאת, כדי שלא נמצא את עצמנו עם חובות מעיקים לאחר האירוע, הנה חמישה כללים שכדאי לזכור.

הקפידו על תכנון מוקדם ועל ראייה רחבה

כאשר אתם מתכננים את האירוע שלכם בהיבט הכספי, כדאי לבצע תיאום ציפיות – עם בני המשפחה המעורבים וגם עם עצמכם – באשר למתכונת האירוע ולמסגרת התקציבית.


מומלץ להביא בחשבון גם שיקולים רחבים ואף עתידיים יותר. אם בכוונתכם, למשל, להוציא 60 אלף שקל על חגיגת בר המצווה של הבן הבכור, קחו בחשבון שבמוקדם או במאוחר תצפה לכם הוצאה כספית זהה גם לטובת האירועים של אחיו הצעירים.


דגש חשוב נוסף הוא לנסות שלא לקפוץ מעבר ליכולות שלכם: יש פער של 30 אלף שקל בין התקציב שלכם לבין ההוצאות על האירוע שבפתח? בדקו היטב את כל פריטי ההוצאות וראו היכן ניתן להפחית בהוצאות, ואף לוותר על מה שלא באמת הכרחי לאירוע.


ועוד טיפ חשוב: חיסכון מגיל צעיר (אפילו מגיל אפס) לטובת האירוע העתידי של ילדכם יכול לסייע לכם מאוד, תמורת הפקדה חודשית צנועה יחסית, במימון האירועים המשמחים שלהם.

 

זכרו את ״אירועי הלוויין״ של האירוע שלכם

כאשר מתכננים אירוע כדוגמת חתונה למשל, רבים נוטים לשכוח כי הוצאות כספיות ניכרות קיימות גם על ״אירועי לוויין״ שמתרחשים סביב האירוע המרכזי: חינה, מסיבת רווקים, שבת חתן, עלייה לתורה בבית הכנסת, וכדומה. כל אחד מהאירועים הללו עשוי לייצר סט של הוצאות משלו – מביגוד ועד כיבוד. כאשר אתם בוחנים את התקציב שלכם לאירוע שבפתח, אל תשכחו גם את האירועים הקטנים הנלווים.

הוצאות בלתי-צפויות הן תמיד חלק מהעניין

ישבתם להכין רשימה ובה כלל ההוצאות סביב האירוע שלכם? משמלה ועד מאפר, מצלם ועד מצגת תמונות לבת-מצווה? כדאי לקחת בחשבון שהאירוע שלכם יכלול כמעט תמיד גם הוצאות בלתי-צפויות. מומלץ אם כן להוסיף לתקציב המשוער שלכם עוד 10 עד 20 אחוזים עבור הוצאות בלתי-צפויות.

 

הלוואה דיגיטלית

 

אפשר לבנות על מימון חלק מהאירוע בכספי המתנות, אבל במידה

סביר שאתם מכירים את המוזמנים שלכם ובהתאם יכולים גם  לשער את היקף המתנות הכספיות במימון חלק מהוצאות האירוע. ובכל זאת, חשוב לזכור שלעיתים המתנות מיועדות לזוג הצעיר או לחתן בר המצווה ולא בהכרח לאלו שמממנים את האירוע. כלל חשוב נוסף הוא שכדאי להעריך בזהירות את היקף ״ההכנסות״ ביחס להוצאות על האירוע – שיעור של 50 עד 60 אחוזים נראה, בחלק גדול מן האירועים, כהנחת עבודה סבירה.

לפני שלוקחים הלוואה או חורגים ממסגרת האשראי

קבלת הלוואה למימון האירוע שלכם היא אופציה שעומדת לרשותכם, אך כדאי לשקול היטב את משמעותה ולנסות לפרוס אותה לטווח לא ארוך מדי.

 

כדאי לזכור שמסגרת האשראי נועדה לאפשר גישור על פערים בין הכנסות שוטפות להוצאות שוטפות ואינה רלוונטית להוצאה חד-פעמית גדולה. לכן, אם ההוצאות המסתמנות לאירוע גדולות עליכם – זה בדיוק הזמן לבדוק היכן ניתן לצמצמן עוד לפני שניגשים לבקש הלוואה.

 

אז כמו שכבר אמרנו, שמחות מביאות איתן בדרך-כלל גם הוצאות וכדאי להיות מוכנים אליהן מראש ככל שניתן. בכל מקרה זכרו כי שמחה אמיתית ואושר משפחתי לא בהכרח תלויים בהיקף הכספים שהוצאתם כדי לממן את האירוע שלכם.

 

*אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.