מערכת PEPPER

כמה יעלה לנו לארח את האירוויזיון?

מערכת PEPPER
יש! זכינו באירוויזיון! עכשיו, כשכולנו קצת צרודים מהחגיגות והשיער עוד ארוז בגולגולים אסיאתיים, הגיע הזמן להבין למה בדיוק נכנסנו, כלכלית.

זה קרה. נטע ברזילי הביאה לישראל את הניצחון בפעם ה-4 באירוויזיון והפכה את התחרות בליסבון לאטרקטיבית כמו טילון באוגוסט. וכמה כל הטוב הזה עומד לעלות לנו? ובכן, לא מעט.

 

אזרבייג'ן הוציאה את הסכום הגבוה ביותר בתולדות התחרות

 

צוות כלכלנים מטעם הטלגרף הבריטי העריך כמה כסף הוציאו 4 המדינות הזוכות האחרונות על תחרות השירה, ומדובר בסכום כולל של 129 מליון יורו בקירוב! הבזבזנית הגדולה ביותר הייתה באקו, בירת אזרבייג׳ן, שהוציאה סכום של 48 מיליון יורו אחרי שהקימה את היכל הקריסטל במיוחד לקראת התחרות. קופנהגן, בירת דנמרק, הוציאה גם היא סכום צנוע של 41 מליון יורו ואילו וינה, בירת אוסטריה, הוציאה ״רק״ 23 מיליון יורו. נשמע מופרך? לא ממש, אם מבינים שכל נציג ממדינה מגיע עם פמליה שלמה, צוות כתבים מקומיים וכולם צריכים מלון להתארח בו, תחבורה לנסוע בה, אוכל ואלכוהול, מסיבות מינגלינג וכל זה עוד לפני עלויות ההפקה עצמה (שחייבת להיות טיפ-טופ כדי להיות משודרת בפני מיליונים מכל העולם). מצד שני, חשוב לזכור שכל המשימות וההוצאות האלו גם מייצרות הכנסה לעובדים המקומיים, וזה הרי תמיד מצוין.

 

תיירים

 

כמה כסף ישראל יכולה להרוויח?

 

אז זהו, שעל אף ההוצאות המאוד גדולות, לארח אירוויזיון יכולה להיות השקעה די משתלמת אם עושים זאת נכון. כך למשל, שוודיה שהוציאה על האירוויזיון 9 מיליון יורו, קיבלה אח״כ חזרה 18 מיליון דרך 32,000 תיירים שהגיעו אליה בעקבות האירוע. ובקיצור – מסתבר שכמעט כל עיר שתארח את האירוויזיון תזכה, בטווח הקצר, לבוסט רציני בתחום התיירות, וזה כמובן רלוונטי גם לנו בישראל. למרות שהוצאות האירוח צפויות להיות גבוהות (30 מיליון דולר בערך) – פוטנציאל ההכנסות מתיירים שיגיעו לארץ הוא גבוה בהתאמה. בחשבון פשוט, אם יגיעו לארץ יותר מ- 30,000 תיירים לכבוד המאורע, שיוציאו כל אחד בממוצע 1000 דולר – מצבנו יהיה טוב!

 

באשר ליתרונות בטווח הארוך, אמנם יותר קשה להעריך את התועלת מאירוח האירוויזיון, אבל ללא ספק – ההשפעה של 180 מיליון צופים מכל רחבי העולם והחשיפה החיובית שמגיעה כתוצאה מאירוח התחרות, צפויים להביא לתועלות לא רק ברמה התיירותית והכלכלית אלא גם ברמה הפוליטית. אז האם גם אנחנו נבנה היכל מיוחד בירושלים לקראת האירוויזיון? לא יודעים, אבל מה שבטוח – במשרד האוצר יתחילו לעבוד על התקציבים ובמשרד התרבות יתחילו להיערך לחגיגות כבר מעכשיו.

 

*טור זה נכתב ע"י מערכת התוכן של PEPPER, לפרטים נוספים: www.pepper.co.il

תגובות הקוראים (3)

 1. אבישי

  בזיבוז כסף לחינם תנו לעיניים את זה

  הגב
 2. מאיר

  בס”ד
  הנה עוד דוגמא לבזבוז עשרות / מאות מיליוני ש”ח על תחרות מוזיקאלית כלל עולמית, אמנם, אל – תחרות מוזיקה המלווה בהמון חוסר צניעות (זמרות בעירום כמעט מוחלט, ה’ ירחם), שיר שמן הסתם, שוב, ייכתב באנגלית וייצג את מדינת העם היהודי, בראש ובראשונה (עוד לפני התוספת הנכונה ג”כ: …”ודמוקרטית…”), שיר לועזי שייצג אומה שכל המייחד אותה בראש ובראשונה היא: מקורות הרוח היהודיים שהם נכסי צאן ברזל של עמנו היקר והאהוב ע”י בורא העולם ומנהיגו!!!
  לדעתי, מדובר, לפיכך, בבזבוז כספים אדיר למדינת ישראל!!!

  הגב
 3. שאול מנהיים

  מצב הזוי : חשבתי שאנחנו נבנה אוהל מבד וזה כל העניין…

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?