משה גנקין

חשמל (ל)חינם

משה גנקין
אמרו לכם שאלה שטויות, שמדובר באגורות בודדות

אמרו לכם שאלה שטויות, שמדובר באגורות בודדות, אבל עשרות המכשירים החשמליים שנמצאים בכל בית ובכל משרד עולים לכם לא מעט כסף – גם כאשר אינם פעילים. כך תגיעו באמצעות מאמץ קטן לחיסכון גדול
אחת המחלות של סביבה עשירה במיכשור אלקטרוני בה אנו חיים היום היא “צריכת רפאים”. הכוונה היא לצריכת חשמל שמתרחשת כל הזמן, גם כאשר אנחנו לא מודעים לכך, והמכשיר לכאורה לא נמצא בשימוש. רוב צריכת הרפאים נובעת מצריכת המתנה (Standby), של מסכי תצוגה ומגע המשולבים בתוך המיכשור, ומצריכת שנאים שאינם מחוברים למכשירי חשמלי כלשהו.
צריכת המתנה היא צריכה, המאפשרת למכשיר, להיות בכוננות לקבלת מידע. לדוגמה, מכשירים שניתן להפעיל בעזרת שלט-רחוק. בעצם יש אינספור מכשירים הצורכים חשמל לחינם: מסכי תצוגה ומגע, למשל – חישבו כמה שעונים דיגיטליים יש בבית ממוצע (על-גבי ממיר הכבלים, ה-DVD, תנור האפייה, המקרר, המיקרוגל ועוד ועוד). ברי המים הביתיים, שהפכו לפופולריים מאוד בשנים האחרונות, היו פעם מתקן פשוט המאפשר מזיגת מים קרים או חמים בעזרת ברז פשוט שינו צורתם למתקני היי-טק בעלי מסכי מגע ובקרה שלא היו מביישים מטוס קרב.

שנאים משמשים להמרת החשמל ממתח גבוה וזרם חילופין, כפי שהוא מסופק על-ידי חברת החשמל, למתח נמוך וזרם ישר הדרושים לרוב מכשירי האלקטרוניקה. מעצם אופיו ההנדסי של השנאי, מדובר ברכיב שכאשר הוא מחובר לשקע החשמל הוא צורך חשמל גם כאשר בצידו השני לא מחובר מכשיר כלשהו. הדוגמה המוכרת ביותר לכך היא השנאים המשמשים לטעינת טלפונים סלולריים. כמה פעמים השארתם את המטען של הסלולרי מחובר לקיר, סתם כי מיהרתם או התעצלתם לנתקו מהשקע?

לכאורה, מדובר בצריכה מזערית של חשמל אך כאשר בודקים כמה מכשירים כאלה יש בבית ממוצע, או בסביבה משרדית, ומסכמים את הצריכה המשותפת שלהם – מגלים שמהמספרים ממש לא קטנים.

מצד אחד, היעילות של המכשירים עולה כל הזמן וצריכת ההמתנה כמו גם צריכה של שנאים כאשר לא מחובר אליהם צרכן – הולכת ויורדת. אך מצד שני, מספר המכשירים, שלהם יש צריכת המתנה, עולה בהתמדה – כך שהבעיה לא בהכרח מצטמצמת.

אז מה הפיתרון?

בחלק מהמקרים הפיתרון הוא קל כמו ניתוק של שנאי הטלפון הסלולרי משקע החשמל, כאשר המכשיר לא נמצא בטעינה. המעצור היחידי במקרה כזה הוא… עצלות. אבל בחלק גדול מהמקרים, מדובר בשנאים הנמצאים בתוך המכשיר החשמלי עצמו ומהווים חלק אינטגראלי מהמכשיר עצמו. למקרים כאלה קיימים היום בשוק מספר פתרונות פשוטים שיכולים להוות מענה לבעיה.

מפצל מתח, הכולל מפסק, הוא הפתרון הפשוט והזול ביותר. בסביבת עבודה הכוללת למשל מחשב, מסך, ומדפסת, ניתן בקלות לכבות באופן מוחלט את שלושת המכשירים בעזרת מפסק אחד ולמנוע מצב של צריכת רפאים. במקרים אחרים ‘שעון שבת’ יכול להוות פיתרון לניתוק המכשירים מרשת החשמל על-פי הגדרה מראש של שעות הפעילות.

נתב אלחוטי, למשל, המשמש בסביבה בייתית או משרדית לגלישה באינטרנט, אינו בשימוש ברוב שעות היום. מדוע הוא צריך להמשיך ולשדר בשעות הלילה, למשל, כאשר בני הבית ישנים או המשרד סגור?

כיוון שבחלק מהמקרים מדובר בצריכת חשמל שברמת המכשיר הבודד היא מזערית, אין הצדקה גורפת לרכוש את אחד האמצעים המוזכרים מעלה. על-מנת לבצע הערכה מוסכלת, בעיקר בסביבה משרדית עשירה במכשור אלקטרוני, ניתן להעזר היום באמצעי מדידה פשוטים יחסית, המותקנים באופן זמני בין המכשיר לשקע בקיר ומספקים קריאה אמיתית של צריכת הרפאים. באמצעות בחינה כזו ניתן לאתר את אותם ‘זללני’ חשמל רפאים, ולבחון כדאיות כלכלית של התקנת אמצעי מתאים להקטנת הצריכה.

תגובות הקוראים (7)

 1. יוני

  נקווה ששימוש עם תנור חשמלי לא גוזל כל כך הרבה חשמל

 2. שי

  לאדון חשמלטור- ישנם כללי נימוס בסיסיים בעולם ואם אדם טרח לכתוב כאן כתבה- גם אם אינך מסכים עימה, ניתן לכתוב זאת בצורה נימוסית ללא פגיעות מיותרות. תודה.

 3. יוני

  תנור חשמל רצוי שיהיה מהיר, יעיל וחסכוני

 4. חשמלטור

  כל כך הרבה שטויות בכתבה אחת …. צריכת ה”רפאים” של מכשירי החשמל בסטנדביי עולה מס שקלים בשנה … כבר אין מכשירים עם “טרנספורמטורים” (שנאים) כמו פעם אלא כל המכשירים האלקטרוניים היום כולל מטעני פלאפון מוזנים ממיר מתח אלקטרוני שצריכתו ברייקם נמדדת במיקרואמפרים כך שצריכת 50 מכשירים כאלו בשנה עלולה להגיע ל 10 שקלים – בשביל זה לקנות מכיר מדידה ב300 ש”ח? אדון גנקין יש מצב שברמזורים אתה מדומם את מנוע הרכב ? זה בטוח חוסך לך עוד כמה שקלים בשנה …

  • משה גנקין

   שלום,
   תודה על תגובתך לכתבה.

   צריכת הרפאים של מכשירים הנמצאים בשקעים במצב המתנה קטנה ביותר, אך עדיין קיימת ומיותרת ברוב המקרים.
   שימוש במכשיר המדידה למוצרים ביתיים שונים ממחיש את הצריכה המבוזבזת ממכשירים כמו- טלוויזיה, מזגנים, מתקני מים, מכונות ייבוש ועוד, אשר ניתן לעיתים למצוא פתרונות חלופיים או דרכים יעילות בשימוש בהם, ואף יש בזה אקט חינוכי לבני המשפחה.
   בנוסף, חשוב לזכור כי צריכת הרפאים, בדומה לבעיית המחסור במים, היא עדיין בעיה גלובלית, גם אם ההוצאה הנוספת למשק בית היא קטנה.
   טפטוף של ברז לא בהכרח נרשם במוני המים והעלות הכספית היא זניחה, אך בכל זאת מדינת ישראל בכלל והבנק בפרט, משקיעים בהסברה בנושא ולכן גם אנו בחרנו להשקיע בנושא צריכת הרפאים.

   בברכה,
   משה

 5. משה גנקין

  שלום שגיא,
  תודה על פנייתך ללאומי בלוג
  יש עשרות מוצרים של חברות שונות המודדות את צריכת החשמל של שקע חשמלי ביתי.
  ניתן למצוא זאת באינטרנט ע”י חיפוש תחת הקטגוריה של “מד צריכת חשמל”.
  עלות ממוצעת של מד צריכה נעה בין 100 ל- 300 ₪.

  בברכה,
  משה

 6. שגיא

  אפשר לקבל בבקשה לינק לאמצעי מדידה המוזכר בכתבה או איפה אפשר לקנות אותו ומה אמורה להיות עלותו ?

  תודה.

Comments are closed.