רותי שרון

איך יוצרים מודעות כלכלית אצל ילדים?

רותי שרון
מי לא מכיר את הסיטואציה הבאה: יצאנו לקניון עם הילדים, לא עובר זמן רב ואחד מהם מצייץ "אבא, תקנה לי את זה!".

הכסף נוכח בחיים של ילדינו כבר מגיל צעיר ובמשך שנים ארוכות, אבל אף אחד לא ממש מלמד אותם איך להתנהל איתו. מחקר [1] שהתפרסם באנגליה ב-2013 מדגיש את השפעתם  של ההורים בעיצוב הרגלי ניהול הכסף של ילדיהם – התנהגויות בסיסיות שיקחו עימם אל הבגרות וישפיעו על ההחלטות הפיננסיות שהם יעשו במהלך החיים.

 

אז מה אנחנו ההורים יכולים לעשות?

 

מתחילים מוקדם. אל תחכו לגיל ההתבגרות על מנת להתחיל לדבר עם ילדיכם על כסף. אפשר להתחיל מגיל די צעיר. בגילאי הגן ובתחילת בי"ס יסודי נוכל לספר להם איך בכלל התפתח הכסף, על סחר חליפין, להראות להם את המטבעות והשטרות, מה כתוב עליהם (ועל הדרך אנחנו מרוויחים גם שיעור בהיסטוריה ותרבות), איך בודקים ששטרות לא מזויפים, כמה שווה כל מטבע – שני מטבעות של חצי שקל גדולים שווים למטבע אחד של שקל קטן (הגודל לא קובע), לשחק איתם בקניות וחישוב תשלום ועודף (והנה הרווחנו גם שיעור בחשבון).

 

בגילאים הבוגרים יותר נוכל לספר להם על הבנק ותפקידיו, על אמצעי התשלום השונים כמו שיקים וכרטיסי אשראי, איך משווים מחירים בקניות, כמה עולים הדברים שאנחנו משלמים עליהם כל חודש – חשמל, מים, גז, ארנונה, סלולרי ועוד – ואיך מחשבים את התשלום החודשי עליהם, מה זו ריבית ולמה היא כל כך חשובה (איך היא משפיעה על הכסף שאנחנו חוסכים או הלוואות שאנחנו לוקחים), ועוד ועוד.

 

כסף זה לא רק הוצאות. הילדים שלנו נחשפים יותר להוצאות ופחות להכנסות. איך בכלל מרוויחים כסף? הוא לא גדל על העצים  כמו שהם אולי חושבים… ? אפשר למשל לדבר איתם על העבודה שלנו. אם אנחנו שכירים, אפשר לספר על המשכורת שאנחנו מקבלים מידי חודש ובעבור מה. ואם אנחנו עצמאיים או בעלי עסק, לספר איך אנחנו מרוויחים את הכסף מלקוחות שמשלמים לנו.

 

אל תגידו "אין לי כסף". קודם כל כי זה לא נכון במרבית המקרים. "אמא, אבל ראיתי שיש לך כסף בארנק!". מאחורי התשובה הזו מסתתר בעצם המשפט "תעזבו אותי, אין לי כוח עכשיו להסביר לכם שאתם רוצים לבזבז כסף על שטויות, ונמאס לי מזה". יש שתי דרכים מעולות להפחית את בקשות הכספים הללו:

 

 1. תנו להם דמי כיס באופן קבוע שמיועדים לכל הקניות של הדברים הקטנים הללו.
 2. החליטו מראש על סכום שהם יקבלו כשאתם יוצאים איתם למקום בו יש פיתויי קנייה.

 

עצם העברת האחריות אליהם תגרום לכך שעכשיו הם אלו שיצטרכו להפעיל שיקול דעת, להשוות מחירים, לדחות סיפוקים ולחסוך כסף לדברים יקרים יותר.

 

שתפו אותם בענייני כסף בחיי היומיום. נצלו סיטואציות יומיומיות לדיבורים על כסף. למשל, כשנוסעים באוטו ובחדשות ברדיו מדברים על עליית מחירי הדלק, על שביתות, תוכנית "חיסכון לכל ילד", הורדת מיסים; או כשאתם קוראים להם לבוא לארוחת הערב והם שוב השאירו אור דולק בחדר. אפשר לנצל מצב זה כדי לדבר על החשמל, איך "קונים" אותו, כמה אנחנו משלמים עליו וכו'.

 

הסבירו את ההבדל בין "רוצה" ל"צריך". עדיף לנהל את השיחה הזאת בנינוחות, ולא כשהבת שלכם מבקשת כסף לקנות מכנסי ג'ינס ממותגים כשיש לה בארון כבר כמה זוגות מכנסי ג'ינס. לא כל מה שאנחנו רוצים אנחנו באמת צריכים. מה אנחנו צריכים באמת? למה אנחנו קונים דברים? אנחנו קונים את הג'ינס בגלל שאין לנו מה ללבוש, או בגלל שבא לנו להתחדש?

 

משחקים כלכליים. ילדים אוהבים לשחק במוכרים וקונים. תוכלו לעודד אותם לשחק ב"חנות", לקנות שטרות כסף דמה בחנויות היצירה, או אפילו להדפיס בבית שטרות עם תמונת הילד. 'מונופול' הוא משחק טוב לצורך למידה על  תכנון ומשמעות הכסף. באתר "איפה הכסף" הילדים יכולים לשחק במגוון משחקים: גלידריה בה ילמדו לחשב כמה עולים גביעי הגלידה ואיך מחשבים עודף, במשחק הקניון הם יהפכו לקניינים צעירים ויצטרכו להרכיב סל קניות ועוד.

 

עודדו אותם לעבוד, ליזום ולהרוויח כסף. פעם היינו רואים את זה רק בסרטים האמריקאים, את הילדים והילדות שמקימים דוכן למכירת לימונדה. אומנם באיחור אופנתי, אבל זה הגיע גם אלינו. הילדים שמנסים לגייס כסף למטרה חשובה ומוכרים עוגיות, שקיות פופקורן, או אוספים בקבוקים למיחזור. הם יכולים גם להרוויח כסף כבייביסיטר, דוגסיטר או בשטיפת מכוניות. מעל גיל 14 יכולים הנערים לעבוד בחופשים ולהרוויח כסף – ממש כמו גדולים.

 

אנחנו הדוגמה שלהםמדיבורים לא לומדים, ממעשים – כן. הילדים צופים בנו ובהתנהלות שלנו מול הכסף, ומזה הם לומדים. בואו נודה באמת: גם לנו קשה לפעמים לדחות סיפוקים. אז אם הסתובבת איתם בקניון וראית זוג מגפיים ב-700 שקלים, שממש בא לך עליהם, אבל החלטת לא לקנות, שתפי את הילדים: "אתם יודעים, ממש רציתי לקנות את המגפיים האלו, הם מאוד מצאו חן בעיניי, אבל אני מבינה שיש לי כבר זוג מגפיים בבית ואני לא באמת צריכה עוד זוג, ואני מעדיפה ב-700 שקלים האלו לעשות מנוי שנתי לתיאטרון וללכת עם אבא".

 

לסיכום, אל תזלזלו בהשפעה שיש להרגלי ניהול הכסף הטובים (והרעים) שלכם על ילדיכם. השקעה של ההורים בילדיהם, דווקא בגילאים הצעירים, בפיתוח הרגלים טובים כמו תכנון, דחיית סיפוקים ויכולת להסתדר עם הכסף שיש להם, יובילו לכך שהם יפתחו כישורי ניהול כסף טובים, החיוניים להפיכתם למבוגרים בעלי יכולות פיננסיות נבונות.

 

[1]ע"י Money advise service
 
 

רותי שרון, יועצת בכירה ומרצה לתחום כלכלת המשפחה

www.ruthsharon.co.il

 

מרגישים שאיבדתם שליטה על הוצאות הילדים? יש לנו פתרון מצוין עבורכם: לאומי me. לפרטים נוספים >>

תגובות הקוראים (4)

 1. צ

  חינך מינימלי בכלכלה דבר חשוב ביותר.לתת לילד כסף ולעשות קניות. ולתת דין וחשבון על הקניות לבית.למנות אותו לקניין הבית עם כל האחריות .ולא לשחק בנדמה לי.

 2. יוניקורן נוצץ

  ממש נכון אבל אם לא חסר כסף בבית אז כן אפשר לקנות עוד מותג שכבר יש בארון ברור שעדיף לחסוך אבל אם לא חסר אז למה לא לפנק(?)

 3. נועם נדב

  יש עוד משחקים רבים וטובים כגון המשחקים שפיחתי המיועדים לחינוך פיננסי- הבנק ואני בנושא התנהלות חודשית ושר המטבעות בתחום המט”ח. בנוסף יש משחקים נוספים כגון חבילה הגיעה, פרשביז ועוד.

 4. חני

  אהבתי מאוד

Comments are closed.