סיגל בן ישי

איך להגשים חלומות ב-2019 מבלי להיכנס למינוס?

סיגל בן ישי
שנה חדשה בפתח ועימה חלומות חדשים: נסיעה לחו״ל, חתונה, שיפוץ למטבח, החלפת רכב ועוד. לכל אחד ואחת מטרות שונות, אולם המשותף לרובן הוא הצורך במימון ובהתנהלות חכמה ומאורגנת יותר. אז איך נגשים יעדים מבלי להיכנס למינוס?

מצאתם את עצמכם חולמים על מטרות ל- 2019 ותוהים איך להשיג אותן מבלי לקחת הלוואה, או גרוע יותר – מבלי לוותר? אתם לא לבד. לכולנו יש רצונות לשינויים, חוויות ורכישות, וכך נהיה יותר חכמים נוכל להגשים אותם בשנה הקרובה:

 

שלב 1 – הציבו את החלומות בלוח השנה

חשוב למקם את החלומות והצרכים שלנו ל- 2019 כבר עכשיו על פני לוח השנה. כן, זה נשמע מעט מוזר, אולם אם כבר עכשיו תשבו ותפרטו את היעדים שלכם לשנה הבאה – תראו כי ככל הנראה הם מתפלגים על פני החודשים ברצף סביר: חופשות סביב החגים, לעומת שיפוצים בעונות מעבר וכו׳. לא רואים שום שיבוץ ״טבעי״? צרו אותו בעצמכם, בצורה רנדומלית – העיקר שתהיה פריסת זמנים חכמה!

 

שלב 2 – פרקו כל מטרה לגורמים

אתם יכולים להסתכל על התכנון השנתי של החלומות שלכם כעל ניהול פרויקט, משימה שעשויה להיות מוכרת לכם ממקום העבודה. וכמו בכל פרויקט שיש לנהל, חשבו על ״חלום״ או מטרה והבינו את המשמעויות שלהם: מה עלות החלום? כמה זמן הוא דורש?  מה הם הבלת״מים שיכולים לצוץ בדרך?

 

 

שלב 3 – נתחו את מצבכם הפיננסי ולמדו לקרוא את העתיד

כאמור, כסף הוא משאב חשוב בכל הנוגע להגשמת יעדים וחלומות. על מנת לקבל תמונה אמיתית ומייצגת של  מצבכם הכספי, הסתכלו על חיובי האשראי האחרונים שלכם ואל תשכחו לבדוק גם את החיובים העתידיים. למשל, המחשב ההוא שפרסת לתשלומים ועדיין עולה לך כל חודש כסף, או ההלוואה ההיא על הרכב, שטרם הסתיימה. 

 

אמנם אין ביכולתנו לדעת אם ומתי נזדקק לטיפול שיניים שיטלטל אותנו תקציבית בעתיד – אבל כן אפשר להבין מהן ההוצאות הקבועות ומה הן ההוצאות המשתנות שלנו בכל חודש וכך ליצור ממוצע הוצאות חודשי. כדאי להשתמש בכלים דיגיטליים בחשבון הבנק המנגישים לנו תובנות וניתוח ההוצאות שלנו, בהשוואה לחודשים קודמים או ביחס לאנשים הדומים לנו וכך ללמוד על ההתנהלות וההוצאות החורגות, ולבחון היכן אפשר להתנהל אחרת. במידה ותרצו, תוכלו גם לקבוע פגישה עם הבנקאי שלכם – סביר להניח שהוא ידע לכוון אתכם בצורה הנכונה ביותר עבורכם ולהציע דרכים כלכליות נבונות למימוש החלום. מה שכן, הגיעו מוכנים עם כל המידע הדרוש כדי להגשים את החלום שבחרתם.

 

טיפ אחרון בנושא, הוסיפו מעט כסף נוסף שתשמרו בצד, למקרה שיהיו חריגות, וכך תוכלו להיות מוכנים לבלת״מים ולא תצטרכו לדחות את החלומות.

 

שלב 4 – היעזרו בחוכמת ההמונים

רוב הסיכויים, שיש אנשים שכבר הגשימו חלום, שדומה לשלכם. טיול בת מצווה עם הילדה למקסיקו? דברו עם חברים ונסו להבין כמה עלה להם הטיול וכיצד ניתן להוזיל עלויות. יש המון קבוצת פייסבוק בהן אנשים חולקים טיפים וטריקים בכל נושא שתחשבו עליו. תוכלו להתייעץ בנושא החלום שלכם ולקחת בחשבון את המכשולים שעלולים לצפות לכם. נסו זאת!

 
 

שלב 5- הפכו את החלום למשותף

זכרו כי הגשמת החלומות אינה בהכרח משימה אישית. גם שאר בני הבית יכולים וצריכים להירתם ולעשות ״את ההקרבות״ הקטנות שלהם: לקנות קצת פחות בגדים או ללכת למסעדה רק פעם בחודש. כל "הקרבה" כזאת בהחלט תקרב אתכם עוד קצת אל החלום הגדול! ישנם דרכים נוספות לרתום את כל בני המשפחה: הילדים יכולים לאסוף בקבוקי פלסטיק למחזור ולהפקיד את הכסף בקופה המשפחתית, מתנות ימי ההולדת יכולות להיות מומרות בסכום כסף המיועד לאותו חלום ועוד.

 

לסיכום, הטיפ הכי חשוב הוא שאסור להפסיק לחלום וכי לפעמים מה שנראה בלתי אפשרי, יכול בהחלט להתגשם תוך תכנון והתייעצות עם הגורמים הנכונים!

 

סיגל בן ישי היא מנהלת סניף בנק לאומי בפתח תקווה ומגשימת חלומות סדרתית.