איציק אליאסי

מממנים את האזרחות – מדריך לחייל המשוחרר

איציק אליאסי
החיים במדינה שלנו מנתבים אותנו למסלול מאוד מובנה: לימודים-צבא-טיול-עבודה

החיים במדינה שלנו מנתבים אותנו למסלול מאוד מובנה: לימודים-צבא-טיול-עבודה. אני זוכר איך מיד לאחר השירות הצבאי שלי, כל מה שרציתי היה לקנות כרטיס טיסה ליעד אקזוטי ולבלות שם את החודשים הבאים של חיי.
לשם כך הייתי צריך כסף. מקורות המימון לשאיפותיי היו מאוד מוגבלים והייתי צריך לחשוב איך אני משיג את הכסף.
עבדתי בכל מיני עבודות מזדמנות שהניבו משכורת חודשית לא רעה. לסכום שהצטבר הוספתי את מענק השחרור שעמד על מס’ אלפי שקלים והייתי ממש לפני קניית כרטיס טיסה לתאילנד.
טעמם של משקאות הפירות הטרופיים כבר עמד על לשוני, החולות הזהובים היו כה קרובים ואז – נרשמתי ללימודים.
הדילמה שבפניה ניצבתי היא דילמה רווחת בקרב חיילים משוחררים. לאחר השירות הצבאי אנו נמצאים בצומת דרכים, צומת בו יש לקבל החלטות חשובות לעתיד.
אחת ההחלטות העיקריות בשלב זה של החיים היא: האם לצאת לטיול או ללכת ללמוד? לקנות כרטיס טיסה ולנקות את הראש או ללמוד ולהוציא תואר נחשק?
טיול בחו”ל יעניק מצבור של חוויות, ירענן את המצברים ויגלה בפניכם עולם חדש של אפשרויות בלתי מוגבלות. לימודים לתואר יעניקו לכם מאידך בסיס כלכלי ושקט נפשי לפני חיפוש עבודה. אז מה יותר נכון?

בואו נחזור רגע אל ימי השירות הצבאי, בהם קיבלנו משכורת שהספיקה לחטיף ולמשקה קל בשק”ם, מבלי שהייתה לנו אפשרות אמיתית לחסוך כסף.

בכל מקרה, אחרי השירות צריכים סכום נכבד של כמה אלפי שקלים לפחות, בין אם יוצאים טיול או נרשמים ללימודים, וצריך לחפש מקורות מימון.

אז איך משיגים את המימון הנדרש? הנה מס’ עצות שיכולות לעזור:

 • קרן לקליטת חיילים משוחררים – אם טרם חלפו חמש שנים מיום שחרורכם ועד ליום שבו נרשמתם ללימודים, ייתכן ואתם זכאים למימון שכר הלימוד, מלא או חלקי – תלוי בקריטריונים של הקרן ובמקרה האישי של כל אחד ואחת מכם.

 • כנסי משתחררים – כנסים אלה, לטוב ולרע, הם חובה לכל חייל העומד לפני שחרור. אולי לא תמצאו שם הצעות פיננסיות, אבל כן תוכלו למצוא הצעות עבודה מעניינות ואטרקטיביות שיסייעו לכם להגשים את חלומכם באזרחות.
  למרות שלפעמים הכנסים האלה נראים כמו מטרד, אפשר לקבל משם קצת מידע על התנהלותכם כאזרחים מהשורה: כיצד משנים סטטוס בקופת חולים, כיצד נרשמים לקורס מקצועי כלשהו (וגם מקבלים הנחה בשכר הלימוד) וגם להתרשם ממבחר של הצעות שהבנקים מציעים לכם כחיילים משוחררים.

 • עבודה מועדפת – חיילים משוחררים שעבדו לפחות שישה חודשים מלאים ברשימה מוגדרת מראש של עבודות, כגון מתדלקים, עבודה בבתי מלון או באתרי בנייה, ועמדו בקריטריונים נוספים זכאים למענק של כ-8,000 ₪. פרטים נוספים אפשר למצוא כאן.

 • פיקדון צבאי – עם השחרור מהצבא עומד לרשותכם פיקדון שנועד לעזור להתחיל את החיים באזרחות. הפיקדון מיועד לצרכים מאוד מוגדרים: לימודים, הכשרה מקצועית, רכישת דירה, פתיחת עסק ונישואים. גם גובה הפיקדון (כמו מענק השחרור) תלוי במס’ חודשי השירות ובאופי השירות והוא יכול להגיע עד לסכום של 25,000 ש”ח.
  בהקשר זה חשוב לציין כי ע”פ המכרז שהוציא משרד הביטחון, החל מחודש אוקטובר ניתן למשוך את הפיקדון מ-2 בנקים בלבד: לאומי ופועלים, ולא מכל בנק כפי שהיה נהוג עד כה. משמעות הדבר היא שגם אם יש לכם חשבון בבנק אחר, משיכת הפיקדון היא הזדמנות לבדוק מה מציעים הבנקים האחרים לחייל המשוחרר ולבצע סקר שוק.
  רוב הבנקים מעניקים פטורים והטבות ומעמידים לרשות החייל המשוחרר מגוון פתרונות אשראי, גם אם אתם רוצים הלוואה לצורך “טרק” מדהים בנפאל.

 • עבודה בחו“ל – חלק מסויים מהמטיילים מוצאים מקורות תעסוקה בחו”ל. באופן זה, הם לוקחים אתנחתא מהטיול על מנת לצבור סכום של כסף להמשך הדרך. חשוב כמובן להדגיש שכל עבודה בחו”ל חייבת להיעשות באופן חוקי ומוסדר ומתואם עם הרשויות במדינה הספציפית.

לסיכום, אין נכון או לא נכון ואין כלל ברזל שחייבים לציית לו. זוכרים שחלמתי על תאילנד? בסופו של דבר, הטיול היה חסר לי ומיד לאחר סיום התואר, ארזתי את החפצים וטסתי לטיול ארוך במזרח.

לעשות טיול של “אחרי הצבא” בגיל 27 יש מס’ יתרונות לא מבוטלים: נושא הרישום ללימודים, להשלמת  בגרויות או לפסיכומטרי אינו רלוונטי כבר. אתם הרבה יותר מבוססים ושקולים ולכן יכולים להרשות לעצמכם הרבה דברים שבגיל 22 הייתם מוותרים עליהם כמו: ללון במלון יוקרתי יותר, לטוס ליעד מרוחק ולא לנסוע באוטובוס, וכך הטיול שלכם הופך להרבה יותר חווייתי. מצד שני, בגיל 22 אתם הרבה יותר משוחררים ונטולי עכבות וגם לזה יש כמה וכמה יתרונות.

אז טיסה נעימה, או בהצלחה בלימודים. אשמח לעזור ולענות על שאלות.

תגובות הקוראים (4)

 1. לירן

  צהרים טובים איציק !
   
  רציתי לדעת אם נרשמתי לקורס מסוים והיו בינתיים רק שיעור וחצי ועדיין לא שלמתי ואני רוצה לעבור לקורס אחר באותה מכללה בגלל  שהקורס הנוכחי לא נתמך ע”י הפיקדון אני יכול ?

  הגב
 2. שי

  עם אני לא רוצה ללמוד רוצה סתם פשוט להוציא את כל הכסףף לשם כול מיני חובות..
  יש אפשרות לעשות את זה?
  או אפילו להוציא חלק מי הכסף?

  הגב
  • איציק אליאסי

    

   שי,

   פקדון לחייל משוחרר נועד לשם לימודים, הכשרה מקצועית, דיור, הקמת עסק או נישואין

   בתום 5 שנים ניתן למשוך את הכסף ללא ייעוד הכסף למטרה מסוימת.

    

   בברכה, איציק

    

   הגב
 3. גיא דר

  היי איציק,
  אחלה פוסט- אני בתוך שכל החברה הצעירים קוראים בהנאה ורושמים להם נקודות רלוונטיות מהפוסט.
  גם אחרי גיל 27 לא מאוחר , כי תקופת “אחרי הצבא” לא נגמרת אף פעם.
  מחכה לפוסט הבא

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?