דני ספקטור

כל הדרכים להגיע לעבודה בקליק מהנייד

דני ספקטור
עולם התחבורה השתנה לחלוטין בשנים האחרונות ומציע מגוון דרכים להגיע לעבודה תוך כדי חסכון בזמן, בעלויות ובפחמן דו חמצני. מדריך להתניידות במאה ה-21

מתכננים מסלול מראש, בדיגיטל

 רוצים לדעת מתי האוטובוס מגיע או לתכנן את מסלול הנסיעה הטוב ביותר עבורכם? אפליקציית Moovit מציגה לכם את כל המסלולים האפשריים שייקחו אתכם מכל מקום לכל מקום, גם לפי שעות וגם עם החלפה בין כלי תחבורה ושונים! חוץ מזה, היא מראה בזמן אמת מתי מגיעים אוטובוסים, רכבות, הרכבת הקלה ואפילו הכרמלית בחיפה – וכל זה בחינם!

 

גם באתר או באפליקציית Google Maps תוכלו למצוא אופציות שונות להגיע לעבודה ולבחור את הדרך הכי נוחה לכם: באופניים, ברכבת, או באוטובוס, או אולי אפילו ברגל…

 

מצטרפים לנסיעה שהכי נוחה לכם

תופסים טרמפ עם קארפול: מי שרוצה להתנייד עם רכב אבל מעדיף לחסוך בהוצאות (וגם למזער זיהום אוויר), יכול להצטרף כנהג או כנוסע לשירות ה-Carpool של Waze או של Moovit. פשוט נכנסים לאפליקציה, אם אתם נהגים אתם אומרים מה נקודת היציאה ומה היעד, אם אתם נוסעים אתם מגדירים מהיכן להיכן תרצו להגיע והאפליקציות כבר ישדכו ביניכם.

 

אופניים

 

עולים על מונית שירות של Bubble דןלאחרונה הושק שירות Bubble, מבית חברת האוטובוסים דן. נכון לעכשיו השירות זמין בתל-אביב, רמת גן וגבעתיים והוא עובד כך: מזינים את היעד, האלגוריתם מתאים מיניבוס שנמצא בכיוון שלכם, הוא מגיע לתחנת האוטובוס הקרובה ומוריד אתכם בתחנת האוטובוס הקרובה ביותר ליעד שלכם. הם מבטיחים שירות בתוך כחמש דקות מרגע ההזמנה, ותשלום מהיר ופשוט דרך האפליקציה בלבד כאשר הוא נע בין 12.5-15 שקלים.

 

מזמינים מונית בקליק: היום כבר לא צריך לנופף באצבע בתקווה שמונית תעצור – עם אותה האצבע פשוט נכנסים לאפליקציה. הפופולאריות ביותר הן "Gett" הוותיקה (שגובה גם דמי הזמנה) ו"יאנגו" החדשה שמציעה הנחה של 50% על הנסיעות הראשונות וגם אפשרות לקבל מראש עלות נסיעה משוערת. יחד עם האפליקציות הנוספות בשוק, אובר ורקסי, אפשר להזמין בן רגע מונית, לראות גם מי הנהג שאסף את הנסיעה וגם מה מיקומו על המפה בדרכו אליכם.

 

מטעינים את הרב קו אונליין: השימוש באוטובוסים ורכבות מתבצע באמצעות כרטיס ה״רב קו״ אותו ניתן לטעון במגוון מכונות דרך אשראי וגם דיגיטלית, באפליקציה ייעודית. אגב, אם הכרטיס שלכם אישי והולך לאיבוד – ניתן להציל את הכסף הטעון בו! יתרון נוסף לדיגיטליות. 

 

מעדיפים לנהוג בעצמכם? 

קורקינטים שיתופיים: סביר להניח שגם אתם נתקלתם בהם כבר בצדי הדרכים בתל אביב ואולי אף רכבתם עליהם. נכון להיום תוכלו למצוא בישראל ארבע חברות עיקריות: Bird, Lime, Wind ו-Leo עם עיקרון פעולה זהה: מורידים אפליקציה, בוחרים את הקורקינט הקרוב אליכם ונוסעים אל היעד, שם תשאירו את הכלי בצד הדרך.לרוב מדובר ב-5 ₪ לנסיעה ועוד חצי שקל לכל דקה. אל תשכחו את הקסדה שאתם חייבים לשים על פי חוק, וגם את הגבלת הגיל. בנוסף, שימו לב היכן אתם מחנים את הקורקינט ושאתם רוכבים אך ורק במסלולים המותרים אחרת אתם מסתכנים בקנס של מאות שקלים. 

 

קורקינט

 

אוטו-תל: לשירות, הפועל בתל אביב, יש יתרון ברור: המכוניות מחכות רק לכם וזמינות ב-520 חניות ייעודיות בחלקים נרחבים בעיר. לא צריך לשלם על דלק, ביטוח, טסט, דו"חות וחניונים, וישנם מסלולים שונים למנויי ה"אוטו-תל" שנעים מעשרה שקלים בחודש + 1.70 ₪ לכל דקת נסיעה ועד למסלול של 40 ₪ לחודש + 1.20 ₪ לכל דקת נסיעה.

 

Car2go: בנוסף, קיימת האפשרות להשכיר מכונית לפי שעה דרך חברת Car2go, שמאפשרת שימוש במכונית שיתופית בערים רבות ברחבי הארץ במודל דומה: תשלום מנוי חודש ותשלום נוסף על כל מרחק שתעשו במסגרת הנסיעה. השירות פעיל בתל-אביב, ראשון לציון, ירושלים, הרצליה, רעננה, חיפה, אשדוד ונתניה.

 

לסיכום, נגמרו הימים בהם חייבים לרכוש את כלי הרכב בעצמנו וגם התלות בכספומט לפני נסיעה בתחבורה ציבורית נעלמה. כיום, כל אפשרויות התחבורה פתוחות בפנינו דרך הטלפון הנייד. כל מה שצריך זה אפליקציה מתאימה, ובתוך דקות אתם כבר בדרך ליעד.