רפי עברון

סיכום 2012: מטבעות וסחורות

רפי עברון
מה פשר התנודתיות הגבוהה בדולר האמריקאי השנה?

מה פשר התנודתיות הגבוהה בדולר האמריקאי השנה? מדוע רשם הדולר הניו-זילנדי שיאים היסטוריים? ומה השפיע בשנה החולפת על מחירי הסחורות?
המסחר בשוקי המטבעות בשנת 2012 התאפיין בתנודתיות רבה תוך כדי מיתאם גבוה עם ההתפתחויות במשבר החוב האירופאי. משבר זה כלל את התדרדרותה של יוון למעשה לפשיטת רגל, והתפתחויות תקציביות שליליות בספרד ובאיטליה, בעיקר במחצית הראשונה של השנה.
בנוסף, המסחר הושפע הן מניצני ההתאוששות בארה”ב והן ממדיניות ההרחבה הכמותית של הבנק הפדראלי, אשר על רקע שיעורי האבטלה שנותרו גבוהים החליט ב-12 בדצמבר על תוכנית הרחבה כמותית רביעית. במסגרת תוכנית זו ירכוש הבנק מידי חודש אגרות חוב ממשלתיות בהיקף חודשי של 45 מיליארד דולר, זאת, בנוסף על רכישת אגרות חוב מגובות משכנתאות בהיקף חודשי של 40 מיליארד דולר עליה הוחלט בעבר.

האינדקס הדולרי (DXY), שפתח את השנה ברמה של 80.271 זינק עד לשיא של 84.10 בחודש יולי, בעיצומו של משבר החוב האירופאי, כאשר משקיעים חששו מהשלכות פרישת יוון מגוש היורו, אך מאז חלה שחיקה באינדקס. שחיקה זו החלה עם ההחלטה האירופאית בהסכמה גרמנית להמשיך בתמיכה ביוון שיישמה מדיניות צנע חריפה. בסוף השנה (כל מספרי “סוף שנה” בפרסום זה מעודכנים לתאריך 28/12/2012) האינדקס נעל את המסחר ברמה של 79.678, המשקפת לדולר מתחילת השנה פיחות קל בשיעור של 0.6% מול מטבעות הסל.

אחד המטבעות שבלט השנה הוא הין היפני,  שרשם מאז תחילת השנה פיחות חד בשיעור של 10.5% מול הדולר. מדובר בשינוי מגמה לאחר כ-5 שנים שבהן התחזק הין מול הדולר. שינוי זה נובע משילוב של גורמים: גלישתה של יפן למיתון מחודש, רמת אינפלציה אפסית וריביות נמוכות מאוד, הרעה בחשבון הסחר, ולאחרונה עלייתו לשלטון של מנהיג מפלגת ה- LDP שתומך בהרחבה מוניטרית ופיסקלית אגרסיבית ובהעלאה חדה של יעד האינפלציה. בנוסף, נראה שנעצרו תנועות ההון הנכנסות ליפן בעקבות החזר ההלוואות שנעשו בתקופה שלפני 2008. תופעה זו, הייתה אחד הגורמים להתחזקות הין מאז שנת 2008, לאור הורדת הריביות החזקה בארה”ב ובאירופה, שגרמה לכך שהמטבע היפני כבר אינו יוצא דופן ברמת הריבית הנמוכה שלו.

הדולר הניו זילנדי תוסף לעומת הדולר האמריקני בשיעור שנתי של 5.5% ובכך תפס בשנת 2012 את המקום השני מבין כל המטבעות הנסקרים (לאחר הכתר הנורבגי). על התחזקותו השפיעו בעיקר שיעור הריבית הגבוה יחסית למדינות המפותחות, אינפלציה נמוכה וצמיחה כלכלית נאה, מוטת ייצוא של סחורות חקלאיות.

להערכתנו, בחודשים הראשונים של שנת 2013 הדולר האמריקאי עדיין יושפע לרעה מההרחבה הכמותית האחרונה בארה”ב, אך בטווח הארוך הדולר צפוי לחזור למגמת ההתחזקות מול האירו, בעיקר על רקע הערכת החסר שלו, על פי מדדי ה- PPP, כמו גם לנוכח מעמדו של הדולר כמטבע מקלט ותחזיות מאקרו עדיפות בארה”ב.

המטבעות שבלטו בשנת 2012 צפויים להערכתנו להיחלש מול הדולר האמריקני: הין היפני ימשיך כנראה להיחלש – מאותן סיבות שהשפיעו עליו במהלך שנת 2012, והדולר הניו זילנדי שרשם באחרונה שיאים היסטוריים ואשר ניתן להניח כי יושפע לשלילה מהתרחבות בגירעון בחשבון השוטף במאזן התשלומים.

שחיקה בסחורות

מדד מחירי הסחורות ה- CRB, נעל את המסחר ברמה של  294.78 המשקפת לו מתחילת השנה שחיקת מדד ממוצעת בשיעור של 3.4%. בסקטור האנרגיה, מחירי הנפט והגז הטבעי הוזלו בשנת 2012 והושפעו במהלכה בעיקר מן השחיקה בצמיחה העולמית, על רקע משבר החובות האירופאי, שהובילה את גוש היורו ב-2012 להתכווצות כלכלית, ולנוכח ההאטה שנרשמה בפעילות הכלכלית בסין במחצית הראשונה של השנה.

בנוסף, השפיעו לשלילה תחזיות פסימיות המצביעות על האטה הצפויה בשנת 2013 בפעילות הכלכלית באירופה, בארה”ב וביפן. במחירי המתכות היקרות, לעומת זאת, נרשמה השנה התייקרות על רקע ההרחבות המוניטאריות האגרסיביות בעולם, חשש לשחיקה בערך המטבעות, וביקושים לזהב כאלטרנטיבה.

כמו כן, נרשמה התייקרות במחירי הסחורות החקלאיות, אשר הושפעו מהבצורת הקשה שפקדה בקיץ האחרון  את ארה”ב.

פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי.