נורית ברוק מנדלסון

דירוג אשראי לכל אזרח בישראל: כבר בדקתם מה הדירוג שלכם?

נורית ברוק מנדלסון
מאגר נתוני האשראי של בנק ישראל התחיל לפעול השנה, ועל פיו ייקבע לכל אזרח בישראל דירוג האשראי שלו. אבל מה זה בעצם דירוג אשראי, איך הוא נקבע ומה היתרונות הבולטים שלו? נורית ברוק מנדלסון עושה לנו סדר:

כל אזרח בישראל נכנס למאגר מידע חדש

מאגר האשראי הוא בעצם מאגר מידע המחזיק בנתונים חיוביים ושליליים על עסקאות האשראי שכולנו מנהלים , בין היתר: שימוש במסגרת אשראי הניתנת על-ידי הבנק או חברות אשראי, נטילת הלוואות, משכנתאות, כיבוד שיקים ועוד.

נתונים חיוביים יופיעו בקרב אנשים העומדים בתשלומי ההלוואה או המשכנתא שלהם, אנשים שנותנים שיקים בעלי כיסוי, עומדים במסגרות כרטיסי האשראי שלהם ועוד. נתונים שליליים יופיעו לרוב בהקשר של שיקים שחזרו, הליכי הוצאה לפועל, פיגור בתשלומים, חריגות ממסגרות ועוד. כלומר, ככל שלאדם מסוים תירשם התנהלות אחראית ותקינה בעסקאות האשראי שלו, כך דירוג האשראי שלו צפוי לעלות.
 

 

 

מה זה בעצם דירוג אשראי, איך זה ישפיע עליכם, ומי יכול לראות אותו?

דירוג האשראי הוא למעשה מספר, ציון, שנקבע על פי נוסחה ועשוי להשתנות לפי הנתונים שיישמרו על כל אחד מאיתנו במאגר. נכון להיום, יש בישראל 2 לשכות אשראי בעלות רישיון שקובעות את דירוג האשראי ללקוחות על פי נוסחאות שפיתחו. 
מטרת הדירוג היא לתת אינדיקציה על ההתנהלות הפיננסית של לקוח בצורה מדויקת, ולאפשר לו לקבל אשראי בתנאים המתאימים לו בדיוק. החידוש שיצר חוק מאגר האשראי, מתבטא בשני רבדים חשובים: האחד הוא עצם איסוף נתונים אודות כלל הלקוחות. והשני, הוא עצם השיתוף בנתונים. לדוגמה: לקוח שיגיע לבנק לאומי וירצה לקחת הלוואה, להגדיל מסגרת אשראי או אפילו לפתוח חשבון בנק – יוכל לתת הסכמתו לבנק ל"שלוף" את דירוג האשראי שלו ישירות מלשכות האשראי. השקיפות הזו עשויה לתרום ללקוח עם דירוג אשראי גבוה, לקבל תנאים טובים ומתאימים במיוחד עבורו, כמו: מסגרת אשראי גדולה יחסית או הלוואה בתנאים טובים ואטרקטיביים.

 

האם ניתן לשנות את דירוג האשראי שנקבע לנו?

התשובה היא שבהחלט כן. מה שחשוב לדעת על מאגר האשראי, הוא שהדירוג דינאמי ומתעדכן על סמך נתוני היסטוריית הנתונים שלנו משלוש השנים האחרונות בלבד. כלומר, הדירוג יכול להתעדכן בכל יום מחדש על בסיס שיפור ההתנהלות שלנו. רוצים לדעת מהו דירוג האשראי שלכם? פעם בשנה, תוכלו לבקש מבנק ישראל את הדוח שלכם בחינם, או מנגד לפנות ללשכות האשראי ולקבל את הדירוג ישירות מהן.

ואגב, אם תהיתם, במרבית מדינות העולם ישנו דירוג אשראי לכל אדם, והשימושים בו נרחבים! יש מדינות בהן מסתכלים על דירוג האשראי בעת שכירות דירה, ריאיון עבודה ואפילו לפני דייטים. בישראל, לעומת זאת, חשיפת דירוג האשראי בפני גורמים נוספים תהיה נתונה להחלטתו של כל אדם בלבד, תתבצע ע״י הסכמה אישית ותשמש, כאמור, בעיקר לטובת קבלת עסקאות אשראי.

לסיכום: איך אתם רואים את דירוג האשראי שקיבלתם?

כל אזרח בישראל יכול להיכנס באופן עצמאי לאתר מיוחד שהקים בנק ישראל ("אתר מאגר האשראי"), בחרו שם את האזור האישי ומלאו את הפרטים האישיים. שימו לב שאם זו הפעם הראשונה שלכם צריך לבצע רישום למערכת. הקישור למאגר האשראי: https://www.creditdata.org.il/

 

כותבת הטור: נורית ברוק מנדלסון, מנהלת פרויקט מאגר האשראי בלאומי.