רולי בר ונועה וייל

ילדים זה שמחה

רולי בר ונועה וייל
זוכרים את לורנצו, בנם המשותף של רומיאו ויוליה, שבא לעולם כשרומיאו ויוליה היו זוג צעיר ונמרץ? לפני מספר ימים לקחו רומיאו ויוליה את לורנצו ושתי אחיותיו, דזדמונה ואופליה, איתם ליום סידורים בוורונה. בין יתר הסידורים, נכנסו גם לסניף לאומי השכונתי. שלושת הילדים תהו, מתי יוכלו גם הם לפתוח חשבון בסניף הבנק? בכך בדיוק עוסק פוסט זה.

ילד עד גיל 18 מוגדר כ”קטין” על פי הדין בישראל. כיוון ששלושת ילדיהם של רומיאו ויוליה הינם קטינים, ישנן פעולות מסוימות שהם לא יכולים לבצע או שיכולים לבצע תחת מגבלות.
חשבונותיהם של ילדי המשפחה ייפתחו כמובן בסניף לאומי וורונה, אך נציג את תמונת המצב כפי שהיא בחשבונות קטינים בבנק לאומי בכלל.
קטין יכול לפתוח חשבון בנק רק מגיל 14.

אופליה, שבדיוק מלאו לה 14, יכולה לפתוח חשבון על שמה רק באישורם של רומיאו ויוליה. ניתן להנפיק לאופליה כרטיס כספומט בחשבון, באמצעותו תוכל לקבל מידע ולמשוך כספים, בסכום מוגבל. אופליה תוכל גם לצפות במידע על חשבונה באינטרנט.

דזדמונה היא בת 15 ולאחרונה החלה לעבוד כשליחת פיצה ברחבי וורונה. לכן, כל עוד היא עובדת, היא יכולה לפתוח ולנהל חשבון גם ללא אישורם של רומיאו ויוליה. גם דזדמונה תוכל לקבל כרטיס כספומט למידע ומשיכות בסכום מוגבל ולצפות במידע על חשבונה באינטרנט. דזדמונה תוכל גם לבצע פעולות מסוימות באינטרנט.

ללורנצו, כבר מלאו 16. בניגוד לאחותו החרוצה, הוא עדיין לא מצא עבודה (בינינו, הוא גם לא ממש מחפש), אבל יכול לפתוח חשבון גם ללא אישורם של רומיאו ויוליה בזכות גילו. לורנצו יכול כמובן לקבל כרטיס כספומט למידע ומשיכות (בסכום מוגבל), הוא יכול לצפות במידע ולבצע פעולות מסוימות באינטרנט. לורנצו יכול גם לקבל פנקס צ’קים בהם יוכל לעשות שימוש, בסכומים מוגבלים.

כל השלושה יכולים לקבל גם כרטיס תשלום נטען, בו ניתן לבצע עסקאות, בסכומים מוגבלים.

כשיגיעו שלושת הילדים לגיל 18, החשבונות שפתחו יהפכו לחשבונות רגילים.

שלושת סוגי החשבונות שדיברנו עליהם עד כה, הם חשבונות על שם הקטינים שמנוהלים על ידי הקטינים עצמם. מה קורה במקרה שרומיאו ויוליה רוצים לחסוך כספים עבור ילדיהם, בחשבונות על שם הקטינים שינוהלו על ידי רומיאו ויוליה עצמם?

חשבון כזה יכולים רומיאו ויוליה לפתוח עבור כל אחד מילדיהם הקטינים, בכל גיל. חשוב לציין, שחשבון כזה יכול גם לפתוח כל אחד מבני הזוג לבדו וגם אדם אחר יכול לעשות זאת (סבא, סבתא, הדוד מאמריקה).

לצורך הדיון, נתמקד בחשבון שפתחו רומיאו ויוליה, עבור בנם בכורם, לורנצו (בשל חששם – המוצדק כפי הנראה – שגם בעתיד לא יחפש עבודה).

בחשבון זה יכולים רומיאו ויוליה להפקיד כספים שהם מעניקים במתנה ללורנצו. רומיאו ויוליה יכולים להפקיד לחשבון סכום חד פעמי או סכומים שונים מפעם לפעם, לפי בחירתם. חשבון כזה מנוהל למעשה למטרות חיסכון (להבדיל מחשבון עובר ושב).

בחשבון כזה, לא יוכל לורנצו לפעול עד שימלאו לו 18. יש מקרים שבהם הקטין אפילו אינו מודע לקיומו של החשבון. במעמד פתיחת החשבון או בכל שלב עד ליום ההולדת ה-18 של לורנצו, יוכלו רומיאו ויוליה להחליט כי גם לאחר הגיעו של לורנצו לגיל 18 לא תהיה לו אפשרות לפעול לבד בחשבון, אלא רק יחד איתם עד לגיל מסוים שייקבע, בתיאום עם הבנק.

ניתן לפתוח חשבון קטין כמתואר גם במקרים בהם הקטין זכאי לקבל כספים ממקורות שונים – לדוגמה, כספים המגיעים לקטין מירושה או על פי צו שיפוטי. כספים כאלו יתנהלו בחשבון על שם הקטין, שייפתח על ידי הוריו בשמו.

בחשבונות כאלה, שמנוהלים עבור הקטין על ידי מבוגר, הדגש הוא על ניהול הכספים לטובת הקטין וזהו גם העקרון שמנחה את הבנק בכל פעולה שתבוצע בחשבונות אלו.